Ознака: Ласкарци
Црна хроника 12.05.20 | 08:46

По неколку недели пауза продолжување судењето за „Ласкарци”

По неколку недели пауза за денеска во Кривичниот суд Скопје е закажано рочиште за судскиот предмет „Ласкарци”. Од судот и Обвинителството потврдија дека нема најави...

Црна хроника 05.03.20 | 14:04

Ласкарци: Оградата не била договлно цврста, aвтобусот на „Дурмо турс“ удрил со 10 пати поголема силина

Во Кривичниот суд Скопје денешното рочиште за случајот „Ласкарци” започна со вкрстено испитување на градежниот вештак од страна на одбраната на обвинетите. Одбраната...

Црна хроника 19.02.20 | 12:12

И без пропустите оградата на автопатот не би го задржала автобусот, тврди вештак на судењето за несреќата кај Ласкарци

Заштитната ограда на автопатот Скопје – Тетово на делницата на местото на несреќата на автобусот на „Дурмо турс“ била во согласност со тогашните стандарди, освен...

Црна хроника 13.02.20 | 09:40

Започна меморијалниот марш во спомен на загинатите во сообрќајната несреќа кај Ласкарци

Со пуштање на лантерни во воздух и оддавање почит на загинатите, стотина лица утрово околу 6 часот го започнаа меморијалниот марш од селото Ласкарци, каде пред една година...

Црна хроника 10.02.20 | 10:02

Пред годишнина од сообраќајката, ново рочиште за „Ласкарци“

Два дена пред навршување една година од сообраќајката кај Ласкарци, во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за несреќата во која лани на 13...

Црна хроника 06.02.20 | 13:26

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ е дијабетичар, но терапијата не влијаела на способноста за возење

Возачот на автобусот боледува од дијабет 2 од 2010 година, што со терапија добро се регулира и има добра општа здравствена состојба, изјави вешто лице од Институтот за...

Црна хроника 28.01.20 | 12:51

Возачот не разговарал на мобилен, вели вештакот во судењето за „Ласкарци“

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ што се преврте кај Ласкарци, не разговарал на мобилен телефон и не задремал, но можно е да се завртел кон лево со телото или пак...

Македонија 10.01.20 | 16:40

Дали 40 милиони евра отштета се причината на Џолев различни аршини да важат за поротнички на кои мандатот им истекува во ист ден?

Две поротнички чиj мандат почнал и завршил во ист ден добиле разлчичен третман во Кривичниот суд. Поротничката во случајот „Дурмо турс“ Славица Шандовска е заменета...

Црна хроника 19.12.19 | 15:54

Вештак на „Ласкарци“: Автобусот бил технички неисправен

Во Кривичниот суд Скопје на денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ дадоа исказ сведокот, кој бил прв очевидец на настанот, и вештак од ФЕИТ. Сведокот посочи дека...

Црна хроника 06.12.19 | 16:04

Обжалена одлуката за замена на притворот на две лица за сообраќајката кај Ласкарци

Скопското основното јавно обвинителство поднесе жалба на решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое притворот за две лица обвинети за сообраќајната...

Црна хроника 28.11.19 | 14:04

Вештак за „Ласкарци“: На три автобуси на Дурмо турс имало поставено уреди за манипулација на брзина

Во Кривичниот суд во Скопје на денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ вештото лице Јосиф Ќосев потврди дека во автобусот на Дурмо турс, со кој на 13 февруари се случи...

Црна хроника 13.11.19 | 15:09

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци продолжува на 28 ноември

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава во која загинаа 16 лица продолжува на 28 ноември. На денешното рочиште требаше да биде сослушан вештакот...

Црна хроника 11.11.19 | 16:09

Патник во Дурмо турс“: Возачот на автобусот кај Ласкарци ненадејно сврти лево

 Пред да излета од патот автобусот нагло заврте кон лево и мислев дека сака да претекнува, но од прозорецот видов дека нема автомобил на десна страна, изјави сведок што...

Црна хроника 11.11.19 | 14:26

Автобусот на „Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината, тврди сведок што го баждарел тахографот

Тахографот на автобусот на „Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината кога бил баждарен од фирмата „Кинзо”, изјави сведок вработен во компанијата на денешното...

Црна хроника 11.11.19 | 12:17

Возач од „Дурмо турс“ го смени исказот, тврди дека не кажал за уредот за манипулација

Сведок на обвинителството што работел како возач во „Дурмо турс“ на релацијата Гостивар-Скопје, на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци, беше сослушан...

Црна хроника 11.11.19 | 10:08

За денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи кај селото Ласкарци

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа...

Црна хроника 11.11.19 | 08:59

Ново рочиште за „Ласкарци“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа...

Црна хроника 06.11.19 | 11:33

Заглавено дете под автобусот очајно бараше помош: Сведоштво за несреќата кај Ласкарци!

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведоците и оштетените за сообраќајната несреќа кај Ласкарци која се случи во февруари, продолжи судскиот процес за обвинетите...

Црна хроника 31.10.19 | 16:16

Факт е дека сите се возевме со „Дурмо турс“ затоа што побрзо стигаше од другите

Сè било како и вообичаено во автобусот на „Дурмо турс“ сè до моментот кога од средната преминал на последната сообраќајна лента, без знаци на запирање ги скршил заштитните...

Црна хроника 31.10.19 | 13:05

Преживеаните патници од несреќата кај Ласкарци сведочат денеска

Патниците што ја преживеаја автобуската несреќата кај Ласкарци денеска сведочат на судењето за страотната трагедија во која загинаа 16 луѓе, а 37 беа повредени, со цел...