Ознака: Ласкарци
Црна хроника 31.10.19 | 10:49

Сведок од автобусот на „Дурмо Турс“: Возачот постојано разговараше на телефон

Денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која на 13 февруари годинава загинаа 16 патници. На рочиштето се повикани...

Црна хроника 31.10.19 | 10:21

Во Кривичен судење за автобуската несреќа кај Ласкарци

Сослушување на сведоци и оштетени, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 37 беа...

Црна хроника 18.10.19 | 12:04

Судењето за автобуската несреќата кај Ласкарци продолжува на 31 октомври

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци продолжува на 31 октомври, откако на денешното рочиште се произнесуваа правните застапници на дел од оштетените, повеќето...

Црна хроника 15.10.19 | 11:24

Судење за автобуската несреќа кај Ласкарци: Семејствата на жртвите ќе бараат отштета

Со произнесување на оштетените денеска во Основен кривичен суд Скопје продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци. Случајот го води судијката Диана Груевска...

Црна хроника 16.09.19 | 10:14

Одложено второто судење за несреќата кај Ласкарци

Судењетп за големата несреќа кај Ласкарци со автобусот на Дусрмо турс се одложи. Наредното рочиште е закажано за 15 октомври, бидејќи еден од обвинетите Рамзи Мифтари,...

Црна хроника 05.09.19 | 11:29

Почна судењето за сообраќајната несреќа кај Ласкарци

Во Кривичниот суд во Скопје утрово почна судењето за тешката сообраќајна несреќа кај Ласкарци, во која животот го загубја 16 патници. На обвинителна клупа седнаа сопственикот...

Црна хроника 01.08.19 | 12:07

Кривичниот суд го одобри во целост обвинението за сообраќајката кај Ласкарци

Кривичниот суд во Скопје во целост го одобри обвинителниот акт за сообраќајната несреќа што во февруари годинава се случи кај селото Ласкарци. По што е формиран кривично...

Црна хроника 13.06.19 | 19:16

Нема обвиниение за насреќата кај Ласкарци, осомничените излегоа од притвор

Четири по месеци по трагичната несреќа на автобусот на “Дурмо турс“ кај село Ласкарци, при што починаа 16 лица, Основното јавно обвинителство сè уште нема покренато...

Црна хроника 09.04.19 | 15:21

Повредените кај Ласкарци ослободени од плаќање партиципација за здравствени услуги

Владата на денешната седница донесе одлука со која повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци ги ослободи од плаќање партиципација за здравствени услуги. Од катастрофалната...

Црна хроника 21.03.19 | 12:09

Познат идентитетот на девојката со ампутирана нога, срцето престанало да и чука

Младата Ерза Османи е девојката која е најмлада жртва од кобната несреќа која се случи кај Ласкарци минатиот месец. Д-р Алберт Леши, од Клиниката за трауматологија, ортопедски...

Црна хроника 20.03.19 | 18:42

Лекарите повеќе од еден месец се бореа да ја спасат 19-годишната девојка која почина денеска: Се огласи МЗ

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ, денеска почина уште една жртва од страшната сообраќајна несреќа, која се случи на 13-ти февруари...

Црна хроника 20.03.19 | 15:50

Почина девојката на која ѝ беше ампутирана ногата по несреќата кај Ласкарци

Дваесет годишната девојка на која и беше ампутирана ногата по тешката автобуска несреќа во Ласкарци, денеска им подлегна на повредите, дознава ТВ21 Со тоа билансот на...

Македонија 18.03.19 | 10:06

Отворена посебна сметка за донации за семејствата на настраданите и повредените во трагедијата кај Ласкарци

Гостиварската локална самоуправа отвори посебна донаторска сметка за помош на семејствата на загинатите и на повредените во автобуската несреќа во близина на селото...

Црна хроника 14.03.19 | 11:10

Неисправните сопирачки и брзото возење главни причини за несреќата кај Ласкарци

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО Скопје поведе постапка...

Црна хроника 14.03.19 | 10:57

Приведени сопственикот на „Дурмо турс” и возачот на автобусот

Шест лица се приведени во врска со истрагата за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, што се случи пред еден месец, на 13 февруари, на автопатот Скопје-Тетово во близина...

Црна хроника 14.03.19 | 09:48

За несреќа кај Ласкарци, полицијата приведе 6 лица

Во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци, каде што животот го загубија 15 лица, а многу...

Македонија 14.03.19 | 09:37

Денеска ќе се знаат нови детали за истрагата од Ласкарци

авниот обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев денеска на прес-конференција ќе презентира информации за текот на постапката во врска со автобуската...

Македонија 27.02.19 | 12:59

Иванов одликува четворица војници за несреќата кај Ласкарци со медал за храброст

Емини Џелал Омер, Реџепи Мухарем Бујамин, Фета Нејази Семир, Саљихи Фихат Сељадин ќе добијат медали за храброст од претседателот на државата Ѓорге Иванов зашто како...

Здравје 25.02.19 | 11:45

Двајца повредени од сообраќајната несреќа кај Ласкарци се борат за живот

Двајца повредени во сообраќајната несреќа кај Ласкарци сè уште во критична состојба. Седуммина од повредените се хоспитализирани во „ГОБ 8-ми септември“, јавува „Алфа“. Од...

Скопје 25.02.19 | 09:57

Шилегов: По 100.000 денари за семејствата на 15 загинати кај Ласкарци

Советот на Скопје денес ќе одлучува за доделување парична помош од по 100.000 денари на семејствата на петнаесетмина загинати во сообраќајната кај Ласкарци. Одлуката е...