Ознака: источна европа
Свет 07.05.22 | 16:31

НАТО демне од воздух на границите со Русија и Украина: Секој ден по 30 ловци, извидувачки авиони и танкери ја следат руската армија

Во време на руската воена операција во Украина, Северноатлантската алијанса значително ја зголеми својата борбена ефикасност на источните граници со Русија. Покрај...

Свет 17.02.22 | 10:03

Норвешка одбива да испрати војници во Источна Европа

Норвешка не планира да испрати дополнителни војници во Источна Европа кои би биле стационирани како дел од контингентот на НАТО. Имаме ограничени ресурси. Наша најважна...

Свет 15.02.22 | 15:26

СЗО предупредува на зголемувањето на бројот на заразени со корона вирус во Источна Европа

Светската здравствена организација соопшти дека здравствените власти предупредуваат на зголемен број на инфекции со корона вирус во Источна Европа. Во Ерменија, Азербејџан,...

Свет 02.02.22 | 19:55

Бајден одобри дополнително распоредување американски војници во Источна Европа

Американскиот претседател Џо Бајден формално одобри дополнително распоредување американски војници во Источна Европа, а Пентагон се очекува денеска да објави дека...

Свет 29.01.22 | 08:56

Бајден: САД наскоро ќе испратат војници во Источна Европа

Американскиот претседател Џо Бајден доцна синоќа изјави дека „наскоро” ќе испрати мал број свои војници во Источна Европа поради тензиите со Москва околу Украина. –...

Твитови 28.02.19 | 10:03

Сестрано општење

Јужен Словен од Македонија на Западен Балкан во Источна Европа — Бојан (@hasawatermark) February 27, 2019