Ознака: Крива Паланка
Култура 24.08.23 | 10:17

Изработен проект за идниот модерен простор на Центарот за култура во Крива Паланка

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска престојуваше во работна посета на Општина Крива Паланка каде што  оствари средба со градоначалникот Сашко...

Култура 24.08.23 | 10:05

Костадиновска-Стојчевска во Крива Паланка: Голема жар, љубов и посветеност се вложени во културните настани во овој град

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствуваше на отворањето на 18. издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Јоаким Осоговски“, кој синоќа...

Музика 21.08.23 | 10:07

Владо Георгиев на јубилејниот Joy fest

Владо Георгиев ќе одржи концерт во Крива Паланка, а тој е втората балканска ѕвезда која годинава ќе биде дел од јубилејното 10 издание на музичкиот фестивал Joy fest. Настапот...

Музика 14.08.23 | 14:46

Здравко Чолиќ ќе одржи концерт на јубилејното издание на музичкиот фестивал „Joy fest“

Балканската ѕвезда Здравко Чолиќ ќе одржи концерт на јубилејното издание на музичкиот фестивал „Joy fest“, кој ќе се одржи на 27-ми и 28-ми август во Крива Паланка. Концертот...

Економија 27.06.23 | 21:55

Јавни државни претпријатија се вклучуваат во санација на улици и патишта оштетени од поплавите во Делчево и Крива Паланка

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за преземени активности во врска со прогласената кризна состојба на дел од територијата...

Македонија 19.06.23 | 18:52

Пендаровски во посета на загрозените подрачја во Крива Паланка

Претседателот Стево Пендаровски денеска престојуваше во општина Крива Паланка каде што ги посети загрозените подрачја од поплавите кои изминативе денови беа предизвикани...

Сервиси 17.06.23 | 14:00

Големи свлечишта, оштетени патишта, селото Трново е отсечено од Крива Паланка

По синоќешните поплави во Крива Паланка предизвикани од големото невреме и поројните врнежи од дожд, денеска на терен се распоредени сите екипи од општинските служби,...

Македонија 17.06.23 | 08:59

Силното невреме во Крива Паланка однесе мостови, полавени се домови, има огромна материјална штета

Големото невреме и поројните дождови што ја зафатија Крива Паланка предизвикаа дотекување на доловите и излевање на реките. Однесени се пешачки мостови, поплавени...

Сервиси 16.06.23 | 23:18

Се излеа Крива Река, отсечено село Т’лминци, однесени пешачки мостови и поплавени домови во Крива Паланка

Крива Река и Киселичка Река вечерва се излеаја и предизвика големи штети, однесени се пешачки мостови, поплавени се домови на граѓаните, а селото Т’лминци со над дваесетина...

Сервиси 16.06.23 | 22:10

ЦУК: Можни излевања на Пчиња и Крива Река

Забележан е зголемен водостој на реката Пчиња во Пелинце и на хидролошката станица на Крива Река во Крива Паланка, информира Центарот за управување со кризи (ЦУК). –...

Сервиси 16.06.23 | 22:05

Свлечиште го отсече село Луке од Крива Паланка

Поради свлечиште целосно е во прекин сообраќајот на патниот правец Крива Паланка – село Луке. Како што информира АМСМ, сообраќајот е во прекин во двата правци од 21:00...

Македонија 15.06.23 | 17:29

До крај на денот треба да биде саниран патот кон отсеченото кривопаланечко село Нерав поради невремето

Делот од регионалниот патен правец Крива-Паланка-село Огут-село Нерав што од синоќа поради обилните врнежи и надојдената река е однесен, ќе биде саниран до крајот на...

Македонија 14.06.23 | 22:54

Надојдената вода од обилните врнежи однесе регионален пат во Кривопаланечко

Надојдените води од обилните врнежи од дожд што попладнево непрекинато врне во Крива Паланка и околината, однесоа дел од регионалниот пат од селото Огут кон село Нерав....

Сервиси 12.06.23 | 09:13

Најмногу дожд во Крива Паланка, Струмица и Дојран

Најмногу дожд, 40 литри на метар квадратен, во изминатите 24 часа, наврна во Крива Паланка, по што следуваат Струмица со 29, Дојран 25, Ѓуриште, 23, Пожаране, 20, Крушево, 18, Маврови...

Сервиси 10.06.23 | 15:38

Прекинат сообраќајот на патот Куманово – Крива Паланка, се судриле две товарни возила кај село Псача

Во прекин е сообраќајот на А2, магистралниот патен правец Куманово – Крива Паланка поради сообраќајна незгода кај селото Псача, Општина Ранковце. Од Секторот за внатрешни...

Останати спортови 08.04.23 | 21:40

Во Крива Паланка одржано Државното карате првенство за деца од 10 до 13 години

Во спортската сала „Бранители 2001“ во Крива Паланка се одржа Државното карате првенство за млади од 10 до 13 години, момчиња и девојчиња, во кати и борби. На првенството...

Црна хроника 21.02.23 | 18:05

Маж од Крива Паланка фрлил молотов коктел кон куќата на сопругата од која се разведувал

Средовечен маж од Крива Паланка на вториот ден од новата година фрлил шише со запалива течност пред домот на неговата сопруга, со која се во процес на развод, соопшти...

Македонија 31.01.23 | 10:36

Општина Крива Паланка ќе додели по 3000 денари за сите матуранти од градот

Советот на Општина Крива Паланка ја усвои одлуката за доделување еднократна парична помош во висина од 3000 денари на матурантите од средното општинско училиште „Ѓорче...

Македонија 26.01.23 | 17:52

Градоначалникот од СДСМ кој пијан истепа полицаец, доби прекршочна пријава, иако за стореното се лежи затвор

Случајот за боксовите од градоначалникот на Крива Паланка Сашо Митовски кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на пратенички прашања во Собрание. Пратеникот Бојан...

Македонија 19.01.23 | 15:34

Во Крива Паланка се степаа кој да го фати крстот

Денеска за време на на фрлањето на крстот во Крива Паланка по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, дошло до немил инцидент. Во моментот кога крстот...