Ознака: Јемен
Свет 25.04.24 | 09:28

САД собориле четири дронови над Јемен

Соединетите Американски Држави (САД) соборија четири беспилотни летала над областите на Јемен контролирани од бунтовниците Хути, објави вечерва американската воена...

Свет 23.04.24 | 16:13

Уште еден западен воен брод се повлекува од Црвеното Море

Уште еден воен брод на западната коалиција која има за цел да ја одржува безбедноста на морскиот транспорт низ Црвеното Море го напушта регионот. Овој пат германската...

Свет 16.04.24 | 17:51

Француски воен брод избега од Црвеното Море – не очекувале толку разорни напади од Хутите

Фрегатата „Алзас“ на француската армија се повлекла од водите на Црвеното Море во близина на Јемен кон Суецкиот канал, по првата пресметка со ракетите и беспилотните...

Свет 15.04.24 | 09:34

Aмериканците уништија дронови што летаа кон Израел

Американските сили, со поддршка од разорувачи на европската команда на американската војска, уништија повеќе од 80 беспилотни летала и најмалку шест балистички ракети...

Свет 06.03.24 | 09:07

Хутите соопштија дека погодиле два американски разурнувачи во Црвеното Море

Јеменските Хути објавија дека извршиле напади врз два американски разурнувачиво Црвеното Море користејќи противбродски ракети и беспилотни летала. Јеменската морнарица,...

Свет 28.01.24 | 09:04

Холандија планира да испрати фрегата за новата мисија на ЕУ против Хутите во Црвеното Море

Холандија планира да и стави на располагање една своја фрегата на новата мисија на ЕУ во Црвеното Море за заштита на бродовите од напади на Хутите. Се уште ја разгледуваме...

Свет 27.01.24 | 10:57

САД уништиле противбродска ракета на Хутите во Јемен насочена кон Црвеното Море

Американската војска соопшти дека уништила противбродска ракета на Хутите во Јемен, која била насочена кон Црвеното Море и подготвена за лансирање. Ракетата претставуваше...

Свет 18.01.24 | 19:35

Хутите не се плашат од САД

Додека конфликтот меѓу Израел и Хамас продолжува, малку подалеку на југ, во тек се воздушни напади на Соединетите Американски Држави и Велика Британија против јеменските...

Свет 13.01.24 | 13:56

Британски „Тајфун“ леташе со 1200 км/ч и погоди цели во Јемен

Министерството за одбрана на Велика Британија објави снимка од авион Тајфун како погодува цел во Јемен. На снимката се гледа погодената зграда на екран на авионот, пред...

Свет 13.01.24 | 08:56

Утрово нови напади на САД врз позициите на Хутите во Јемен

Американската војска рано утринава изврши нов напад врз позициите на Хутите во Јемен, еден ден откако САД и Велика Британија ги почнаа своите воздушни напади врз цели...

Свет 12.01.24 | 10:45

Министерството за одбрана на Велика Британија објави снимка од авионот Тајфун како погодува цел во Јемен

Министерството за одбрана на Велика Британија објави снимка од нејзиниот авион Тајфун како погодува цел во Јемен. Зградата се гледа на глетката на авионот, пред големата...

Свет 19.11.23 | 13:51

Хутите од Јемен се заканија дека ќе ги гаѓаат сите бродови во сопственост на израелски компании

Портпаролот на јеменските Хути, Јахја Саре, порача дека оваа милитантна организација ќе ги гаѓа сите бродови во сопственост на израелските компании или што носат израелско...

Свет 20.04.23 | 08:08

Ужасни слики: 79 лица загинаа во Јемен во стампедо за девет долари хуманитарна помош

 Најмалку 79 лица загинаа, а повеќе од сто се повредени во Сана, главниот град на Јемен, при стампедо. Бројот на загинати и повредени постојано расте, бидејќи првите информации...

Свет 26.03.22 | 11:52

Саудиска Арабија ги нападна Хутите во Јемен

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија денеска почна воздушни напади врз јеменската престолнина Сана и пристанишниот град Ходеида, со намера да ги запре нападите...