Ознака: кралицата елизабета
Свет 25.09.22 | 10:26

Официјално откриен надгробниот споменик на кралицата Елизабета Втора

Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора вчера е официјално откриен во дворецот Виндзор, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета...

Македонија 19.09.22 | 14:53

Пендаровски и сопругата до Мило Ѓукановиќ на погребната служба за кралицата Елизабета

Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата, Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Вестминстерската опатија во Лондон присуствуваше на државната погребна...

Свет 16.09.22 | 23:39

Кралското семејство нема да плати ни за погребот: Кралицата ќе биде погребана на државна сметка

Бакингемската палата потврди дека погребот на кралицата Елизабета Втора ќе биде во понеделник на 19 септември во Вестминстерската опатија во Лондон. Погребот ќе биде...

Свет 16.09.22 | 08:24

Погребот на кралицата ги скара светските лидери: Само Бајден со автомобил, другите навредени со автобус

Светските лидери се жалат откако дознале дека американскиот претседател Џо Бајден на погребот на кралицата Елизабета Втора може да дојде во приватна лимузина, а другите...

Свет 12.09.22 | 10:34

Ковчегот на кралицата ќе биде изложен 5 дена во Вестминстерската палата

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора ќе биде изложен во Вестминстерската палата во текот на следните неколку дена, а бидејќи се очекуваат огромни гужви, сегашните...

Свет 11.09.22 | 21:01

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета пристигна во Единбург

По шест часа патување од нејзината летна резиденција во Балморал, ковчегот со телото на кралицата Елизабета II пристигна во главниот град на Шкотска, Единбург. На патот...

Свет 10.09.22 | 21:07

Трогателни зборови на Португалецот, Роналдо се збогува со кралицата

Британската кралица Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст. На островот владее општа жалост, а од неа се простуваат многу познати личности ширум светот. Меѓу нив...

Свет 10.09.22 | 20:50

Хари и Меган Маркл им се придружија на Вилијам и Кејт

Принцот Хари и принцот Вилијам ги оставија настрана своите разлики денес додека заедно ја оплакуваа кралицата, пишува „Сан“. Браќата пристигнаа во истиот автомобил,...

Свет 10.09.22 | 19:07

Погребот на кралицата Елизабета ќе биде на 19 септември

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи во понеделник на 19 септември во Вестминстерската опатија во Лондон, потврди Бакингемската палата. Пред државниот...

Мода и убавина 09.09.22 | 11:41

Сите фустани на кралицата Елизабета

Замислите никогаш да не згрешите. Никоогаш. Стилски, секој ден од својот живот, совршенство. Никогаш не се чувствувате дека сте преоблечени, недоволно облечени или пак...

Свет 09.09.22 | 11:01

Што мислела кралицата Елизабета за своето семејство?

Правила, протоколи, официјални настани, се што се подразбирало за титулата кралица, Елизабета Втора знаела најдобро да го почитува, дури и за време на големите животни...

Свет 09.09.22 | 10:10

Кралицата Елизабета беше икона на британската поп-култура

Кралицата Елизабета Втора беше икона на британската популарна култура што беше искористено на најдобар можен начин кога Лондон беше домаќин на Летните олимписки игри...

Свет 09.09.22 | 09:54

Азно неброено: Eве колку пари ќе наследи Чарлс од мајка си

По смртта на неговата мајка, британската кралица Елизабета Втора, нејзиниот најстар син Чарлс (73) го наследил тронот како и нејзиното приватно богатство, огромно наследство...

Македонија 09.09.22 | 08:10

Заев: Ви благодариме за сѐ што направивте за Cеверна Македонија

За смртта на кралицата Елизабета Втора сочувство изрази и Зоран Заев, поранешен премеир на Македонија, а денес општественик. Нејзиното височество Елизабета II ни беше...

Свет 08.09.22 | 22:32

Реакции од светски лидери по смртта на кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора почина попладнево на 96-годишна возраст, по што реагираа голем број светски лидери, изразувајќи жалење поради нејзината смрт но и восхит за...

Македонија 08.09.22 | 20:53

Пендаровски изрази жалење за смртта на Кралицата

Претседателот Стево Пендаровски вечерва изрази сочувство за смртта на Кралицата Елизабета Втора. – Изразувам најдлабоко сочувство за смртта на Нејзиното Величество...

Свет 08.09.22 | 19:38

Сега е официјално: Почина британската кралица Елизабета

Почина Елизабета Втора, најдолговечната британска кралица, објавија британските медиуми. Таа имаше 96 години. Претходно денеска лекарите објавија дека се загрижени...

Свет 08.09.22 | 19:29

Британците се собираат пред Бакингемската палата

Граѓани денеска почнаа да се собираат пред Бакингемската палата во Лондон, откако лекарите на британската кралица Елизабета Втора изразија загриженост за нејзиното...

Свет 02.06.22 | 17:25

Кралицата суптилно ги предупреди Хари и Меган: Да нема драма на прославата на јубилејот

Кралицата Елизабета Втора му порача на семејството да се соберат за да го прослават нејзиниот платинест јубилеј следната недела, но без драма. Еве како на тоа реагираа Меган...

Калеидоскоп 21.04.22 | 09:32

Кралицата Елизабета доби барбика со нејзиниот лик

Историскитe 70 години владеење на британската кралица Елизабета Втора, брендот „Барби“ ќе ги одбележи со почесна кукла со нејзиниот лик. Барбиката во облик на кралицата,...