Кралицата Елизабета Втора почина попладнево на 96-годишна возраст, по што реагираа голем број светски лидери, изразувајќи жалење поради нејзината смрт но и восхит за нејзиниот живот и долговечно владеење.

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден издадоа изјава за смртта на кралицата, опишувајќи ја како „повеќе од монарх“. Во соопштението на Белата куќа се вели: „Во свет на постојани промени, таа беше постојано присуство и извор на утеха и гордост за генерации Британци, вклучително и многумина кои никогаш не ја познавале својата земја без неа. „Постојаното восхитување за кралицата Елизабета Втора ги обедини луѓето ширум Комонвелтот. Седумте децении од нејзиното владеење на создавање историја сведочеа за доба на невиден човечки напредок и напреден марш на човечкото достоинство.

„Таа беше првиот британски монарх со кој луѓето ширум светот можеа да почувствуваат лична и непосредна врска – без разлика дали ја слушаа на радио како млада принцеза како зборува со децата на Обединетото Кралство или се собираа околу нивните телевизори за нејзиното крунисување, или го гледаа нејзиниот последен божиќен говор или нејзиниот платинест јубилеј на нивните телефони. Таа, пак, целиот свој живот го посвети во нивна служба“, посочија Џо и Џил Бајден.

„Нејзиното височество кралицата Елизабета Втора го отелотворуваше континуитетот и единството на британската нација повеќе од 70 години. Ја паметам како пријателка на Франција, љубезна кралица која остави трајна трага на својата земја и својот век“, напиша францускиот претседател Емануел Макрон.

„Со најтешка болка ја примивме вестта за смртта на најдолготрајниот канадски суверен, нејзиното височество кралицата Елизабета Втора. Таа беше постојано присуство во нашите животи – и нејзината услуга за Канаѓаните засекогаш ќе остане важен дел од историјата на нашата земја“, вели канадскиот премиер Џастин Трудо.

„Жалиме за смртта на кралицата Елизабета Втора. Таа беше пример и инспирација за милиони луѓе, исто така овде во Германија. Нејзината посветеност на германско-британското помирување по ужасите на Втората светска војна ќе остане незаборавна. Ќе нѝ недостига, а посебно нејзиниот прекрасен хумор“, вели германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Белгија упатува сочувство до британското кралско семејство и до британскиот народ. Нека нејзиното височество, кралицата Елизабета Втора почива во мир. Повеќе од 70 години таа беше светилник на стабилност и достоинство за британскиот народ“, истакна белгискиот премиер Александер де Кро.

„Со тага ја примивме веста за смртта на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора. Нејзиното 70-годишно владеење ја одбележа британската историја од Втората светска војна. Моето искрено сочувство до кралското семејство и до народот на Обединетото Кралство“, напиша португалскиот премиер Антонио Коста

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.