Ознака: леонардо ди каприо
Филм 03.08.22 | 13:11

Леонардо ди Каприо и Мартин Скорсезе повторно ќе работат заедно на нов филм

Леонардо ди Каприо и Мартин Скорсезе повторно ќе работат заедно на нов филмски проект. Актерот ќе глуми во новата поморска драма на Скорсезе, The Wager, која се развива...

Филм 09.03.22 | 14:02

Леонардо Ди Каприо донираше 10 милиони долари за поддршка на Украина, неговата баба е родена во Одеса

Славниот холивудски актер и еколошки активист Леонардо ди Каприо донираше 10 милиони долари за поддршка на жителите на Украина. Ди Каприо изјави дека Украина е земја...

Патувања 25.11.21 | 09:28

Плажата што ја прослави Ди Каприо повторно се отвора

По премиерата на филмот „Плажа“, на тајландската плажа доаѓаа и до 5.000 туристи дневно, што предизвика нејзино пропаѓање. Заливот Маја и неговата плажа некогаш беа познати...

Филм 07.04.21 | 08:48

Шерон Стоун му го плаќала хонорарот на Ди Каприо за да глуми во филм со неа

Славната холивудска актерка Шерон Стоун, во својата книга „The Beauty of Living Twice“ открива дека во 1995 година од свој џеб му го платила хонорарот на Леонардо Ди Каприо, затоа...

Балкан 31.03.21 | 14:30

Леонардо ди Каприо им се обрати на албанските политичари да ја заштитат реката Вјоса и да ја прогласат за национален парк

Познатиот холивудски актер Леонардо ди Каприо, во рамки на кампањата што ја води за заштита на акбанската река Вјоса, упати апел до албанските политичари да се откажат...

Свет 01.12.19 | 10:55

Леонардо ди Каприо плаќал за да се палат шумите во Амазонија

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро го обвини холивудскиот актер Леонардо ди Каприо дека плаќал за да се палат шумите во Амазонија во Бразил. Болсонаро немал докази...

Свет 27.08.19 | 00:04

Леонардо ди Каприо донираше 5 милиони долари за дождовните шуми во Амазон

Организацијата за животна средина на Леонардо ди Каприо донираше 5 милиони долари (4,1 милиони фунти) за да им помогне за обнова на дождовните шуми во Амазон по пожарите...

Филм 13.12.18 | 10:49

Леонардо ди Каприо ќе мора да го врати Оскарот

Леонардо ди Каприо кој како подарок го доби Оскарот на Марлон Брандо од 1954 година, ќе треба да го предаде подарокот на полицијата поради тужба. Според “Њујорк тајмс”,...