Ознака: крстовден
Македонија 27.09.22 | 21:32

На празнувањето на Крстовден во Ерусалим архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст

На сеправославното празнување на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен...

Калеидоскоп 27.09.22 | 10:50

Крстовден го претскажува времето: Ако денес врне, зимата ќе биде…

Крстовден е голем празник кој го прославуваат православните верници, денот кога е пронајден Чесниот крст и денот кога е вратен од Персија во Ерусалим. Порано, луѓето...

Сервиси 27.09.22 | 07:50

Денеска е тежок празник – Крстовден

Денеска се празнува Крстовден (Воздвижение нa Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота,...

Калеидоскоп 27.09.22 | 00:10

Вечерва спроти Крстовден замислете желба, Господ слегува на земјата и ја исполнува

По страдањата и распнувањето на Спасителот крстот станува жртвен знак на спасението и откуп на гревот. Крстот отелотворува жртвенa љубов, победата над злото, припадноста...

Сервиси 17.01.22 | 10:42

На Крстовден мора да правите само две работи – радувајте се и постете

Православните верници утре го празнуваат големиот Христијански празник, Крстовден. Зимскиот Крстовден никогаш не го менува датумот и се слави еден ден пред Богојавление. Постот...

Сервиси 27.09.21 | 08:31

Денеска избегнувајте дури и растително масло, а чини и да ги исплатите работниците

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 септември, Воздвижение на Чесниот Крст – во народот познат како Крстовден. Именден празнуваат: Крсте, Крстинка,...

Калеидоскоп 27.09.20 | 08:36

Воздвижение на Чесниот крст (Крстовден): Именден празнуваат: Крсте, Кристина, Кристијан…

Празник на Чесниот Господов крст Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Крстана, Кристина, Христина, Кристијан… Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат...

Калеидоскоп 26.09.20 | 15:26

Утре е тежок празник и строг пост

Утре е празникот на Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, кој се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во...

Калеидоскоп 27.09.19 | 09:25

Само на леб и вода: Денеска е голем празник!

Денеска православната црква и верниците го прославуваат Крстовден, кој според учењето на црквата означува налагање на крст на кој е распнат Исус Христос. Крстот, според...

Сервиси 26.09.19 | 23:06

Обичаи за Крстовден: Добро е работодавците да ги исплатат вработените

На Крстовден е добро работодавците да ги исплатат своите работници. Овој обичај настанал уште одамна бидејќи на тој ден (Крстовден) се исплаќале работниците што го чувеле...

Калеидоскоп 26.09.19 | 13:07

Тежок празник и строг пост: Утре се слави Крстовден

Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото...

Сервиси 26.09.19 | 10:07

Вечерва спроти Крстовден замислете желба, Господ слегува на земјата и ја исполнува

По страдањата и распнувањето на Спасителот крстот станува жртвен знак на спасението и откуп на гревот. Крстот отелотворува жртвенa љубов, победата над злото, припадноста...

Сервиси 17.01.19 | 22:28

Утре е голем празник и строг пост: Обичаи и верувања за Крстовден

Утре се празнува големиот Христијански празник, Крстовден. Верниците овој голем празник го слават во пост, со одење во црква и палење свеќа, се прекрстуваат и ја читаат...