Ознака: Карпалак
Калеидоскоп 13.08.20 | 09:15

На 12 останал сирак, животот му помина во аргатување, загина на пат за Карпалак

Марко Деспотоски е роден на 28 септември 1973 година во прилепското село Новоселани. Деспотоски на 12 години останал сирак, и оттогаш бил постојано со својот дедо. Работел...

Македонија 10.08.20 | 15:04

Откако ја искараа: Шекеринска положи цвеќе за загинатите кај Љуботенски бачила

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите бранители,...

Македонија 08.08.20 | 12:09

На Карпалак од Влада само советник на премиерот

Во име на Владата, Драган Василевски, советник за одбрана на премиерот, денеска, положувајќи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на автопатот Скопје...

Македонија 08.08.20 | 11:54

Некој очигледно работи овој настан полека да се заборава, се кажа на обележувањето на годишнината од масакрот кај Карпалак

Со панихида и положување цвеќе пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон 10-те загинати бранители од Прилепско...

Македонија 08.08.20 | 11:43

Мицкоски на 19 годишнината од Карпалак: Слава за хероите кои загинаа за Македонија!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на „Фејсбук“ денеска се потсети на трагично починатите херои за Македонија кај местото Карпалак пред...

Македонија 08.08.20 | 09:59

Дали хероите го добија заслуженото место во историјата или свесно бегаме од нив?

На 8 август 2001 година десет резервисти на македонските безбедносни сили беа убиени, а тројца ранети кога конвој од хермелин, два автобуса, камион и комбе од Прилепската...

Македонија 08.08.19 | 12:14

Николоски: На хероите од Карпалак им ја должиме слободата која што ја имаме денес

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ на чело со потпретседателот Александар Николоски денеска положија цвеќе во спомен на загинатите кај Карпалак 2001 година. 18 години од големата...

Македонија 08.08.19 | 08:39

Нивната храброст нека одекне во срцата на идните поколенија: 18 години од заседата кај Карпалак

На денешен ден пред точно 18 години во 9:30 часот, на автопатот Скопје – Тетово армискиот конвој составен од пет возила и 120 резервисти влезе во заседа кај месноста Карпалак,...

Македонија 14.05.19 | 13:03

Уништена спомен плочата за загинатите кај Карпалак

Спомен плочата за загинатите војници во масакрот кај Карпалак, кој се случи за време на конфликтот во 2001, е искршена и искорната. На фотографиите направени од граѓани...

Македонија 14.03.19 | 09:37

Денеска ќе се знаат нови детали за истрагата од Ласкарци

авниот обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев денеска на прес-конференција ќе презентира информации за текот на постапката во врска со автобуската...

Македонија 20.02.19 | 14:31

Четворица повредени сè уште во критична состојба

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, сè уште се во критична состојба. Двајца од нив се на Клиниката...

Македонија 18.02.19 | 20:36

Нотес, очила, мобилниот на Горан – пронајдени неколку лични предмети на местото на несреќата

Еден празен нотес, без име и презиме. Во неа има само траги од крв. Тетратката заедно со мобилниот телефон и очила, се пронајдени на местото на настанот, каде се преврте...

Црна хроника 16.02.19 | 11:26

Татко на две ќерки, љубител на фудбал – загинатиот е Ферди Касо од Гостивар

Триесет и деветгодишниот Ферди Касо од Гостивар е последната жртва од тешката сообраќајна несреќа кај Ласкарци, каде во попладневните часови на 13 февруари се преврте...

Црна хроника 16.02.19 | 10:51

39-годишен маж е последната жртва од превртениот автобус

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ во Скопје, утринава во 5 часот почина уште еден од пациентите кои настрадаа во сообраќајната...

Црна хроника 16.02.19 | 10:24

15 жртва на тешката сообраќајка кај Ласкарци

Едно лице од повредените во несреќата кај Ласкарци, кој се лекуваше на Клиниката за реанимација и интензивно лекување во Клиничкиот центар, им подлегна на повредите,...

Македонија 15.02.19 | 23:47

Таткото на Абдурахими: Не ми кажуваа дека мојот син е мpтов, кога се вратив од Швајцарија, сфатив дека мојот син не дише

Дебреше обвиено во цpно. Денеска им беше кажано последното збогум на Раметула Абдурахими и Валдете Хамити. Илјадници граѓани се собраа во гостиварско Дебреше во чест...

Македонија 15.02.19 | 23:33

Пожарникарите пристигнале 40 минути по превртувањето на автобусот

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова во вечерашната емисија на „360“ го потврди Драги...

Здравје 15.02.19 | 23:27

Жена падна од носила при спасувањето

Порталот Инфомакс објави видеоснимка, на која се гледа како жена паѓа од нослиата додека екипи на брзата помош се обидуваат да ја стават во возило.

Македонија 15.02.19 | 22:49

МВР: Не е спорно што „Дурмо турс“ вршел технички преглед во своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички...

Македонија 15.02.19 | 20:47

Хасани: 20-годишната девојка чија нога беше ампутирана е сѐ уште е во критична состојба

Извршени се две хируршки интервенции кај 20-годишната девојка која се здоби со тешки повреди на ногата во автобуската сообраќанка несреќа, но и покрај тоа нејзината...