Ознака: илинден
Македонија 02.11.22 | 13:16

Мицкоски: Општина Илинден ќе биде дел од проектот за емисија на општинска обврзница

Убав ден, успешен ден е кога може да се присуствува на активности кои што ги реализираат градоначалниците, овде Александар во Илинден, навистина има исклучително амбициозна...

Македонија 31.10.22 | 21:19

Мицкоски: Додека власта крие тајни имоти вредни 30 милиони евра, народот живее се потешко

Вечерва на состанок со Општинскиот комитет Илинден. Додека власта крие тајни имоти вредни 30 милиони евра, додека секој ден гледаме како се препелка во нови скандали...

Македонија 12.10.22 | 13:22

Веќе не е случајност: Власта по втор пат цензуира стихови од песни, а химната сè почесто се пее без делот со Гоце Делчев и Илинденците

Она што можеше да се насети од  потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија почнува да се реализира на дело. Македонија нема да смее да си...

Црна хроника 09.10.22 | 15:58

Возач во опшина Илинден фатен со 4,14 промили алкохол

Во текот на изминатата вечер (08/09.10.2022) Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе засилена акциска контрола на територија на Скопје за санкционирање...

Црна хроника 20.09.22 | 16:32

Пронајдено 15 годишното девојче од Општина Илинден по кое трагаше полицијата

Во Полициското одделение Петровец било пријавено дека е пронајдено 15 годишното девојче по полицијата трагаше, откако нејзината мајка пријави дека се оддалечила од...

Македонија 05.08.22 | 14:52

Припадници на затворската полиција неовластено давале насоки на полицијата на Мечкин Камен, дали Марјан Спасовски ќе побара санкционирање?

Од Левица реагираат дека припадници на затворската полиција неовлстено учествувале на обезбедување на припадниците на власта, а некои од нив биле дел и од онвидентите...

Македонија 04.08.22 | 15:16

Јане Ченто: За првпат во историјата на независна Македонија, фамилијата Ченто без покана од власта за илинденските манифестации

За прв пат во историјата на независна Македонија ниту еден член на фамилијата на Методија Андонов Ченто не доби покана од Претседателот на Собранието, Претседателот...

Македонија 04.08.22 | 13:28

ВМРО-ДПМНЕ: Народот што беше тепан од партиската полиција на СДСМ и на Ковачевски, на следните избори, драматично ќе ви пресуди

СДСМ и Ковачевски ќе бидат драматично поразени, ангажираа партиска полиција платена со државни пари да тепа народ кој не го сака Ковачевски. И додека го опколија Мечкин...

Македонија 04.08.22 | 12:16

ВМРО-НП: Од идната година на Илинден да бидат изоставени политичките говори во Крушево

ВМРО-Народна партија покажа загриженост поради последните настани од прославата на Илинден во Крушево. Големиот македонски државен празик наместо да биде предмет...

Македонија 04.08.22 | 11:55

Бугарска фондација во Македонија бара да се одлучиме дали сме за Илинден или АСНОМ, не можело за двете

Бугарската фондација во Македонија позната по нивните антимакедонски, негаторски и скоро фашистички ставови, Фондација Македонија, на Фејсбук бара од Македонија да...

Македонија 03.08.22 | 11:30

Д-р Беќаровски: Со некадарност, криминал, непотизам, некултура и необразованост секојдневно ја раскрчмуваме државата

Познатиот доктор Нико Беќаровски социјалните мрежи излезе со став за големиот празник Илинден кој вчера го честуваше цела Македонија. Постот на д-р Беѓаровски го пренесуваме...

Македонија 02.08.22 | 22:15

Пендаровски не знае или така му чини: Последната македонска делегација во „Прохор Пчински“ ја предводел Вељановски во 2009 година

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељановски упати благодарност до пријателите од Србија за гестот делегација од Македонија предводена од претседателот...

Македонија 02.08.22 | 21:53

Уште полошо: Свирежите на народот ги прикрил организаторот, а не МРТ

Македонската радио-телевизија демантира дека со однапред подготвено аудио ги прекрила свирежите упатени кон владината делегација на Мачкин Камен, на прославата на...

Балкан 02.08.22 | 21:34

Радев: Илинденско-Преображенското востание од 1903 година зазема значајно место во заедничката историја на двете земји

Претседателот на Бугарија, Румен Радев упати честитка и оствари телефонски разговор со неговиот колега претседател Стево Пендаровски по повод Националниот ден на...

Балкан 02.08.22 | 18:05

Бугарското МНР упати честитка до Македонија по повод 2 Август

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите колеги во Софија. Постигнавме многу во изминатиот период, создавајќи цврста платформа за натамошен развој; остануваме...

Музика 02.08.22 | 17:34

Тими Трампет на „Охрид колинг“ со „Јовано, Јованке“, „Слушам кај шумат шумите“ и развиорено македонско знаме честиташе Илинден

Светски познатиот ди Џеј Тими Трампет со “Јовано Јованке” и “Слушам кај шумат шумите” и развиорен бајрак со македонско знаме на синоќешниот Охрид Колинг ни го честита...

Скопје 02.08.22 | 16:57

Академија за протокол: Скопје незначително украсен годинава

Oд Академијата за протокол забележуваат што Скопје не е украсен со државни знамиња за празникот Илинден. Слична слика има и во останатите градови во Македонија  

Македонија 02.08.22 | 11:28

ОМД: Независната, суверена, слободна Македонија е неповратна реалност

Денес, Обединета Македонска Дијаспора и македонската дијаспора ширум светот прославуваат 119 години од Илинден и 78 години од АСНОМ. -Независната, суверена, слободна Македонија...

Македонија 02.08.22 | 10:58

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме

Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме, за нас и за идните поколенија. Тоа е наш долг кон сите оние кои се бореа за таква граѓанска држава,...

Македонија 02.08.22 | 10:43

Иванов порача: Да се биде Македонец не е само право. Тоа е и обврска

„Да се биде Македонец не е само право. Тоа е и обврска“. Со ваква порака, поранешниот шеф на државата, Ѓорѓе Иванов, го честиташе Илинден. Тој напиша: Обврска да се чува...