Ознака: компании
Свет 15.02.24 | 10:15

Само 20 отсто од европските и американските компании официјално го напуштиле рускиот пазар

Само 100 од 500 европски компании официјално го напуштија рускиот пазар, а повеќето од нив го задржаа правото на откуп, изјави рускиот вицепремиер и министер за индустрија...

Економија 02.12.23 | 18:01

Битиќи: Ги повикувам домашните компании да го реструктуираат производството

Ги повикувам домашните компании да го следат примерот на АТС АММО од Самоков, да се охрабрат и да ги реструктуираат своите произвдствени процеси, односно своите процеси...

Македонија 21.10.23 | 17:24

Компаниите не им веруваат на државните институции и затоа не се јавуваат на јавните тендери

Приватните компании не им веруваат на државните институции и затоа не се јавуваат на јавните тендери, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација...

Економија 07.08.23 | 11:04

Најголемите европски компании загубија 100 милијарди евра поради затворањето на бизнисите во Русија

Најголемите европски компании изгубија 100 милијарди евра од февруари 2022 година поради продажба, затворање или намалување на нивниот бизнис во Русија. Според Фајненшал...

Свет 02.08.23 | 14:57

Околу 13 отсто германски компании користат вештачка интелегенција

Околу 13 отсто од германските компании во моментов користат вештачка интелигенција додека околу 9 отсто планираат да го сторат тоа. Тие цифри ги објави Иститутот за економски...

Економија 10.03.23 | 13:32

Оној кој ќе ги намали цените повеќе од предвиденото може да добие државна помош

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти дека ако компаниите од прехранбената индустрија одлучат да ги намалат цените повеќе од процентот предвиден...

Економија 06.03.23 | 14:24

Над 960 илјади денари казни за 6 компании кои не ја почитувале одлуката за замрзна цена на лебот

На ден 04.03.2023 година (сабота), пазарниот инспекторат изврши над 250 надзори и контроли на територија на цела Македонија. Она што е утврдено од надзорите и контролите е дека...

Економија 27.10.22 | 13:22

Бектеши: Ќе обезбедиме двојно поевтина електрична енергија на компаниите кои произведуваат основни прехранбени производи

Компаниите кои што произведуваат основни прехранбени производи и се се регистрирани со шифри на дејност 10.41, 10.51, 10.61, 10.71 во кои спаѓаат производителите на масло за јадење,...

Економија 14.10.22 | 16:27

Компаниите бараат субвенции за да ги задржат вработените и да останат конкурентни на пазарите

Без поддршка од државата, прашање на време е кога ќе затворат компаниите кои се соочуваат со неколкукратно повисоки трошоци за електрична енергија. Ваква порака добил...

Македонија 06.10.22 | 20:33

Јорданов: Домашните компании имаат најголеми трошоци во регионот, ако државата ги уништи ќе нема кој да дава плата, ќе има невработеност

Жалосни се податоците кои пристигаат до нас, имаме и економски совет во рамки на локалната самоуправа, на дневна основа комуницираме со правните субјекти, и како што...

Економија 06.10.22 | 19:34

Бектеши стапил во контакт со компаниите што ги понуди Мицкоски, за утре закажан состанок

Министерот за економија, Крешник Бектеши вечерва информираше дека веќе се контактирани контактите и позициите што ги даде лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Економија 06.10.22 | 13:48

Мицкоски: Компаниите од Македонија плаќаат најскапа струја во регионот, цената е 2,5 пати зголемена во однос на времето кога јас бев задолжен за енергетскиот сектор

Владата често пати изминатиот период ја слушаме како вели дека повеќе од 72.000 компании добивале повластена цена на струјата. Излегоа податоците од ДЗС, излегоа податоците...

Економија 30.07.22 | 09:12

Бизнисот предупредува: Ако не им се помогне на компаниите за струјата, ќе нема кој да ја плаќа

По одржаната работна средба на Стопанската комора и Владата, предводена од заменик-претседателот на Комората и претседател на МЕА, Кочо Анѓушев и министерот за економија,...

Економија 29.07.22 | 14:19

280 компании ќе добијат пари од државата

Договори за финансиска помош ќе бидат потпишани со 280 компании кои влегуваат во инвестициски циклус од околу 145 милиони евра и ќе креираат повеќе од 3.700 работни места. Станува...

Економија 06.06.22 | 15:08

Битиќи: Ќе биде објавен список со компаниите кои направија вештачки скок на цените

Откако инспекциските служби ќе утврдат дали порастот на цените е реален, Владата ќе ги објави сите компании кои направиле вештачки скок на цените, најави денеска вицепремиерот...

Економија 03.06.22 | 12:53

Битиќи: Трговците се служат со манипулации, не може поскапувањата да бидат за 20 отсто за 24 часа

Не може поскапувањата да бидат за 20 отсто за 24 часа, вели вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи појаснувајжи дека а трговците и останатите дејности во голем...

Економија 27.05.22 | 13:39

Азески: Владата да се однесува одговорно и да им помогне на компаниите

Во ваква ситуација да донесеш ребаланс на Буџетот значи да се прилагодиш на ситуацијата и во тоа не гледам ништо друго освен намалување на непродуктивните трошоци,...

Економија 16.05.22 | 16:28

До РКЕ пристигнаа првите барања од енергетските компании за цената на електричната енергија

До Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) пристигнаа првите барања од енергетсктие компании за цената на електричната енергија што треба да важи...

Економија 03.05.22 | 10:19

Азески: Ако не се преземе ништо со струјата, загубите на компаниите секој следен ден ќе бидат сè поголеми

Зголемување на домашното производство на електрична енергија преку докапитализација на АД ЕСМ, инвестирање во фотоволтаици и субвенционирање на дел од трошоците за...

Свет 18.04.22 | 08:47

Анализа на „Индепендент“: И покрај санкциите, британски фирми вршат милионски договори со Русија

Стотици милиони фунти на британските даночни обврзници и натаму завршуваат во рацете на компании што продолжуваат со работа во Русија, пишува „Индипендент“. Британската...