Ознака: кафуле
Скопје 01.12.22 | 20:22

Членови на Левица руинираат кафуле, а потоа се жалат дека се жртви, сопственикот објави снимки од случувањето

Сопственикот на „Хелиум Кафе“ во Ново Лисиче, Бобан Несторовски, реагира до јавноста за немили случки од пред неколку денови, во кои биле инволвирани членови на политичката...

Калеидоскоп 25.10.22 | 14:18

Кафуле наплаќа екстра ако седите надвор и користите греалка

Зголемувањето на цените на енергенсите натера едно кафуле од Загреб, Хрватска да почне да им наплаќа на гостите за седење под греалки. Кафето со греалка чини 14 куни,...

Црна хроника 01.01.22 | 17:27

Женска тепачка во кафуле во Центар

Денеска во 01.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека после полноќ во угостителски објект на подрачјето на Центар, Ј.П.(18) и нејзината 17-годишна другарка, двете од Скопје,...

Свет 29.11.21 | 15:05

Снежна бура зароби 60 гости во кафуле: „Тука сме три ноќи, не сакаме да заминеме!“

Повеќе од 60 луѓе во петокот навечер останаа заробени во британскиот паб во „Тан Хил Ин“ во планинската област Јоркшир Дејлс, откако хотелот беше навеан со околу три...

Патувања 21.08.21 | 20:21

Во Будва „не сакам ништо“ во кафуле се наплатува половина евро

Неодамна на Фејсбук страницата „Podgorički vremeplov“ беше објавена фотографија од фискална сметка издадена на плажа во Будва. Напишано на фискалната сметка е одговорот на...

Калеидоскоп 10.08.21 | 20:06

Во Австрија има кафуле кое служи само невакцинирани гости

Австриските медиуми денеска известуваат за случај на кафуле во местото Стробл на езерото Волфгангсе во покраината Салцбург, чии сопственици решиле да послужуваат...

Македонија 07.08.21 | 22:45

Од 16 август нема влез во кафуле и на концерт без потврда за вакцина

Од 16 август се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска служба заради контрола на приложување доказ за вакцинација...

Свет 30.07.21 | 08:59

Автомобил влета во летна тераса на кафуле во Париз, најмалку еден загинат

Најмалку едно лице загина, а шест се повредени доцна синоќа во Париз откако автомобил влета на терасата на едно кафуле, јавуваат локалните медиуми. Поточно до несреќата...

Економија 19.01.21 | 13:51

Само ги подлажаа: Рестораните и кафулињата нема да работат до 23 часот

Министерот за здравство Венко Филипче објави на неговиот Фејсбук профил дека на денешната седница на Влада е усвоен предлогот угостителските објекти да работат до...

Црна хроника 01.01.21 | 08:35

Близок партиски човек на Заев дел од инцидент со полицијата во Кисела Вода

Доцна попладнето во текот на вчерашниот ден во кафулето „Манго“ во населбата Кисела Вода, се случил инцидент, при што дел од гостите грубо им се спротивставиле на полициски...

Патувања 13.12.20 | 23:05

Прво ковид-тест, па после влез и пиење во кафуле

Здравјето на гостите и персоналот е пред сè велат од пабот „Алијанс“ во западна Ирска, во кој посетителите ќе мора да се тестираат со брз ковид-тест пред да можат влезат,...

Црна хроника 31.10.20 | 12:27

Затвореното „Интермецо“ ја скинало пломбата и продолжило со работа

Кафулето во скопски Капиштец „Интермецо“ вчера продолжи со работи, иако му беше изречена 30-дневна забрана за работа. Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ...

Скопје 21.10.20 | 08:54

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се...

Балкан 18.10.20 | 19:22

Полицијата со влечење ги вади гостите од локалот во брутална акција во БиХ

Вчеравечер послед 23 часот, босанската полиција интервенираше во кафулето „Kafe Laundž Legato“ во селото Ѓурѓевиќ кај Тузла. Но, според видеото кое се рашири низ регионот, се...

Црна хроника 07.09.20 | 09:02

Млади без заштитни мерки се журкаа во скопско кафуле

Нова викенд забава со прекршување на здравствените протоколи. На снимките кои ги објави „Сител“ се гледа дека во кафе бар во скопската населба Тафталиџе има голем...

Скопје 02.09.20 | 21:13

Филипче побара младите да не се собираат во кафулиња

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва го осуди собирањето во кафуле во општина Аеродром, при кое, како што рече, биле прекршени апсолутно сите препораки и протоколи. -Прекршени...

Црна хроника 01.09.20 | 15:50

Девојка нападната пред кафуле во Скопје

На 31.08.2020 во 18.35 часот во СВР Скопје, Т.О.(21) од Скопје пријавила дека околу 16.30 часот во близина на угостителски објект на бул.„Видое Смилевски Бато“, по претходна расправија,...

Економија 19.07.20 | 17:01

Менаџерите на струмичкиот клуб „Аватар“ велат дека е кафуле, а не ноќен клуб

И покрај кривичната пријава, ноќниот клуб „Аватар“ вчеравечер одржал голема забава со музика во живо во Струмица, а менаџментот за неколку национални телевизии денеска...

Вести 09.07.20 | 11:02

Четири кафани во Струга се казнети, не почитувале ни една од пропишаните мерки

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против четири угостителски објекти кои послужувале гости спротивно на здравствените мерки и протоколи, односно...

Црна хроника 09.07.20 | 10:46

Казнет газда на скопско кафуле, намало растојание меѓу масите

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно физичко лице – управител и едно правно...