Ознака: куманово
Македонија 02.07.20 | 18:52

Спасовски: Пред нас се многу сериозни избори

Пред нас се многу сериозни избори, на коишто избираме сигурна иднина во интерес на заштитата на јавното здравје, брза развојна економија и европски перспективи, порача...

Црна хроника 02.07.20 | 11:28

Падна од скала и почина на лице место

Вчера во 12:30 часот во СВР Куманово од Итната медицинска помош Куманово било пријавено дека во Куманово, на ул.„Мирче Ацев“, бил пронајден починат А.Г.(74), кој, според пријавеното,...

Македонија 01.07.20 | 20:05

Мисајловски од Куманово: Проекти за обнова од сите области

Носителот на листата од ИЕ 2 од ВМРО – ДПМНЕ, Владо Мисајловски денеска пред жителите на кумановската населба „Иго Тричковиќ“ вети проекти за обнова на Куманово како...

Економија 29.06.20 | 23:50

Мисајловски: Имаме 1.000 проекти за експресни патишта и поголеми пензии и плати

Носителот на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 2, Владо Мисајловски вечерва се пред Кумановчани вети дека ќе разговара за сите проблеми што ги тиштат, за урбаниот хаос што се...

Македонија 29.06.20 | 22:04

Мицкоски: По 15-ти јули, ќе ги засукаме ракавите да ја обновиме Македонија од пепелот кој политичките измамници го оставија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Куманово порача дека по победата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ започнува ера на...

Македонија 29.06.20 | 20:41

Во живо Мицкоски и Мисајловски на средба со граѓаните во Куманово

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и носителот на листа во ИЕ2, Владо Мисајловски, по средбата со граѓаните во општина Ѓорче Петров, вечерва се во посета на општина...

Македонија 29.06.20 | 12:03

Болничарка од Куманово го прележа вирусот, сега повторно е позитивна

Во Куманово треба да се потврди дали кај пациент кој прележал КОВИД-19 повторно му се вратила болеста, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Во светот да,...

Македонија 27.06.20 | 16:32

Мисајловски: По победата на 15 јули, Куманово ќе биде обновено!

Кумановчани силно не поддржуваат и работат на промоцијата на изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните четири години, кои треба да бидат години на #ОбноваНаМакедонија....

Македонија 27.06.20 | 13:58

Мисајловски од Куманово: Се обврзуваме на проекти и обнова на Македонија додека СДСМ крадат и продолжуваат со митото и корупцијата

Носителот на Изборната единица 2 Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ денеска беше во посета на градот Куманово. Тој од таму вели дека пред граѓаните ја претставиле програмата...

Македонија 25.06.20 | 14:04

Мисајловски од Куманово: СДСМ не знае да одговори каде им се проектите бидејќи не постојат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборната листа во Изборна Единица 2, Владо Мисајловски денеска е во посета на Општина Куманово, каде што истакна дека граѓаните...

Црна хроника 25.06.20 | 10:54

Пожар од плинска боца во Куманово

Од експлозија на плинска боца предизвикан е пожар во семејна куќа во населбата Карпош. Експлозијата била предизвикана вчера околу 15 часот, а со брза интервенција на...

Македонија 21.06.20 | 15:01

Мицкоски порача од Куманово: Македонија мора да ја вратиме на нормален колосек

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Куманово и оттаму порача дека Македонија мора да се врати на нормален колосек. Денеска сме овде во...

Македонија Црна хроника 15.06.20 | 15:44

15 годишно дете во Куманово управувало возило и удрило во жардињера

На 14.06.2020 во 14.50 часот било пријавено дека во Куманово на бул. “Октомвриска револуција“ патничко моторно возило “форд фокус“ управувано од 15- годишник од Куманово...

Македонија 15.06.20 | 13:01

Нема место на инфективо во Kумановската болница

Пополнети се капацитети на инфективното одделение во кумановската општа болница, соопштија денеска надлежните од установата. Од вкупниот капацитет од 18 легла, исполнети...

Македонија 06.06.20 | 12:22

Излекувани лекари од кумановската болница сведочат за вирусот: По секој изговорен збор имав напад на кашлица

Коронавирусот постои, тој е тука меѓу нас и во ниту еден момент не смееме да се опуштиме, треба доследно да ги почитуваме препораките за лична заштита, држење дистанца,...

Здравје 03.06.20 | 18:18

Од 12 новозаразени од Куманово, десет се од Липково

Од вкупно 12 заболени кои ги евидентира Центарот за јавно здравје Куманово како новозаболени во последниве 24 часа, 10 се од Општина Липково, двајца се од Општина Куманово,...

Македонија 31.05.20 | 19:31

Началникот на СВР Куманово го демантира Тасевски: Чулев не седеше во канцеларија да води политика

За волја на вистината, Чулев неколку пати беше во посета на Куманово. Не седеше во канцеларија да води политика. Лесно е да се седи во канцеларија и да се даваат партиски...

Македонија 24.05.20 | 18:32

Во Куманово еден до друг на групна молитва за Рамазан Бајрам и без заштитини маски

Муслиманските верници денеска го одбележуваат празникот Рамазан Бајрам. Поради опасност од ковид-19 празнувањето треба да биде со посебни мерки на заштита. Како што...

Црна хроника 18.05.20 | 21:09

Пукање во Куманово, неколку минути по полицискиот час

укање со огнено оружје од патничко моторно возило во движење било регистрирано вечерва во Куманово. Настанот се случил на само десетина минути по почнувањето на полицискиот...

Црна хроника 17.05.20 | 15:33

Нова измама: И јавиле дека ќерката згазила дете и не може да зборува, за 1.000 може да ја спаси

Вчеравечер, Д.Р.(70) од Куманово пријавила дека била измамена од едно лице за сума од 1.050 евра. Според пријавеното, околу 13.00 часот ѝ се јавило машко лице кое ѝ кажало дека...