Ознака: илинден
Македонија 17.10.21 | 20:42

Победа во прв круг во Илинден и Петровец на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ

Убедлива победа на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ во општините Илинден и Петровец. Александар Георгиевски и Борче Митевски беа надмоќни кон своите кандидатите на СДСМ. Ова...

Црна хроника 10.10.21 | 17:29

Драма во Илинден: По расправија со автомобил удрил во момче

Вчера во попладневните часови, 19-годишниот Т.Г. од населба „Илинден“ пријавил дека во околу 01:00 часот во населбата, по претходна вербална расправија, бил удрен од патничко...

Скопје 10.10.21 | 11:00

Георгиевски: Сериозна поддршка на спортот во наредните четири години

Кандидатот за градоначалник на Илинден од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Георгиевски, најавува дека развојот на спортот во Општина Илинден ќе биде врвен приоритет во наредните...

Скопје 09.10.21 | 11:34

Георгиевски: Нов плоштад во централниот дел на Илинден

Една од поважните потреби на Општина Илинден е изградба на едно централно, урбано собиралиште за граѓаните, кое покрај секојдневно поминување на време и користење на...

Македонија 08.10.21 | 11:33

Ѓорѓиевски: Мојата заложба е внесување на свежина во функционирањето на општина Илинден

Успехот на општествата денес зависи од способноста на локалните средини да се приспособуваат на брзите промени во светот, и од способноста да ја зајакнат сопствената...

Скопје 07.10.21 | 12:48

Ѓорѓиевски: Илинден ќе добие индустриски зони на соодветни места и клучка кај делот Кадино – Бунарџик

Во однос на економијата и економските зони, мислам дека голем исчекор се направи во Илинден со оглед на нашата местоположба како општина. Минатата Влада со развојот...

Македонија 06.10.21 | 20:51

Мицкоски: Доста е од тоа да мислат дека сме кукли и статисти со кои тие управуваат, доста е од потпросечни политичари

Од вашата одлука зависи дали ќе им подарите нови 4 години на оние кои ги изневерија сите ваши очекувања, кои не исполниjа буквално ништо од тоа во што се колнеа, и истите...

Скопје 06.10.21 | 20:05

Ѓорѓиевски: Илинден ќе добие стадион, здравствен дом, детски паркови и голема поддршка за бизнис заедницата

Александар Ѓорѓиевски, кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за општина Илинден во својот говор вечерва на митингот во Илинден, порача дека Илинден ќе добие нов...

Скопје 06.10.21 | 19:06

Следете во живо: Создади нова иднина – Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Илинден


Скопје 01.10.21 | 20:47

Спасовски: Ја поставивме државата на правиот пат

Потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски вечерва при промоција на кандидатот за градоначалник на Општина Илинден Александар Тодоровски и советничката листа истакна...

Скопје 22.08.21 | 15:09

Жика Стојановски независен кандидат за Илинден, се очекува СДСМ да го поддржи

Актуелниот градоначалник на Општина Илинден Жика Стојановски потврди дека ќе се кандидира како независен кандидат на следните локални избори. Kако што дознава „Република“...

Македонија 12.08.21 | 11:38

За прослава на Рамковен ќе се потрошат половина милион евра, Илинден се одбележа како во „време комитско“

Утре спекталуларно ќе биде прославена 20 годишнината од Рамковниот договор со кој беше ставен крај на воениот конфликт. Партијата ДУИ која прозилезе токму од паравоената...

Црна хроника 10.08.21 | 16:40

Голем пожар во Илинден, гори во близина на бензинска, пожар избувнал и во Институтот за трансфузиологија

Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје со едно возило од пред еден час интервенира на гаснење на пожар во Институтот за трансфузилогија. Командантот на Бригадата...

Македонија 02.08.21 | 19:39

Потажен Илинден никогаш немало: Власта се скри од народот, си славеше сама со себе

Maкедонија одамна не памети потажна прослава на најголемиот празник Илинден. Без народен собир, само во присуство на власта беше одбележани 118 година од Илинденското...

Македонија 02.08.21 | 19:09

Агим Јонуз: Бива ли ваква срамота да си дозволи државата, па пиз*а ти материна, свет гледа!!!

Политичкиот аналитичар Агим Јонуз јавно реагира за негрижата на државата кон спомениците на најсјајните ликови од македонската историја. Јонуз коментира дека е срамота...

Македонија 02.08.21 | 18:34

Илиевски: Ако се плашиш од свирежи од своите граѓани најдобро е да се повлечеш од функцијата и да си држиш говори по дома, каде веројатно не наидуваш на свирежи

Пендаровски не одржа говор на Мечкин Камен за да немало свиркање. На местото каде пред 118 години луѓето не се плашеле од свирење на куршуми покрај нивните глави, на местото...

Македонија 02.08.21 | 18:19

(ВО ЖИВО) Прослава за Илинден на Мечкин Камен

Следете ја во живо прославата за Илинден на Мечкин Камен во Крушево.

Македонија 02.08.21 | 18:11

(ВО ЖИВО) Обраќање на претседателот Стево Пендаровски за Илинден


Македонија 02.08.21 | 17:15

Силјановска: Вечен Илинден, симбол на македонскиот НЕПОКОР! Трогателна прослава во Ташмаруниште, еден од центрите на отпорот

Професорката Гордана Силјанвоска Давкова од Ташмаруниште, порача до македонскиот народ дека Илинден е вечен симбол на македонскиот непокор. Трогателна прослава во...

Македонија 02.08.21 | 16:20

Владина делегација положи венци свежо цвеќе на историските спомен обележја посветени на Илинден во Крушево

Владина делегација положи венци свежо цвеќе на историските спомен обележја посветени на Илинден во Крушево Утринската програма од централните државните почести по...