Ознака: Карпалак
Македонија 08.08.22 | 16:47

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак,...

Македонија 08.08.22 | 15:46

Дедо Тренко: Ова не беше војна, беше предавство, само што сиромашните не знаеја, одеа и гинеа

Марко Деспотоски е роден на 28 септември 1973 година во прилепското село Новоселани. Деспотоски на 12 години останал сирак, и оттогаш бил постојано со својот дедо. Работел...

Македонија 08.08.22 | 13:46

21 година од засегата кај Карпалак, владини претставници положија цвеќе

Владина делегација во состав советникот за одбрана Драган Василевски и државниот секретар во Министерството за одбрана Драган Николиќ, денеска положи свежо цвеќе...

Македонија 08.08.22 | 10:58

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ им оддаде почит на убиените војници во заседата кај Карпалак

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена Александар Велјановски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска, пратеник и претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска,...

Македонија 08.08.22 | 09:56

Мицкоски: Жртвата за нашата слобода на 10 армиски припадници кај Карпалак нема да биде заборавена

21 година од погибието на 10 армиски припадници кај Карпалак. Нема да биде заборавена нивната жртва за нашата слобода. Македонија памети. Слава им!, порача претседателот...

Македонија 08.08.22 | 08:40

Во ист ден ги загуби братот и сопругот: Ердован и Веби сонувале да купат коњи и достојно да живеат

Ердован Шабаноски (Прилеп, 24 октомври 1980 – на автопатот Скопје – Тетово, Карпалак, 8 август 2001) бил македонски бранител со ромско потелко, резервист во АРМ и учесник...

Македонија 08.08.22 | 07:39

21 година од Карпалак

Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија денеска ќе ја одбележат 21-годишнината од загинувањето на армиските припадници кај месноста Карпалак. – ...

Македонија 07.08.22 | 20:19

21 година од заседата кај Карпалак: Гордост и тага за Нане, Сашо, Веби, за Бранко, Горан, Ердован, Дарко, Љубе, Пецо, Марко

Со поклон, почит и тага пред спомен обележјето во прилепската касарна „Мирче Ацев“ почна одбележувањето на 21 година од трагичниот настан кај месноста Карпалак на патот...

Македонија 07.08.22 | 10:48

Во Прилеп почнува одбележувањето на 21 година од Карпалак

Во прилепската касарна „Мирче Ацев“ вечер од 18 часот почнува одбележувањето на 21-годишнината од загинувањето на 10 припадници на АРМ. На 8 август кај месноста Карпалак...

Македонија 08.08.21 | 15:50

Мицкоски: Приоритет на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде достоинствено чествување на жртвите кои што животот го положиле за она кое што денеска ние го живееме

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Прилеп, положувајќи свежо цвеќе на споменикот на загинатите кај Карпалак, одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија 08.08.21 | 15:00

Пендаровски им оддаде почит на загинатите на Карпалак

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Прилеп, присуствуваше на одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак....

Македонија 08.08.21 | 14:45

Мицкоски од Прилеп: Слава им на хероите од Карпалак кои загинаа во кукавичка заседа

Слава им на паднатите на Карпалак кои што трагично го загубија својот живот во заседа бранејќи ја Македонија, бранејќи ја слободата на Македонијa и уставниот поредок.Слава...

Македонија 08.08.21 | 10:57

Мицкоски ќе положи цвеќе на споменикот на загинатите бранители кај Карпалак

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска напладне заедно со делегација ќе положи свежо цвеќе на споменикот на загинатите кај Карпалак, кај кружниот тек...

Македонија 08.08.21 | 07:28

Годишнина од убиството на десетмината резервисти од Прилеп на Карпалак

Делегации на Собранието денеска  ќе положат свежо цвеќе по повод одбележувањето на 20-годишнината од трагичната смрт на десетмината резервисти од Прилеп. Со положување...

Македонија 07.08.21 | 21:41

Карпалак 20 години-никогаш да не се повтори

Владата денеска го отпочна одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак во вооружениот конфликт во 2001 година. Како...

Калеидоскоп 13.08.20 | 09:15

На 12 останал сирак, животот му помина во аргатување, загина на пат за Карпалак

Марко Деспотоски е роден на 28 септември 1973 година во прилепското село Новоселани. Деспотоски на 12 години останал сирак, и оттогаш бил постојано со својот дедо. Работел...

Македонија 10.08.20 | 15:04

Откако ја искараа: Шекеринска положи цвеќе за загинатите кај Љуботенски бачила

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите бранители,...

Македонија 08.08.20 | 12:09

На Карпалак од Влада само советник на премиерот

Во име на Владата, Драган Василевски, советник за одбрана на премиерот, денеска, положувајќи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на автопатот Скопје...

Македонија 08.08.20 | 11:54

Некој очигледно работи овој настан полека да се заборава, се кажа на обележувањето на годишнината од масакрот кај Карпалак

Со панихида и положување цвеќе пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон 10-те загинати бранители од Прилепско...

Македонија 08.08.20 | 11:43

Мицкоски на 19 годишнината од Карпалак: Слава за хероите кои загинаа за Македонија!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на „Фејсбук“ денеска се потсети на трагично починатите херои за Македонија кај местото Карпалак пред...