Ознака: Кисела Вода
Скопје 18.11.22 | 12:56

„На точак“ со пофалби за градоначалникот на Кисела Вода и неговото активно подобрување на велосипедската мрежа

Од граѓанското здружение „На точак“ испратија пофалби до Општина Кисела Вода и градоначалникот Орце Ѓорѓиевски за проактивноста во подобрување на условите за велосипедскиот...

Скопје 09.11.22 | 15:30

Ѓорѓиевски: Со кратење на непродуктивните трошоци, заштедивме над 1 милион денари кои ги насочивме кон капитални проекти

Во изминатите 365 дена, со домаќинско раководење со буџетот на граѓаните и намалување на непродуктивните трошоци дојдовме до голема заштеда, која ја насочивме во капитални...

Твитови 25.10.22 | 20:18

Место ѓубре, Данела собира срциња

Имаме голем општински проблем. Градоначалникот постави знак, со срце со сѐ, во Кисела Вода. Пред неколку дена, знакот ни го срушија. На пладне некаде. Вечерта, знакот го...

Скопје 25.10.22 | 17:33

Ѓорѓиевски: Покажувањето сила кај мене не поминува, знакот „❤️ Кисела Вода“ ќе биде вратен

Покажувањето сила кај мене не поминува, знакот „❤️ Кисела Вода“ ќе биде повторно вратен, порача попладнево градоначалникот на Општината Орце Ѓорѓиевски откако денеска...

Скопје 25.10.22 | 14:31

На Арсовска ѝ пречи и таблата „Ја сакам Кисела Вода“, граѓани негодуваат дека ова е срамота

Натписот ја „Ја сакам Кисела Вода“ кој се наоѓаше во центарот на општината е отстранет. Екипи утринава дошле и ја остраниле таблата. Како што неофицијално дознаваме...

Скопје 19.10.22 | 13:03

Мицкоски: Во Кисела Вода почна со реализација изградба на затворен пазар, а втор се планира во Драчево, се реализираат проектите кои што се ветени

Би сакал да го искажам и своето задоволство што сум на почеток на уште еден проект кој што е дел од програмата на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, од претходните локални...

Скопје 19.10.22 | 10:42

Мицкоски во посета на Општина Кисела Вода

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски денеска ќе присуствуваат на започнување на изградба...

Скопје 04.10.22 | 21:08

Мицкоски порача од Кисела Вода: Мора да ги менуваме работите, да создаваме заедничка иднина

Вечерва во победничка Кисела Вода на состанок со Општинскиот Комитет, објави на својот фејсбук профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Разговаравме за тешката...

Скопје 29.09.22 | 22:25

Ќе се поставуваат фотоволтаици на општинските објекти на Кисела Вода

На 14-та седница советниците од советничката група на Левица повторно побараа на дневен ред да се стави „Иницијативата за поставување на фотоволтаици“, со образложение...

Скопје 19.09.22 | 17:56

Кај што гори таму се гради?

Кај што гори таму се гради, констатираше познатиот инфлуенсер Бомбакис алудирајќи на денешниот пожар кој избувна кај Рампа во Кисела Вода. Ќе се испитува чиво е земјиштето...

Црна хроника 11.09.22 | 09:25

За врат извадил 15-годишник од кафуле па го претепал во подземна гаража, а потоа во училешен двор нападнал уште две деца

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено...

Скопје 06.09.22 | 12:40

Општина Кисела Вода го продолжи рокот за аплицирање за субвенција за сметките за струја

Општина Кисела Вода го продолжува рокот за поднесување на барања за субвенционирање на дел од месечните сметки за потрошена електрична енергија на социјално –ранливите...

Скопје 31.08.22 | 13:08

Општинските служби на Кисела Вода и денес се на терен

Од општината Кисела Вода преку соопштение до јавноста велат дека општинските служби и денес се на терен. По синоќешната интервенција на кризниот штаб предводен од градоначалникот...

Скопје 13.08.22 | 19:32

Филмот „Исцелител” на „Кино на отворено” во Кисела Вода

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе се прикажува вечер пред Домот на културата „Билјана Беличанец” во Општина Кисела Вода, во рамки на летниот филмски...

Филм Скопје 10.08.22 | 16:11

Првиот македонски филм за деца „Стела“ вечерва на „Кино на отворено” во Кисела Вода

Првиот македонски филм за деца „Стела“ ќе се прикажува вечер во паркот „Македонија“ во Општина Кисела Вода, во рамки на манифестацијата „Кино на отворено“. На почетокот...

Скопје 09.08.22 | 13:08

Општина Кисела Вода во партнерство со „Македокс“ организира „Кино на отворено“ од денеска до 14-ти август

Општина Кисела Вода во партнерство со Македокс организира „Кино на отворено“ кое ќе се одвива во периодот од 09 до 14-ти август. „Бесплатните филмски проекции ќе се...

Филм 07.08.22 | 20:24

Шест дена летно “Кино на отворено” во Кисела Вода

Општина Кисела Вода во партнерство со Македокс организира „Кино на отворено“ кое ќе се одвива во периодот од 09 до 14-ти август. Бесплатните филмски проекции ќе се прикажуваат...

Скопје 29.07.22 | 16:25

Кисела Вода добива модерен затворен пазар

Општина Кисела Вода за прв пат ќе добие модерен затворен пазар. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го потпишаа Договорот...

Скопје 04.07.22 | 11:25

Над 20.000 посетители на 4-дневната роденденска прослава: Со спектакуларен концерт на Жељко Самарџиќ заврши Културно лето 2022

Саботната летна бура во Скопје, не ги обесхрабри посетителите да бидат дел од четвртиот ден од неколкудневната роденденска прослава на најстарата општина во Скопје,...

Скопје 01.07.22 | 18:58

Роденденската концертна манифестација на Општина Кисела Вода стартуваше со весела публика и големи музички ѕвезди

Годинешното издание на „Културно лето 2022“, во склоп на роденденската кампања на Општина Кисела Вода, – „67 години Моја Кисела Вода“, во првите два дена ги надмина...