Ознака: корона
Македонија 04.04.20 | 23:18

Героски: После денешните бројки, мислам дека на сите ви е јасно дека треба да престане ова „танго на смртта“

После денешните бројки, мислам дека на сите ви е јасно дека конечно треба да престане овој „танц“, ова „танго на смртта“ со епидемијата од коронавирусот и веднаш да...

Култура 04.04.20 | 22:58

Националниот оркестар на Франција ја изведе „Болеро“ со почитување на мерките за дистанцирање

Националниот оркестар на Франција ја постираше на Јутјуб својата изведба на „Болеро“ од Морис Равел – снимена со почитување на мерките за социјално дистанцирање. Во...

Здравје 04.04.20 | 22:42

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое почина пред два дена, бара одговор од надлежните

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое почина пред два дена, бара одговор од надлежните која е причината за смртта. Прв пат на преглед го однеле на 29-ти март. Докторите...

Македонија 04.04.20 | 22:09

Владата пренамени пари за исплата на плати на истражителите од СЈО

На последната седница, Владата на Спасовски донела Уредба со законска сила со која се врши пренамена на буџетски средства за исплата на плати на истражителите од СЈО. Вакават...

Македонија 04.04.20 | 21:53

Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните  „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат...

Калеидоскоп 04.04.20 | 21:30

Самир, мигрант од Египет во Италија дава бесплатно овошје: Вие ми посакавте добредојде пред 10 години, сега јас ви ја враќам услугата

Во време на коронавирус низ светот бројни се хуманите гестови кои секојдневно може да се забележат ширум светот. Еден од нив е и Самир, египетски мигрант кој живее во...

Здравје 04.04.20 | 21:12

Оториноларинголог сум 42 години, знам што зборувам – вака можеби и ќе ја исфрлите корона од устата и носот

Оториноларингологот од Дубровник, д-р Јуре Буриќ во пензија, од својата долгогодишна лекарска пракса има совет за кој вели дека е едноставен, достапен за сите и бесплатен. Доволни...

Мода и убавина 04.04.20 | 20:55

Модниот свет го испраќа Серџо Роси, легендарниот дизајнер почина како последица на Ковид-19

Модниот свет го испраќа Серџо Роси. Легендарниот дизајнер почина како последица на КОВИД-19 неколку дена откако беше хоспитализиран во Чезена, Италија. Утре, недела е...

Останати спортови 04.04.20 | 20:35

„Останете дома“ и вежбајте со одбојкарите на „Вардар“

Во време кога сите сме дома и поголемиот дел имаат премногу слободно време, одбојкарите на „Вардар“ нудат вежби кои ќе ви помогнат да ја одржите линијата додека сте...

Калеидоскоп 04.04.20 | 20:20

Медицинска во солзи си даде отказ: Ниту една медицинска сестра не носи хируршки маски по ходниците кога една на друга си предаваат извештаи

Медицинската сестра Имарис Вера која работи на интензивна нега објавила вознемирувачко видео, во солзи открила зошто ја напуштила својата работа на првата линија за...

Здравје 04.04.20 | 18:39

Д-р Трајкова: Во часовникот не гледаме, часовите не ги броиме, затоа што само еден час може да одземе нечиј живот

Во интервју за порталот велес365.ком   Примариус д-р Славица Трајкова спец. инфектолог, која се одзва на повикот на Министерството за здравство за помош во епицентарот...

Македонија 03.04.20 | 15:36

Чулев: За викендот ќе има повеќе полицајци на улиците

Утре и задутре повеќе полиција на улиците. Полицискиот час во сабота и недела започнува од 16 часот и трае до утре дента до пет наутро. Минатиот викенд МВР регистрирало...

Македонија 03.04.20 | 15:27

Николоски: Вака се сака и вака и се помага на Македонија!

Александар Николоски на својот фејсбук профил се заблагодари на Словенија за помошта испратена денеска. Огромна благодарност за нашите пријатели од Словенија! ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 03.04.20 | 15:24

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Откако дел од работодавачите на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона кризата, Државниот инспекторат за труд апелира...

Економија 03.04.20 | 15:21

АХВ издаде пет решенија на месарници и маркети поради лоша хигиенска состојба

Државниот санитарен и здравствен инспекторат за пет дена издал над 1000 дозволи за влез на возачи на товарни возила во државата, а сите тие ги почитувале препораките за...

Економија 03.04.20 | 15:17

Запечатени неколку кафемати каде се собирале многу луѓе

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, вели дека инспекторите запечатиле неколку кафемати во трговски објекти, како и на бензиски пумпи, со...

Свет 03.04.20 | 13:43

Руски доктори забележале чудни случаи во Ломбардија: Пациентите едноставно заспале и не се разбудиле

Руските доктори кои што пристигнале во Ломбардија за да им помогнат на Италијанците во лечењето на заразените пациенти од коронавирусот, утврдиле неколку ‘чудни смртни...

Калеидоскоп 03.04.20 | 11:12

„Гугл“ преку мобилните телефони го следи вашето движење: Објавен извештај дали се почитуваат мерките за самоизолација и карантин

Google почна јавно да го следи движењето на луѓето во текот на пандемијата од коронавирус за да можат медицинските работници и останатите да ги користат тие информации...

Филм 03.04.20 | 10:31

Ви го корне срцето од гради и не престанува со денови: Сопругот на славната актерка со мрачни детали за коронавирусот

Сопругот на актерката Линда Лусарди, 51-годишниот Сем Кејн рекол дека актерската легенда конечно се вратила дома, откако на 19. март открила дека е заразена со коронавирус. Сем...

Здравје 03.04.20 | 10:23

Ако сте ги имале овие симптоми можеби вашиот организам веќе се изборил со коронавирусот

Експертите наведуваат дека постои можност некои од луѓето да прележале коронавирус и пред епидемијата официјално да започне. Доколку сте имале благи облици на овие...