Ознака: интерпелација
Македонија 19.10.22 | 16:53

Георгиевска: Иницијативата за моја интерпелација е обид да се предизвика уставна криза во државата

Иницијативата на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за моја интерпелација како претседателка на Комисијата за прашањето на изборите и именувањата, не е ништо друго освен...

Македонија 19.10.22 | 12:15

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација на пратеничката на СДСМ Георгиевска за уставните судии

Ја пренесуваме интегрално изјавата за медиуми, на Антонијо Милошоски, пратеник на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес поднесе барање...

Македонија 04.10.22 | 10:57

Зендели: Немаат мнозинство, па ја префрлаат вината врз ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата

Беса засега нема да поднесе иницијатива за интерпелација на првиот вицепремиер во Владата Артан Груби, изјави за МИА пратеникот од оваа партија Фадил Зендели, откако...

Македонија 03.10.22 | 19:00

БЕСА ќе поднесе интерпелација за Груби, Изет Меџити ќе гласа „за“

Извори од движењето Беса информираат дека во ќе поднесат барање за интерпелација за првиот вицепремиер Артан Груби и оти интерпелацијата ќе им биде доставена на пратениците...

Македонија 30.06.22 | 23:36

Пратениците не изгласаа недоверба на Џафери

Вечерва во Собранието на Македонија не беше изгласана Интерпелација за работата на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Вкупно гласаа 104 пратеника, „За“ гласаа...

Македонија 30.06.22 | 19:54

Ковачки: Однесувањето на Џафери е нецивилизирано, Етичкиот кодекс е прекршен по повеќе основи

Драган Ковачки, пратеник во македонското собрание од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница за интерпелација на собранискиот спикер Талат Џафери, вели дека Џафери...

Македонија 30.06.22 | 18:39

Стојаноски: Скандалозното однесување на Џафери ги поттикнува и другите пратеници да се однесуваат како него

На денешната седница во Собранието пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски обраќајќи се кон претседателот на Собранието на Талат Џафери му потенцираше...

Македонија 30.06.22 | 11:44

Џафери: Милошоски ја поднесе интерпелацијата, а е 27-ми за збор

Претседателот на Собранието Талат Џафери предмалку ја започна денешната седница за интерпелација за неговата работа поднесена од ВМРО-ДПМНЕ. По кусиот вовед тој зеде...

Македонија 30.06.22 | 08:22

Денеска на собраниска седница интерпелацијата за Талат Џафери

Согласно член 49 став 1 од Деловникот, претресот по интерпелацијата трае еден работен ден, до исцрпувањето на листата на пријавените пратеници за збор, а се одлучува најдоцна...

Македонија 27.06.22 | 13:13

Интерплеацијата на Џафери во четврток пред пратениците

Во четврток на 30-ти јуни во Собранието на Република Македонија се очекува да се одржи пленарната седница за интерпелацијата на претседателот на Парламентот Талат Џафери...

Македонија 30.05.22 | 23:18

Мисајловски: Талат Џафери ја срами цела Македонија, ни го срами општеството

Денеска официјално ја поднесовме интерпелацијата во Собранието, ја најавивме пред неколку дена, а веќе се потпишавме најголем дел на пратениците. Регуларната форма...

Македонија 29.05.22 | 09:16

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Имајте доблест и гласајте за интерпелација на Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите прекршувања...

Македонија 28.05.22 | 13:24

Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери, но немаме илузија дека ќе помине, вели Мицкоски

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ идната работна недела ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието Талат Џафери, но лидерот на опозициската партија Христијан...

Македонија 27.05.22 | 08:36

Азири: АА ќе одлучи дали ќе го поддржи ВМРО ДПМНЕ за отповик на Џафери, кој автократски раководи со Собранието

„Алијансата за Албанците постојано ги искажува своите дилеми и забелешки за раководењето на Собранието од страна на спикерот Талат Џафери, но се уште нема конкретен...

Македонија 26.05.22 | 11:10

Мицевски: Поднесуваме интерпелација за Џафери

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски најави дека ќе поднесат интерпелација за претседателот на Собранието Талат Џафери. Интерпелацијата...

Македонија 19.07.21 | 13:30

Мицевски: Враќањето на интерпелацијата за Џафери е спротивно на Деловникот на Собранието

ВМРО-ДПМНЕ достави одговор на известувањето во однос на вратената интерпелација за работата на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Партијата смета дека враќањето...

Македонија 19.07.21 | 11:09

ВМРО-ДПМНЕ му ја врати интерпелацијата на Џафери без преправки

ВМРО-ДПМНЕ му ја врати интерпелацијата на сТалат Џафери без преправки. Забелешките на Џафери се однесуваат на предлог-законот, а врз Интерпелацијата не се применуваат...

Македонија 05.07.21 | 14:12

Поднесена интерпелација за Џафери од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левица ќе поднесат интерпелација за претседателот на Собранието, Талат Џафери. Ова во Собранието денеска го соопштија пратениците...

Македонија 25.05.21 | 12:43

Собранието дури во јуни ќе расправа за интерпелациите на Маричиќ и Николовски

Собранието треба утре да продолжи со веќе почнатата 41. седница од минатата недела на која би се гласале сите точки што веќе биле усвоени на комисиите и за кои расправата...

Македонија 18.05.21 | 17:36

Собранието ја продолжи 41. седница на чиј дневен ред се интерпелациите на Маричиќ и Николовски

Собранието попладнево најпрво ја продолжи 39. седница на која едногласно ги донесе законите за изменување на Законот за енергетска ефикасност и за дополнување на Законот...