Ознака: интерпелација
Македонија 24.02.21 | 15:37

Села: Два дена гледавме боливудска режија, доказ дека има договор меѓу Мијалков и Заев

Алијансата за Албанците и Алтернатива поднесоа интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по вчерашниот скандал со бегството и појавувањето...

Македонија 22.02.21 | 12:06

Интерпелациите на Маричиќ и Николовски следниот месец

Интерпелациите за министерот за правда Бојан Маричиќ и за вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски неделава нема да се најдат на собраниски седници...

Македонија 04.02.21 | 16:24

Николоски: Седум пратеници од власта не го поддржаа Никола Димитров, ова е прв чекор во рушење на оваа власт

Во Вестите на Канал 5 телевизија денеска гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој во врска со вчерашната интерпелација на вицепремиерот...

Македонија 03.02.21 | 14:46

Јанушев до Димитров: После Фрчкоски вие сте единствен кој што може да зборува многу долго време без ништо да каже

После Фрчковски вие сте единствен кој што може да зборува многу долго време без ништо да каже. Не ви беше изјава, беше твитер во јуни 2019-тата година, проверете си го профилот....

Македонија 03.02.21 | 14:45

Димитров: Јас не сум одговорен ако некоја земја одлучи да не го почитува договореното

Ако на првите две интерпелации им пристапив со должна сериозност, на оваа третава не можам, а да не ѝ пријдам со индигнација. Токму затоа и не одговорив написмено. За...

Македонија 03.02.21 | 13:40

Николоски: Македонија не смее да остане роб на Димитров и Заев, пратениците треба да ја поддржат интерпелацијата

На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Александар Николоски...

Македонија 03.02.21 | 12:23

Заедно со Заев се најодговорни за непочнувањето на преговори, рече Николоски на расправата за интерпелација на Димитров

Во Собранието денеска почна расправата по интерпелацијата за работата на вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 03.02.21 | 11:43

Мицевски: Интерпелацијата за Димитров е поради манипулација на јавноста за датумот за преговори

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски во емисијата „Утрински брифинг“ истакна дека причините за иницијатива за интерпелација на Никола Димитров се манипулацијата...

Македонија 03.02.21 | 08:24

Продолжение на 30. собраниска седница, меѓу точките и интерпелацијата на Димитров

Собранието денеска треба да го одржи продолжението на 30-тата седница на која меѓу точките на дневен ред е и интерпелацијата за работата на заменик претседателот на...

Македонија 01.02.21 | 14:25

Силјановска: Покренавме интерпелација за Маричиќ и Николовски, ретко неспособни министри со највисоко ниво на корупција

Сакам да Ве информирам за покренувањето на интерпелација за двајца членови на Владата. За господинот Љупчо Николовски како заменик на претседателот на Владата за борба...

Македонија 01.02.21 | 13:32

Собранието ќе дебатира за интерпелацијата на Димитров в среда

Собранието на Република Македонија во среда ќе расправа за интерпелацијата на вицепремиерот за европски прашања поднесена од опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 01.02.21 | 09:00

Маричиќ: Сакаат да ме дискредитираат пред најавената интерпелација

Згрозен сум од обидот преку тенденциозни и опасни лаги да се наруши мојот и угледот на мојата фамилија, напиша министерот за правда Бојан Маричиќ на Фејсбук, откако...

Македонија 01.02.21 | 07:32

Интерпелацијата конечно дојде на дневен ред: Ќе има ли мнозинство да падне Димитров?

Собранието денеска треба да ја започне 30-та седница на чиј дневен ред се 50-тина предлог-закони за изменување и дополнување на постојни закони, како и интерпелацијата...

Македонија 30.01.21 | 18:02

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за Николовски и Маричиќ

Македонија е земја која од Европа ја гледаат како црна дупка. Според ВМРО-ДПМНЕ во државата има партизираната администрација, политизираното обвинителство и заробеното...

Вести 18.01.21 | 08:45

Интерпелација за Димитров во Собрание

Собранието денеска треба да ја започне 30-та седница на чиј дневен ред се 50-тина предлог-закони за изменување и дополнување на постојни закони, како и интерпелацијата...

Македонија 21.12.20 | 22:44

Мицкоски: Ниту СДСМ веќе не го брани Димитров

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување на македонската радио телевизија зборуваше за интерпелацијата на Никола Димитров и потенцираше...

Македонија 19.12.20 | 09:26

Села: Ние сме опозициска партија и би требало да ја поддржиме секоја иницијатива за интерпелација

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, синоќа во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека во Собранието ќе ја поддржат секоја иницијатива за интерпелација. Ненормално...

Вести 18.12.20 | 13:14

Ќе падне ли Димитров: ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за вицепремиерот

Денеска во Собранието пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова на Македонија“ и пратеникот од Левица, Димитар Апасиев поднесоа Интерпелација за работата на...

Македонија 16.12.20 | 08:57

Ја ниша ли Димитров партиската и премиерската фотелја на Заев?!

Најавата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека ќе побара интерпелација за вицепремиерот за евроинтеграции и ексминистер за надворешни работи, Никола Димитров, заради новото...

Македонија 15.12.20 | 08:40

Дали интерпелацијата е закана за државата или за самиот Димитров?

Пола мандат на Димитров му помина во лајкови 👍за добиениот лажен датум и стипендијата, а другата половина во плачење за тоа кои други актери се криви за неговите неуспеси,...