Ознака: Израел – Палестина
Свет 18.06.21 | 12:47

Израел ќе ѝ даде на Палестина 1,2 милиони дози вакцини „фајзер“

Израел ќе им даде 1,2 милиони дози вакцини „фајзер“ против коронавирусот на палестинските власти во наредните денови, одлучи новиот израелски министер за здравство,...

Вести 20.05.21 | 15:33

Меркел: Не може Европа да ги решава сите светски проблеми

Европа не може да ги реши сите светски проблеми, а особено не оние што се премногу комплицирани, како што е овој на Блискиот Исток, изјави денеска германската канцеларка...

Свет 16.05.21 | 23:59

Папата повика на примирје и крај на насилството

Папата Франциск денеска ја осуди неприфатливата „спирала на насилство“ меѓу Израел и Палестинците, нагласувајќи дека убиствата, особено на деца, е „знак дека тие...

Македонија 16.05.21 | 22:10

Заев повика на прекин на нападите меѓу Израел и Палестина и изнаоѓање решение со дијалог

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев вечера повика на прекин на воените дејствија, бомбардирањето и нападите меѓу Израел и Палестина, како и на изнаоѓање решение...

Свет 15.05.21 | 16:27

Ирански министер ја откажа посетата на Австрија поради израелското знаме

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ја откажа за денеска планираната посета на неговиот австриски колега во Виена, по одлуката на Австрија...

Македонија 15.05.21 | 11:57

Мицкоски со исти ставови за Израел и Газа како и официјален Вашингтон, но мета на закани

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето...

Свет 15.05.21 | 07:28

Нетанјаху: Конфликтот не е завршен

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас, најмоќната милитантна група во Газа, откако имаше силното...

Балкан 15.05.21 | 07:16

БиХ поделена и во поддршката: Израелското знаме во Бања Лука, палестиското во Сараево и Мостар

Конфликтот меѓу Израел и Хамас, кој ескалира оваа недела, се одрази на симболично ниво и во Босна и Херцеговина – земја длабоко верски поделена. Така, половина од земјата...

Свет 15.05.21 | 06:52

Австрија, Чешка и Словенија го поставија израелското знаме на владините згради

Во знак на солидарност со Израел Австрија, Чешка и Словенија го поставија сино-белото знаме на Израел на зградите на владите на овие европски држави. Во знак на солидарност,...

Македонија 14.05.21 | 22:34

Мизрахи: Хамас испали над 1 000 ракети, Израел има право да ги брани своите граѓани

Под хаштагот #ОбединетиПротивТероризам пратеничката Рашела Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ пишува за конфликтот меѓу Израел и Палестина. Како КОВИД да не донесе доволно тага...

Фудбал 13.05.21 | 21:05

Рамазанската честитката на Озил го возбуди светот

Честитки за празникот испратија многу познати спортисти, а посебно внимание привлече онаа на Месут Озил. Озил постави слика од Ал Акса во Ерусалим и така испрати силна...

Фудбал 12.05.21 | 13:56

Фудбалерот Пешиќ го сними нападот над Тел Авив, вели гајле му е за договорот и се враќа дома во моментот кога ќе почувствува несигурност

Фудбалерот на Макаби од Тел Авив,  Александар Пешиќ од Србија во моментов минува низ тешки моменти во израелскиот град кој синоќа беше гранатиран од Хамас. Во еден момент,...

Свет 11.05.21 | 22:13

Авионите се враќаат без да слетаат во Тел Авив, истрелани 130 гранати кон градот

Сите летови на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив се прекинати поради ракетен напад од Појасот Газа, соопштија властите. На веб страната flightradar24.com, се забележува како...

Свет 19.05.19 | 08:53

Исланѓаните среде Израел го извадија знамето на Палестина

Вчерашното претставување на гласовите на „Евровизија 2019“ го обележа и голем политички скандал, кога исландските претставници го покажаа знамето на Палестина среде...

Свет 25.03.19 | 18:19

Израел започна воена офанзива во Појасот Газа

Израелските вооружени сили соопштија дека почнале да напаѓаат терористички цели во Појасот Газа, јавија израелските медиуми. До нападите доаѓа откако седум лица беа...

Свет 11.01.19 | 09:31

Прв во светот: Автопат поделен со бетонски ѕид и бодликава ограда

Израел отвори автопат во Западен Брег со ѕид на средината, кој треба да го одели израелскиот од палестинскиот сообраќај. Тоа е прв таков автопат, кој е поделен со бетонски...