Ознака: Исламска држава
Свет 17.02.23 | 21:36

Американската војска тврди дека убила еден од водачите на ИД во Сирија

Хамза ал Хомси, еден од главните водачи на терористичката организација Исламска држава, е убиен во североисточна Сирија во хеликоптерски напад под команда на американската...

Свет 01.11.22 | 22:58

Американката која раководела со женскиот баталјон на Исламската држава доби максимални 20 години затвор

Американката Алисон Флук-Екрен (42) е прогласена виновна по обвиненијата дека раководела со женскиот баталјон на организацијата „Исламска држава“ (ИД) во времето кога...

Свет 27.10.22 | 10:14

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз светилиштето Шах Чераг во Иран

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз светилиштето во иранскиот град Шираз, соопшти оваа терористичка група на каналот Телеграм. Во нападот на шиитското...

Свет 12.07.22 | 18:09

САД: Во Сирија убиен е лидерот на ИД

Лидерот на Исламска држава (ИД) во Сирија, Махер ал Агал е убиен при напад со американско беспилотно летало. Американската Централна команда соопшти дека Ал Агал е елиминиран...

Свет 07.06.22 | 22:53

Американка обучувала батаљон од жени на ИД во Сирија

Американската државјанка Алисон Флuк-Екрен денеска пред американскиот суд призна дека го водела и обучувала женскиот батаљон на ИД во Сирија. Таа го прифати договорот...

Балкан 28.05.22 | 09:37

Четири жени и девет деца на албански терористи од ИД се враќаат во Албанија од Сирија

Нова група, во која се наоѓаат четири жени и девет деца, се извлечени од кампот „Ал-Холит“ во Сирија и ќе бидат вратени во Албанија. Сите тие се членови на семејства на...

Свет 18.04.22 | 12:29

Исламска држава повикува на напади во Европа: Време е за акција додека „крстоносците“ се борат меѓусебе

Исламска држава преку соопштение ги повика членовите да ги интензивираат нападите ширум светот, а посебно во Европа, каде фокусот во моментот е на војната во Украина. Портпаролот...

Свет 03.02.22 | 14:28

Американски војници го ликвидирале лидерот на Исламската држава

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американските воени сили во северозападна Сирија го убиле Абу Ибрахим ал-Хашими ал Кураши, водачот на терористичката...

Свет 30.01.22 | 14:54

Девет припадници на ИСИС убиени во воздушни напади во Ирак

Девет осомничени борци на Исламската Држава, се убиени во воздушни напади северно од Багдад како одмазда за извршениот напад од страна на екстремистичката организација...

Свет 01.01.22 | 11:04

Ја завршила мисијата: Американската коалицијата против Исламска Држава го напушта Ирак

Ирак објави дека коалицијата предводена од САД, која се борела против екстремистичката Исламска држава ја завршила својата борбена мисија и ја напуштила земјата. Мисијата...

Свет 06.12.21 | 10:19

Најмалку петмина загинати цивили и војници во напад на ИД во курдскиот дел на Ирак

Во напад на милитанти на Исламска држава загинале еден цивил и четворица членови на Пешмерга – армијата на регионот Курдистан, автономниот регион во северен Ирак. Безбедносни...

Балкан 17.11.21 | 15:34

Падна „лавицата од Балканот“: Девојка од Косово создавала келиjа на „Исламска држава“ во Италија

Полицијата во Италија ја уапси Б.Т.(19), по потекло од Косово, под сомнение дека е припадник на терористичка организација и дека врбувал малолетници на Косово за да станат...

Свет 15.11.21 | 10:01

Талибанците почнаа aкција против Исламска држава во јужен Авганистан

Талибанците почнале акција против засолништа на Исламска држава во јужен Авганистан. Според официјални лица, акцијата е преземана по зголемените крвави напади од страна...

Свет 25.10.21 | 09:32

„Исламска држава“ удри и во Уганда

Едно лице загина, а три се повредени во бомбашки напад во бар во главниот град на Уганда, за кој одговорноста ја презеде милитантната група Исламска држава. Бомбата...

Свет 12.10.21 | 15:51

Хезболах предупредува дека Исламската Држава има за цел да предизвика граѓанска војна во Авганистан

Лидерот на либанското движење Хезболах, Саид Хасан Насралах, предупреди дека терористичката организација Исламска држава има за цел да ги разгори тензиите и да го внесе...

Свет 11.10.21 | 11:44

Ирачките сили го заробиле министерот за финансии на Исламската држава

Ирачкиот премиер, Мустафа ал-Кадеми, соопшти дека ирачките безбедносни сили го заробиле Сами Џасим ал-Џабури, кого САД го бараат поради управување со финансиите на терористичката...

Свет 08.10.21 | 21:52

Талибанците уапсиле седум терористи од Исламската држава

Седуммина милитанти на Исламската држава се приведени во Авганистан поради подготовка на напади во провинцијата Хост. Талибанските борци приведоа седум борци на ИД...

Свет 08.10.21 | 19:13

Исламска држава се пофали дека го извршила нападот врз џамијата во Авганистан

Терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз џамија во североисточната авганистанска провинција Кундуз, соопшти...

Свет 03.09.21 | 09:50

Полицијата во Нов Зеланд уби член на ИД кој повреди неколку лица во супермаркет

Полицијата во Нов Зеланд соопшти објави дека застрелала маж кој повредил неколку луѓе во сериозен инцидент што се случил во трговски центар во Оукленд. „Полицијата...

Свет 30.08.21 | 16:25

„Исламска држава“ го гранатирала аеродромот во Кабул

Џихадистичката група Исламска држава презеде одговорност за денешниот ракетен напад кон аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул. – Војниците на калифатот...