Ознака: јаким неделков
Македонија 13.05.22 | 17:47

Неделков најави договор следната недела, бара од наставниците да бидат трпеливи

Продолживме со разговорите со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и на почетокот на наредната недела, понеделник или вторник, очекувам да имаме конечен...

Македонија 13.05.22 | 15:54

Откако ги пушти низ вода наставнците, Неделков најавува дека има најави за договор со Министерството за образование

Во Министерството за образование и наука е во тек новата преговарачка средба меѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) на која двете страни треба...

Македонија 08.05.22 | 13:27

СОНК и МОН денеска имаат средба на „зум“, ќе се разговара за платите на наставниците

Последна средба меѓу СОНК и МОН: Ќе има ли договор за повисоки плати на просветарите? Денеска ќе се одржи последната средба меѓу Синдикатот за образование, наука и култура...

Македонија 04.05.22 | 18:53

СОНК: Заврши денешната рунда преговори со МОН, за в петок се очекуваат конкретни одговори

Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков, соопшти дека завршила денешната рунда преговори со Министетрството за...

Македонија 04.05.22 | 14:09

Неделков: Да се направи програма која што ќе се реализира до 10 јуни, со што учебната година би завршила согласно закон

На почеток на преговорите сме, односно за волја на вистината, што е добар сигнал, продолжуваме каде што сме застанале. За среќа не почнуваме од нула, што би ни одзело многу...

Македонија 29.04.22 | 13:44

Неделков: Попладнево почнуваат преговори меѓу СОНК и МОН, не сме ги прифатиле понудените 12%

Тоа што денеска продолжи наставниот процес не значи дека сме ги прифатиле понудените 12 проценти, рече на денешната прес-конференција претседателот на Синдикатот за...

Македонија 29.04.22 | 08:29

Јаневски: Како Неделков, Тренчевска и Шакири ги излажаа наставниците и воспитувачките

Новинарот Дарко Јаневски во колумна на Денешен.мк ги анализира случувањата со штрајкот на просветните работници и неговото ставање во мирување. Колумната на Јаневски...

Македонија 28.04.22 | 19:56

Се чувствуваат изиграно: Членови на СОНК бараат Неделков да објасни зошто штрајкот е ставен во мирување

Незадоволни членови од Синдикатот за образование наука и култура попладнево пред седиштето на синдикатот бараат претседателот на СОНК Јаким Неделков да се обрати...

Македонија 28.04.22 | 19:35

Протест на наставниците пред СОНК: Неделков го навлече гневот со прекинот на штрајкот, се бара негова оставка

Наставниците се собраа пред СОНК откако нивниот лидер Јаким Неделков објави дека штрајкот се става во мирување. Тие велат дека се чуствуваат измамени бидејќи никој...

Македонија 28.04.22 | 12:55

СОНК очекува денеска покана за преговори со Владата, вели Неделков

СОНК очекува денеска покана за преговори со Владата, вели синдикалниот лидер Јаким Неделков за МКД.мк. Тој вели дека до СОНК пристигнуваат пријави за отворени притисоци...

Македонија 26.04.22 | 15:19

Тасевски: Ако го потпишал и го стопира штрајкот, тогаш учители најдете си нов синдикат

Ако го потпишал и го стопира штрајкот, тогаш учители најдете си нов синдикат, вели актерот Сашо Тасевски за Јаким Неделков, откако денеска стотици наставници и воспитувачи...

Македонија 26.04.22 | 14:26

Неделков излезе пред наставниците: Синдикатот со 50 плус еден глас ќе одлучи за прифаќање или одбивање на 12%

Членови на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска се собрани пред седиштето на СОНК по информациите дека е постигнато зголемување на платите за 12...

Македонија 20.04.22 | 09:19

Неделков: Не се инаетиме со Владата, имаме реална потреба, а големи притисоци со списоци и закани за дневница

И официјално денеска ќе расправаме за понудата од Владата донесена на синоќешната седница, ќе направиме и пошироки консултации. Во неделата имавме извештај од сондажата...

Македонија 19.04.22 | 15:19

Неделков: Нема нов предлог за зголемување на платите, за прекин на штрајкот одлучува членството

Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков потврди дека денеска разговарал телефонски со министерот за образование...

Македонија 18.04.22 | 20:07

Неделков: Почнаа жестоките напади, ако мислите дека ќе се прекине штрајкот, страшно се лажете

„Шести ден од штрајкот на СОНК и веќе отворено почнаа жестоките напади врз штрајкувачите и раководството на СОНК. Обид за лична и колективна дискредитација на раководството...

Македонија 17.04.22 | 17:42

Изгубените часови може да се надокнадат со поголема динамика и позбиена форма

Скратената наставна програма предвидува наставната содржина да се реализира во целост во позбиена форма или со поголема динамика, истакна денеска претседателот на...

Македонија 15.04.22 | 10:41

Неделков до штрајкувачите: На крајот ќе бидете горди и со исправена глава ќе можете да кажете дека придонесовте за враќање на достоинството на професијата!

Штрајкот во образованието продолжува, вчера министерот за образование Јетон Шаќири ги повика наставниците да го прекинат штрајкот и да се вратат на настава. Приоритет...

Македонија 14.04.22 | 12:04

Неделков категоричен: Штрајкот продолжува без понуда за зголемување на платите

Штрајкот во образованието продолжува и во наредните денови, а продолжуваат и преговорите на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) со Министерството...

Македонија 13.04.22 | 20:27

Неделков: Очекуваме до петок до 12 часот да имаме понуда по што ќе се донесе одлука дали да се прекине штрајкот

Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков изјави дека очекуваат до утре вечер, односно петок до 12 часот да имаат понуда...

Македонија 13.04.22 | 17:06

ВО ЖИВО: изјава на претседателот на СОНК, Неделков по средбата во МОН

Изјава на претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура Јаким Неделков по средбата во МОН: