Ознака: куманово
Црна хроника 26.04.22 | 11:01

Возел со 206 км на час на автопатот Куманово – Велес

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес, при што санкционирала...

Култура 21.04.22 | 09:54

Изложба на фотографии „Златниот антички наод од Неготинско“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово, денеска во 13 часот, ќе биде отворена изложба на фотографии (24) на којашто ќе биде промовиран...

Црна хроника 16.04.22 | 12:02

При судир на тинејџери оштетени и три паркирани возила, тешко повреден 15-годишник

Вчера околу 18,30 часот е пријавено дека во Куманово, на бул.„3-та Македонска ударна бригада“ се случила сообраќајна несреќа во која учествувале патничко моторно возило...

Култура 13.04.22 | 08:52

Премиера на краткометражниот аматерски филм „На колена“, во режија на Предраг Анѓеловски вечерва во Куманово

Краткометражниот аматерски филм „На колена“, во режија на Предраг Анѓеловски и продукција на Милан Богдановски од Куманово, премиерно ќе биде прикажан вечерва во...

Македонија 08.04.22 | 18:31

Димитриевски: Ново спортско игралиште во с.Пчиња со тартан подлога, ограда, голови и кошеви

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информира дека изградено е ново спортско игралиште во село Пчиња со тартан подлога, ограда, голови и кошеви. Игралиштето...

Црна хроника 04.04.22 | 11:55

Maлолетник фатен како краде во болница во Куманово

На 03.04.2022 во 05.15 часот, полициски службеници од СВР Куманово лишиле од слобода малолетник од Куманово. Тој бил затекнат во објект на Општата болница Куманово, при обид...

Македонија 30.03.22 | 12:50

Според Пописот: Најмала општина во земјава е Зрновци, а најголема Куманово

Вкупното попишано население изнесува изнесува 2 097 319 лица. Од нив, 54,21 отсто се изјасниле како Македонци, 29,52 се Албанци, 3,98 Турци, 2,34 Роми, 1,18 Срби, 0,87 Бошњаци и 0,44 Власи,...

Фудбал 28.03.22 | 15:43

Столе Димитриевски доби мурал во родното Куманово

Голманот на Македонската фудбалска репрезетанција Столе Димитриевски можеби не доби дипломатски пасош како неговите соиграчи Енис Барди и Александар Трајковски,...

Култура 27.03.22 | 12:56

Поставен амфитеатар во дворот на Музеј Куманово

Заврши поставување на амфитеатар во дворот на Националната установа Музеј Куманово. Проектот беше одобрен во 2021 година од Министерството за култура. Амфитеатарот...

Македонија 25.03.22 | 22:18

Максим Димитриевски: Целта е да ги обединиме кумановци и да ги намалиме политичките разлики во Куманово

Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, во гостување во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа истакна дека во Македонија може да се создаде...

Црна хроника 25.03.22 | 12:03

Тепачка во кумановска кафана

Жител на кумановско и кратовско село и кумановец се степале утрово во кафеана во населбата Перо Чичо, соопшти денеска полицијата. Утрово во 03.15 часот во СВР Куманово...

Црна хроника 23.03.22 | 18:28

Ограбена приватна лабораторија во Куманово

Вработена од приватна лабораторија од Куманово пријавила во полицијата дека од објектот биле одземени пари, соопшти денеска полицијата. Синоќа, во 23:55 часот во СВР Куманово,...

Црна хроника 18.03.22 | 10:11

Гореле куќа и магацин во Куманово

Кумановските пожарникари гаселе пожар на два објекти изминатово деноноќие соопштија денеска од Регионалниот центар за управување со кризи Куманово. Вчера во ноќните...

Македонија 17.03.22 | 16:39

Кумановци ќе добијат смарт парк

ПочитуваниГрадоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, информира дека активно се работи на реконструкција на Градскиот парк во Куманово. Изведувачите...

Црна хроника 15.03.22 | 12:17

Прегазен пешак во Куманово

На 14.03.2022 околу 18.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на улица „Никола Тесла“ во Куманово, патничко моторно возило „ауди“ со кумановски регистарски ознаки,...

Култура 10.03.22 | 12:06

„Жените и фотографијата“- традиционална изложба на фотографии од вечерва во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“

Шеесетина фотографии со фокус на положбата на жената денес и на слободна тема ја чинат деветата традиционална изложба „Жените и фотографијата“ што во организација...

Македонија 09.03.22 | 11:07

Почнува целосна реконструкција на градскиот парк во Куманово

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информира дека започна целосната реконструкција на градскиот парк и Куманово добива нов простор за спорт...

Македонија 08.03.22 | 20:06

Максим Димитриевски: Женскиот дел од општинската администрација е еден од главните алки во општината за домаќинско и успешно работење во институцијата

Раководството на локалната власт во Куманово одржа празничен состанок со дел од раководниот женски тим во Општината. На состанокот, сите припаднички од понежниот пол...

Калеидоскоп 17.02.22 | 13:11

Јас секогаш ставам за 500 денари па колку оди оди: Вака Кумановец ја коментира цената на горивата

Еден Македонец од Куманово стана балкански хит на прашањето за поскапените цени на горивата. Тој шеговито одговори дека нему горивото не му е поскапено и оти секогаш...

Македонија 15.02.22 | 17:03

Скопје, Куманово и Битола рекордери по заразени

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) Скопје 133336, Активни 5924 Куманово 15800, Активни...