Ознака: Изборен законик
Македонија 02.06.22 | 09:14

СПМ: Г-не Тупанчески, според кој критериум одлучивте која партија треба да има претставник во работната група за нов Изборен законик?

Во гостувањето во дебатната ТВ емисија министерот за правда Никола Тупанчески порача дека планот за подготовка на нов Изборен законик нема да пропадне и покрај фактот...

Македонија 02.06.22 | 08:06

Подготовката на Изборен законик нема да пропадне, убеден сум дека ВМРО-ДПМНЕ и Беса ќе номнираат претставници

Министерството за правда продолжува да ја реализира сопствената замисла за носење на нов Изборен законик во кој ќе бидат содржани правилата на изборната игра, за изборниот...

Македонија 08.02.22 | 13:16

ДКСК: Изминативе десет години направени 32 интервенции во Изборниот законик

Во изминатите десет години направени се 32 интервенции на постоечкиот Изборен законик, од кои 14 се за спроведување на рекламирањето на партиите, а интересно е тоа што...

Македонија 31.01.22 | 13:08

Еден предлог веќе им одбија: Владата ги „мафта“ помалите партии за една изборна единица

Деновиве повторно е актуелно барањето на помалите партии, пред се на Декократскиот сојуз за воведување на една изборна единица. Тие дури и се заканија дека ќе го преиспитаат...

Балкан 26.01.22 | 13:33

Странски дипломати ја предупредуваат БиХ дека истекува времето за измени на изборниот закон

Американските и европските посредници во разговорите за измените на изборниот закон во БиХ денеска ги повикаа политичарите во земјата да постигнат договор што е можно...

Македонија 14.01.22 | 18:08

Маричиќ: Време е да се отвори дијалогот и оваа година да се донесат измени или сосема нов Изборен законик

Редно време е да се отвори дијалогот и оваа година може да се донесат измени или сосема нов Изборен законик, вели министерот за правда Бојан Маричиќ, меѓутоа порачува...

Македонија 15.09.21 | 17:09

Собранието ги донесе измените на Изборниот законик

Собранието во рамки на 52-та седница без расправа со 78 гласа „за“, два „против“ и еден „воздржан„ и 24 гласа „за“ и еден „воздржан“ од пратениците од помалите етнички...

Македонија 17.08.21 | 14:02

Николоски: Ова ќе бидат први избори во кои власта не ги прифати препораките на ОБСЕ и ОДИХР во Изборниот законик

Денешната прес конференција би сакал да ја посветам на пропаднатиот обид за промени на изборниот законик нешто на што вложивме многу труд и енергија во еден подолг...

Македонија 15.08.21 | 18:03

Измени на Изборниот законик по локалните избори

Нема да има нови измени на Изборниот законик пред локалните избори на 17 октомври, иако партиите подолго време разговараа за нив. Ова денеска го најави премиерот и лидер...

Македонија 07.08.21 | 19:09

Алијанса за Албанците: Измената на Изборниот законик е одговорност на власта

За албанската опозиција, поднесувањето на предлог-законот за измена на Изборниот законик е одговорност на власта. „За нас е многу важно да ги вклучиме препораките на...

Македонија 31.07.21 | 08:50

Локалните избори ќе се одржат на 17 октомври, измените на Изборниот законик неизвесни

Локалните избори ќе се одржат на 17 октомври, а претседателот на Собранието ќе ги распише на 6 август. Но, останува неизвесно дали изборниот процес ќе биде по нови правила...

Македонија 30.07.21 | 14:58

Не е логично да се собираат 10.000 потписи за претседател на држава и за советник во Град Скопје

Претседателот Стево Пендаровски најави дека нема да го потпише Изборниот законик, со кој се бараат потписи од два отсто од избирачите во општината за независни кандидати...

Македонија 29.07.21 | 08:14

Измените на Изборниот законик влегоа во собраниска процедура, ќе има ли договор?

Измените на Изборниот закон на предлог на група пратеници влегоа во собраниска процедура. Тие, освен препораките на ОБСЕ/ОДИХР, содржат и компромисен предлог за начинот...

Македонија 28.07.21 | 20:41

Поднесени 500 амандмани на Предлог измените на Изборниот законик

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците попладнево не го утврди дневниот ред на седницата на која требаше да расправа за Предлог измените...

Македонија 20.05.21 | 18:43

Средба за евентуални измени на Изборниот законик

Работната група за измени на Изборниот законик, во која учествуваат претставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса на Албанците, БЕСА, Алтернатива, Левица, ВМРО-Народна...

Македонија 30.03.21 | 13:31

Поднесени измените на Изборниот законик, потпишани од сите пратенички групи

Денес сакам да ве известам дека поднесен е Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, по скратена постапка, потпишан од сите пратенички групи....

Македонија 29.03.21 | 17:09

Градоначалници ќе бираме во еден круг, наместо во два?

Партиите во Собранието ќе почнат разговори за гласање на локалните избори во еден груг наместо како досега во два.Намерата е да се спречат притисоците кај граѓаните...

Македонија 23.03.21 | 11:16

Јанушев: Закони има, со СДСМ е проблем имплементацијата на законите

Ако зборуваме за квалитетот на законите во Македонија, ние имаме квалитетни законски решенија, дел од нив имаат слабости можат да бидат подобри, секаде може да биде...

Македонија 01.12.20 | 14:03

Ќе се прави нов Изборен законик, дали ќе се менува и изборниот модел?

Во Министерството за правда во тек е формирање работна група која ќе треба да работи на измени на Изборниот законик со цел да се овозможи организирање избори во кои...

Македонија 14.09.20 | 12:48

Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи на следните локални избори

Министерот за правда, Бојан Маричиќ ќе се залага за отворени кандидатски листи, иако вели дека одлуката сепак зависи од партиите во Собранието. Тоа е закон кој иако...