Ознака: Ласкарци
Црна хроника 29.11.22 | 15:21

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Претседателот на судечкиот совет кој го води предметот со К.бр. 1407/19, поврзан со автобуската несреќа која се случи кај селото Ласкарци и претседателот на Кривичниот...

Македонија 25.09.22 | 14:55

Алијанса за Албанците: Трагедијата во Ласкарци не добива судски епилог

Трагедијата во Ласкарци којашто ги одзеде животите на 16 лица, а над 30 беа повредени, од кои огромно мнозинство од Гостивар, не добива судски епилог и вистината за овој...

Црна хроника 23.09.22 | 15:26

Супервештачењето за Канчевска Милевска и за Ласкарци трае една година

Супервештачењето за автобуската несреќа кај Ласкарци трае 315 дена, додека, за случајот „Тендери“, во кој обвинета е поранешната министерка Елизабета Канческа-Милевска,...

Црна хроника 22.05.22 | 08:37

Претрес во Ласкарци, пронајдено оружје, приведено едно лице

Полициски службеници од одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при МВР во координација со полициски...

Црна хроника 18.04.22 | 15:36

Не само што не се гледа крајот, туку судењето за „Ласкарци“ ќе треба да се врати на почеток

Не се ни гледа крајот на судскиот процес за утврдување на одговорност за автобуската трагедија кај Лаксарци, во која загинаа 16 патници, а 37 беа повредени од кои дел останаа...

Вести 13.02.22 | 16:45

Одбележани три години од трагедијата кај Ласкарци

Делегација од општина Гостивар, преживеани, роднини и пријатели на загинатите во трагичната сообраќајна несреќа која се случи на денешен ден во 20219 година дојдоа...

Македонија 13.02.22 | 11:15

За три години од несреќи загинаа 75 наши сограѓани, а нема ниту кривична ниту политичка одговорност кај СДСМ-ДУИ

За три години, се случија 3 големи несреќи каде животот го загубија 75 луѓе, а власта не расветли ниту еден случај, и за ниту еден нема политичка и вистинска кривична одговорност,...

Македонија 13.02.22 | 08:07

Три години од тешката несреќа кај Ласкарци

13 февруари 2019 година е кобен ден за 51 патници на автобусот „Дурмо турс“ на релација Скопје-Гостивар. Околу 17 часот се преврте автобус во близина на село Ласкарци. Автобусот...

Црна хроника 21.12.21 | 19:46

Со „Беса транс“ го заборавивме „Дурмо турс“: Уште се чека супер вештачење за трагедијата кај Ласкарци

Од Техничкиот факултет во Битола, каде што по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во село Ласкарци, на 17 декември...

Македонија 28.11.21 | 19:13

Мицкоски: Функционерите се корумпирани и не си ја вршат работата – затоа ни се случуваат несреќи како таа во Бугарија, Тетово и Ласкарци

Во посетата на Свети Николе и тековните проекти на Општината, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање во врска со трагичната несреќа...

Црна хроника 14.09.21 | 21:12

Родителите на момчето ја киднапирале идната снаа

Маж од село Копаница пријавил дека неговата ќерка била нападната и киднапирана од нејзиното момче и неговите родители. Вчера во 12.00 часот во Полициската станица Кисела...

Македонија 09.08.21 | 19:04

Гори над селото Ласкарци меѓу Скопје и Гостивар

Гори брдото над Ласкарци, на десетина километри од Скопје во близина на автопатот Тетово-Скопје, пишува мкд.мк. Од Центарот за управување со кризи засега немаат никаква...

Црна хроника 19.04.21 | 19:03

Од срцев удар почина таткото на младиот Бобан кој загина во несреќата кај Ласкарци

Од срцев удар почина Митко Аврамоски, татко на младиот Бобан Аврамоски кој загина во несреќата кај Ласкарци што се случи во февруари 2019 година. Митко, кој се бореше за...

Македонија 13.02.21 | 15:59

Ново светло на случајот Ласкарци: Таравари се сомнева дека видни членови на ДУИ се акционери во компанијата-превозник

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари на прес-конференција, по повод Меморијалниот марш посветен на двегодишнината од трагедијата кај селото Ласкарци, посочи...

Македонија 13.02.21 | 15:34

Хибриден и корумпиран режим е кога 16 лица ќе загинат кај Ласкарци, а дури и по 2 години нема разрешница ниту правда

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека ниту две години по несреќата со излетаниот автобус кај Ласкарци, роднините на жртвите се уште чекаат судска разрешница за загинувањето...

Македонија 13.02.21 | 11:56

Таравари за несреќата кај Ласкарци: Во хибридни режими како Македонија никогаш нема разрешница за вакви случаи

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари на прес-конференција, по повод Меморијалниот марш посветен на двегодишнината од трагедијата кај селото Ласкарци, посочи...

Македонија 13.02.21 | 10:41

Меморијален марш за двегодишнината од трагедијата кај Ласкарци

Со Меморијален марш денеска ќе биде одбележана двегодишнината од автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица. Маршот ќе почне кај наплатната рампа во Гостивар...

Македонија 13.02.21 | 10:25

Сеќавање на несреќата кај Ласкарци: 16 жртви, ниту еден осуден

На денешен ден пред две години се случи кобната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово, кај селото Ласкарци, која однесе 16 човечки животи, а над 30 патници беа...

Македонија 11.02.21 | 15:19

Меморијален марш за настраданите во трагедијата кај Ласкарци

Меморијален марш ќе се организира в сабота, на двегодишната од трагичната автобуска несреќа кај Ласкарци. Маршрутата годинава ќе биде 24 километри и учесниците ќе се...

Црна хроника 12.05.20 | 08:46

По неколку недели пауза продолжување судењето за „Ласкарци”

По неколку недели пауза за денеска во Кривичниот суд Скопје е закажано рочиште за судскиот предмет „Ласкарци”. Од судот и Обвинителството потврдија дека нема најави...