Ознака: компании
Економија 06.06.22 | 15:08

Битиќи: Ќе биде објавен список со компаниите кои направија вештачки скок на цените

Откако инспекциските служби ќе утврдат дали порастот на цените е реален, Владата ќе ги објави сите компании кои направиле вештачки скок на цените, најави денеска вицепремиерот...

Економија 03.06.22 | 12:53

Битиќи: Трговците се служат со манипулации, не може поскапувањата да бидат за 20 отсто за 24 часа

Не може поскапувањата да бидат за 20 отсто за 24 часа, вели вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи појаснувајжи дека а трговците и останатите дејности во голем...

Економија 27.05.22 | 13:39

Азески: Владата да се однесува одговорно и да им помогне на компаниите

Во ваква ситуација да донесеш ребаланс на Буџетот значи да се прилагодиш на ситуацијата и во тоа не гледам ништо друго освен намалување на непродуктивните трошоци,...

Економија 16.05.22 | 16:28

До РКЕ пристигнаа првите барања од енергетските компании за цената на електричната енергија

До Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) пристигнаа првите барања од енергетсктие компании за цената на електричната енергија што треба да важи...

Економија 03.05.22 | 10:19

Азески: Ако не се преземе ништо со струјата, загубите на компаниите секој следен ден ќе бидат сè поголеми

Зголемување на домашното производство на електрична енергија преку докапитализација на АД ЕСМ, инвестирање во фотоволтаици и субвенционирање на дел од трошоците за...

Свет 18.04.22 | 08:47

Анализа на „Индепендент“: И покрај санкциите, британски фирми вршат милионски договори со Русија

Стотици милиони фунти на британските даночни обврзници и натаму завршуваат во рацете на компании што продолжуваат со работа во Русија, пишува „Индипендент“. Британската...

Економија 13.04.22 | 15:00

Иновативни компании од земјава и регионот се претставија на инвестициски форум во Скопје

Вкупно 12 иновативни мали и средни компании од  Македонија, Грција, Кипар и Бугарија денеска во Скопје ги претставија своите активности пред потенцијални инвеститори,...

Свет 25.03.22 | 22:42

Три компании класифицирани како опасни по националната безбедноста на САД

Американската Федерална комисија за комуникации (ФЦЦ) ги додаде „АО Касперски лаб“ (АО Kaspersky Lab), „Чајна телеком“ (China Telecom (Americas) Corp) и „Чајна мобајл интернешнл САД“...

Свет 09.03.22 | 07:36

Старбакс, Кока Кола, Пепси, Лореал, Ферари: Повеќе светски компании се повлекоа од Русија

Во последното деноќие повеќе светски компании одлучија да се повлечат од Русија. „Старбакс“ соопшти дека сите 130 кафулиња во Русија ќе бидат привремено затворени и...

Економија 30.10.21 | 08:42

Сертификат „Фер со потрошувачот“ имаат 48 домашни компании

Вкупно 48 домашни компании, мали, средни и големи, најмногу од трговската и производствената дејност во секторите прехрана, угостителство и хотелиерство, имаат сертификат...

Свет 14.09.21 | 10:49

Две третини од компаниите во светот имаат проблем да најдат кадар

Истражувањето, во кое беа вклучени речиси 45.000 работодавачи во 43 земји, покажа дека 69 проценти од испитаниците пријавиле проблеми при наоѓање персонал, што е максимум...

Економија 10.08.21 | 10:00

Македонските компании ќе може да учествуваат на НАТО тендерите

Македонски компании ќе може да учествуваат на јавните тендери на НАТО со годишен буџет од околу 5 милиjaрди евра. Измените на Законот за јавни набавки во областа на одбраната...

Економија 31.05.21 | 21:51

Бектеши: Дополнителна поддршка за компаниите кои ќе инвестираат пост-ковид и ќе отворат нови работни места

Министерот за економија, Крешник Бектеши, во гостување во „Топ Тема“ на Телма телевизија истакна дека сите шест пакети мерки коишто ги донесе Владата ќе бидат целосно...

Свет 27.05.21 | 10:32

Ердоган ги повика големите американски корпорации повеќе да соработуваат со Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави подобрување на односите со САД и ги повика големите американски корпорации повеќе да соработуваат со Турција. Ердоган...

Економија 04.03.21 | 13:58

Заев најави дека за компаниите ќе бидат достапни сите мерки од петтиот пакет

Одговарајќи на новинарско прашање, кога парите од петтиот пакет на мерки ќе се искористат во стопанството, а конкретно во текстилната индустрија, во која лани без работа...

Економија 16.02.21 | 16:44

Компаниите што ја злоупотребиле државната помош немаат право да аплицираат за антикризните мерки

Компаниите што ги злоупотребија државните пари што им беа дадени како финансиска поддршка од Владата, нема да можат да аплицираат за антикризните мерки, категорични...

Свет 15.02.21 | 10:03

Загуби од десетици милијарди евра, 30.000 фирми пред раб на стечај: Кризата ја силно ја погоди Австрија

Строгите карантински мерки во Австрија донесоа околу 30.000 компании на раб на егзистенцијата, само трговијата претрпе загуби од десет милијарди евра од прометот, додека...

Економија 11.02.21 | 19:17

Компаниите што ќе имаат загуби ќе ја враќаат помошта која ќе ја добијат од државата за исплата на плати

Компаниите со загуба ќе ги враќаат парите кои од државата ќе ги добија како помош за исплата на платите, мерка која треба да биде дел од петтиот пакет мерки за помош на...

Економија 11.02.21 | 09:45

Да не се заборави: Заев ќе ги остави да пропаднат компаниите кои „животарат“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски сподели уште една вест со која потсету што се има ветено и кажано премиерот Зоран Заев како дел од наречена „Да не се...

Економија 28.01.21 | 21:55

Лукаревска: Секој месец има компании кои ги злоупотребуваат парите од Владата

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) Сања Лукаревска вечерва посочи дека компаниите немаат никаква можност да не ја исплатат државната помош за исплата на...