555 нови случаи на корона вирус се регистрирани во Србија, врз основа на 4.696 тестирани примероци.

Две лица починаа како последица на заразата, објавено е на веб-страницата на Министерството за здравство Covid-19.rs.

На болничко лекување се 147 пациенти, од кои 7 се на кислородна поддршка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.