Ознака: коронакриза
Економија 15.01.21 | 13:37

Неуспехот на Владата да се справи со корона кризата се мери во 100 илјади граѓани кои имаат само два оброка во седум дена

Корона кризата од ден на ден си го зема својот данок со големиот број на граѓани кои ги губат нивните работни места. Владата се фали дека се бори преку мерките да ги зачува...

Вести 15.12.20 | 10:24

Корона кризата ги натера скопјани повеќе да возат велосипед

Локалните и државни власти итно да преземат похрабри мерки во делот на јавниот превоз и да овозможат подобри услови за користење на алтернативните средства за превоз...

Македонија 19.09.20 | 17:35

Власта никако да се справи со короната: 140 новозаболени, шест починати

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје-47, по што следуваат Куманово со 18 и Тетово со 15. Во останатите...

Македонија 17.09.20 | 21:06

Царовска се плаши дека со отворањето на градинките и училиштата ќе се зголеми бројот на заразени од корона

Министерката за образование и наука Мила Царовска вечерва во емисијата „Вин Вин“ на телевизија Телма, истакна дека очекува епидемиолошката слика да се измени со отворањето...

Македонија 13.09.20 | 19:22

207 нови заразени во Грција: Рампата за Македонија останува затворена најмалку до октомври

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 207 нови случаи на Ковид-19, речиси 100 помалку од вчера, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 13.240 лица. Информациите...

Свет 05.08.20 | 16:55

Оптимистички прогнози: Вакцина за корона веќе до крајот на годинава?

Вакцина против коронавирусот ќе биде достапна во 2020 и 2021 година, изјави водечкиот советник за пандемија на Владата на Велика Британија за Би-Би-Си. Џереми Фарар, директор...

Свет 05.08.20 | 15:22

Бројот на заразени во Италија е шестпати поголем од официјалните

Постои веројатност и до шестпати повеќе луѓе од официјалниот број да бидат заразени со Ковид-19 во Италија, се наведува во истражувањето објавено од италијанската Влада. Студијата...

Мода и убавина 22.07.20 | 12:14

Болно, но нема друга алтернатива: Сваровски отпушта 1.000 работници

Кризата поради вирусот корона силно го погоди концернот Сваровски, поради што најавува намалување на работните места во текот  на есента. Од сегашните 4.600 вработени,...

Македонија 20.05.20 | 10:46

Невенка Стаменковска Стојковски: Нема крај на неспособноста и политиканство на функционерите на СДС!

На Фејсбук, дополнителната заменик министерка за информатичко општество и адмнистрација Невенка Стаменковска Стојковски напиша: Секој ден Владата на Зоран Заев најавува...