Ознака: Киријакос Мицотакис
Балкан 11.12.19 | 16:17

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договор како тој од Преспа

Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а не со две – вели поранешниот...

Балкан 19.11.19 | 14:07

Мицотакис: Европа одредени земји третира како соодветен „паркинг простор“ за бегалци и мигранти

Европа ги третира земјите на пристигнување, како што е Грција, како соодветен „паркинг простор“ за бегалци и мигранти, изјави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во...

Балкан 15.11.19 | 10:10

Мицотакис до премиерот во заминување Заев: Драг Зоран, името и угледот на нашата Македонија е наш приориет

Ја користам можноста, верувам изразувајќи го ставот и на премиерот Борисов, да уверам дека Европа и покрај воздржаноста, ги држи отворени вратите за Западен Балкан и...

Економија 14.11.19 | 21:40

Грција е втор најголем трговски партнер на нашата земја

Премиерот во заминување Зоран Заев вечерва оствари средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун, каде заедно со премиерот на Бугарија...

Македонија 14.11.19 | 20:24

Премиерот во заминување тврди: Грција ќе помогне да добиеме датум за преговори со ЕУ

Грција ќе помогне да добиеме датум за почеток на преговорите со ЕУ, а спроведувањето на Преспанскиот договор ќе оди според предвидената динамика, изјави премиерот во...

Балкан 14.11.19 | 18:12

Грците само што ја регистрираа „Macedonia the GReat“, трговска ознака за „македонските производи“

Слоганот „Macedonia the GReat“, со потенцирани букви ГР како кратенка за Грција и буквата „М“ како ознака, испишани со бело на сина позадина, се новите колективни трговски...

Балкан 29.10.19 | 18:01

Мицотакис: Грција со постапки докажува дека е столб на стабилност, безбедност и раст

Во турбулентна средина, Грција, не со зборови туку со постапките докажува дека е столб на стабилност, безбедност и раст, изјави грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис во...

Балкан 25.10.19 | 15:42

Мицотакис предлага нашиот бренд да биде „Маcedonia“, а грчкиот „Маkedonia“

Грчкиот премиер Мицотакис се обидува да го исполни своето предизборно ветување и преговара со грчките извозници за моделот со кој тие ќе ги брендираат своите производи...

Балкан 18.10.19 | 10:32

Мицотакис поддржува наше членство во ЕУ доколку ги почитуваме меѓународните договори

Поддршка за членство во ЕУ за северните соседи, изрази премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис пред почетокот на вчерашниот самит на Унијата, позиција која од опозициската...

Балкан 05.10.19 | 21:09

Помпео во Атина, во Солун запалено американското знаме

Протокол со амандмани на веќе постоечкиот Договор за одбранбена соработка од 90-те години меѓу Грција и САД потпишаа шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и американскиот...

Македонија 25.09.19 | 13:27

„Здраво јас сум Зоран, драго ми е што се среќаваме“

Грчките медиуми објавија дел разговорот што го водеа премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Кирјакос Мицотакис за време на нивната прва средба во Њујорк. З.З....

Македонија 24.09.19 | 10:46

Заев на средби со Гутереш и Мицотакис, и на прием кај Трамп

Премиерот Зоран Заев, која ја предводи владина делегација на 74. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк, според грчки извори денеска треба да има средба со...

Македонија 23.09.19 | 08:15

Заев во Њујорк на Генералното собрание на ОН, утре прва средба со Мицотакис

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од денеска до сабота ќе престојува во Њујорк каде што ќе учествува на 74. Генерално собрание на Обединетите нации....

Македонија 21.09.19 | 15:58

Во вторник средба Заев-Мицотакис во Њујорк

На маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, во вторник, на 24 септември, предвидена е средба на Зоран Заев со Кирјакос Мицотакис. Ова ќе биде прва средба на премиерите...

Балкан 18.09.19 | 14:36

Теодорикакос: Премиерот Мицотакис презема иницијатива за да го информира цел свет дека грчка Македонија е вистинската Македонија

Премиерот Мицотакис презема низа активности и иницијатива за „поддршка на грчката Македонија за да го информира цел свет дека тоа е вистинската Македонија, автентичната...

Балкан 15.09.19 | 09:29

Ципрас: За Договорот од Преспа, Мицотакис се надмина себе си во хипокризијата и демагогијата

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од Преспа, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас...

Македонија 13.09.19 | 11:44

Мицотакис и Заев ќе се сретнат на неутрален терен – во Њујорк

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ќе се сретне со неговиот македонски колега Зоран Заев на неутрален терен, во Њујорк, за време на Генералното собрание на ОН кон крајот...

Балкан 09.09.19 | 15:27

Грчкиот премиер го урна личниот рекорд на одговорени новинарски прашања

Господине Пецас, ќе ставите некоја граница за прашањата?, со овие зборови некаде кон крајот на денешната прес-конференција, грчкиот премиер му се обрати на владиниот...

Балкан 08.09.19 | 15:45

Мицотакис: Нема средба со Заев, а кога некој слуша Македонија, да мисли на грчка Македонија, на вистинската Македонија

Не е предвидена средба со господинот Заев, но очигледно е дека во некој момент ќе се сретнам со него, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, одговарајќи на новинарско...

Балкан 08.09.19 | 09:15

Мицотакис: Наш приоритет е заштита и зајакнување на македонските производи

На промоцијата, заштитата и зајакнувањето на производите од Северна Грција што го носат називот „македонски производи“ и на брендот „Македонија“, се осврна грчкиот...