Ознака: крал Чарлс
Свет 27.03.24 | 12:57

Новите фотографии од кралот Чарлс предизвикаа бура во јавноста

Бакингемската палата во Лондон објави неколку фотографии од приемот на верски лидери и на членови на разни заедници од страна на кралот Чарлс (75) кој се одржа во вторникот. Верските...

Калеидоскоп 20.03.24 | 12:19

Кралот Чарлс е многу поболен отколку што палатата сака да признае, а и Кејт многу се мачи

Кралот Чарлс наводно е премногу слаб да ја спаси британската монархија стара 1200 години, која полека, но сигурно се распаѓа. Според пишувањата на медиумите, Чарлс(75) е...

Живот 22.02.24 | 10:13

Кралот Чарлс трогнат до солзи од пораките на поддршка по дијагнозата за рак

Британскиот крал Чарлс Трети за време на состанокот со премиерот Риши Сунак вчера изјави дека бил трогнат до солзи од пораките на поддршка од британската јавност по...

Свет 10.02.24 | 12:15

Операција „Менаи бриџ“: Британија има воспоставен план во случај на смрт на кралот Чарлс

Откако Бакингемската палата објави дека на кралот Чарлс (75) му е дијагностициран рак, во јавноста се појавија стравувања за животот на британскиот монарх, но логистиката...

Свет 08.02.24 | 13:16

Знак на смртта: Црно чудовиште на денот кога кралот даваше заклетва ја предвиде болеста

Болеста на кралот Чарлс можела да се предвиди на неговата инаугурација, пишуваат британските медиуми.Конкретно, кога кралот давал заклетва се појавила некое црно чудовиште...

Семејство 06.02.24 | 09:56

Принцот Вилијам ќе преземе дел од задолженијата на кралот Чарлс

Принцот Вилијам, кој е прв во редот за наследство на британскиот престол, ќе преземе дел од задолженијата на неговиот татко, кралот Чарлс, на кого му беше дијагностициран...

Калеидоскоп 14.11.23 | 09:09

Кралот Чарлс ден пoрaно го прослави 75. роденден

Британскиот крал Чарлс Трети ден пoрaно го прослави својот 75. роденден, со торта на три ката и забава одржана во негова чест. Свеченоста се одржа вчера на кралскиот имот...

Семејство 17.06.23 | 17:59

Качен на коњ, Кралот Чарлс ја предводеше родененската парада

Британскиот крал Чарлс Трети денеска во воена униформа и со капата од мечкина кожа изврши преглед на војниците по повод неговата прва роденденска парада како суверен,...

Свет 27.02.23 | 14:54

Фон дер Лајен ќе се сретне со британскиот крал Чарлс

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе се сретне и со кралот Чарлс за време на нејзината посета на Велика Британија за да ги финализира...

Калеидоскоп 11.02.23 | 20:48

Кралот Чарлс Трети со скинати чорапи

Британскиот крал Чарлс Трети имаше непријатност со своите чорапи при посета на џамија во Лондон. Чарлс ги соблекол чевлите при влегувањето во џамијата, а фотографите...

Калеидоскоп 29.01.23 | 10:22

Кралот Чарлс ќе зборува за Хари во интервју за Би-Би-Си?

Кралот Чарлс би можел да го прекине молкот за принцот Хари во важно интервју за Би-Би-Си. Соработниците на палатата разговараат за можноста новиот британски крал да...

Калеидоскоп 03.10.22 | 23:24

Кралот Чарлс Трети и Камила уживаа на плажа во Барбадос

Членовите на британското кралско семејство ретко се гледаат во костими за капење. Во нивниот случај, тоа е „само понекогаш“ еднаш во многу години. Причината се нивните...

Калеидоскоп 14.09.22 | 19:10

Бесни сме и потресени: Над 100 вработени кај Чарлс добиваат отказ

Над 100 вработени во поранешната официјална резиденција на кралот Чарлс III. добиле известување дека можат да останат без работа, пишува Гардијан. Личните секретари, канцеларијата...

Калеидоскоп 14.09.22 | 11:15

Кралот Чарлс нема нерви за хемиски пенкала

Се чини дека на британскиот крал Чарлс Трети веќе му здодеало потпишувањето документи. Новопечениот крал престојувал во замокот Хилсборо во Северна Ирска, а на видеото...

Свет 12.09.22 | 13:14

Кралот Чарлс: Ќе и служам на земјата несебично како мајка ми

Британскиот крал Чарлс Трети денеска изјави дека одлучно ќе го следи примерот на неговата мајка, покојната кралица Елизабета Втора, во обраќањето пред пратениците...

Свет 10.09.22 | 08:57

Министрите од британската влада денеска на прием кај новиот крал Чарлс

Министрите од Владата на Велика Британија денеска ќе ја имаат првата аудиенција кај кралот Чарлс, само неколку дена откако новата премиерка Лиз Трас ја формираше својата...