Ознака: кандидат за претседател
Македонија 02.03.24 | 12:43

Главна должност на претседателот на државата е почитување на принципот на владеење на правото, да го избереме најдоброто решение за развој на општeство

На денешната панел дискусија на тема „Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“ зборуваше Александар Климовски, универзитетски професор...

Македонија 29.02.24 | 09:48

Дали СДС го принуди Пендаровски да се кандидира за претседатели затоа што никој друг не се нафаќа на пораз, прашува ВМРО ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој што следи ќе направиме реминисценција на случаи...

Македонија 15.02.24 | 11:17

Таравари: Дојде време за претседател Албанец

Претседателот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари денеска од Гостивар официјално најави дека ќе истрча во трката за претседател на државата како кандидат на Европскиот...

Македонија 07.02.24 | 11:48

Професорката Билјана Ванковска кандидат за претседател од Левица

Професорката Билјана Ванковска ќе биде кандидат на партијата Левица за претседателските избори. Ова го соопшти претседателот на Левица, Димитар Апасиев, кој истакна...

Македонија 01.02.24 | 11:04

Касами: Имаме разговарано со Таравари за да биде кандидат за претседател на државата

Претседателот на Движењето Беса и градоначалник на Општина Тетово, Биљал Касами во синоќешното гостување во емисија на Радио Телевизија Косово нагласи дека е разговарано...

Македонија 11.01.24 | 15:15

Не мора да се дел од партијата: Во тек е номинацијата на кандидати на СДСМ за претседател на државата

СДСМ ја започна постапката за утврдување на кандидат за претседател на државата за претседателските избори оваа година, соопшти денеска портпаролот на партијата Богданка...

Македонија 10.01.24 | 11:59

Пендаровски нема да има предност пред другите можни кандидати за претседател од СДСМ, сите ќе имаат иста стартна позиција

Не се знае кој ќе биде претседателски кандидат од СДСМ, но и дали Стево Пендаровски ќе ја добие поддршката од партиските органи. Премиерот Димитар Ковачевски посочува...

Македонија 24.07.23 | 10:17

Важно е кандидатот за претседател да ги обедини структурите кои споделуваат европски вредности, вели Спасовски на прашањето за кандидатура

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вестите на Алсат ТВ беше запрашан дали ќе се кандидира за Претседател на Република Македонија, со оглед на резултатите...

Македонија 18.10.22 | 14:26

Заев: Бидете мирни и спокојни, немам намера да се кандидирам за претседател ни да се вратам во политиката

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ Зоран Заев нема намера да се враќа во политиката. Ова беше неговиот одговор на новинарско прашање во Тетово каде учествуваше...