Ознака: ИФФК Браќа Манаки
Култура 27.08.22 | 09:07

Златна „Камера 300“ на „Браќа Манаки“ за Рубен Импенс за филмот „Осум планини“

Рубен Импенс, белгискиот кинематограф во италијанскиот игран филм „Осумте планини“ е годинешен лауреат – добитник на златна „Камера 300“ на Интернационалниот фестивал...

Култура 26.08.22 | 15:39

„Снежана на крајот умира“ е филм за добрината, вели режисерот Кристијан Ристески со чиј филм се затвора 43. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

„Снежана на крајот умира“ е филм за добрината, заборавивме да бидеме добри со луѓето околу нас, вели режисерот Кристијан Ристески, чиј дебитантски долгометражен филм...

Култура 23.08.22 | 10:01

Tри филмa од студентската програма на ИФФК „Браќа Манаки“

Студентската програма на ИФФК „Браќа Манаки“ предизвикува посебен интерес на фестивалот, годинава е збогатена и со филмови работени на повеќе европски универзитети. Селекторот...

Култура 21.08.22 | 10:30

Филмот ми откри дека можеме да комуницираме и без зборови, вели Дариа Д’Антонио, кинематограферка на „Божјата рака“

Дариа Д’Антонио, една од водечките италијански и европски кинематограферки, е специјална гостинка на 43. ИФФК „Браќа Манаки“ со гала-проекцијата на ремек-делото „Божјата...

Естрада 20.08.22 | 09:52

Битола дотерана: Како излгедаше црвениот килим на вчерашното отворање на „Браќа Манаки“

Вчера во Центарот за култура во Битола свечено беше отворено 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“. Покрај покровителот...

Култура 20.08.22 | 08:50

Играните филмови „Божја рака“ и „Небеса“ вечер на ИФФК „Браќа Манаки“

Првиот фестивалски ден на ИФФК „Браќа Манаки“ по синоќешното отворање ќе биде во знакот на мастер класот што денес напладне во Битола ќе го одржи италијанската кинематограферка...

Култура 19.08.22 | 21:16

ВО ЖИВО: Црвен килим во Битола, почнува 43. издание на „Браќа Манаки“

Следете го во живо отворањето на 43. издание на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола:

Култура 08.08.22 | 14:01

Со „Раката на господ“ на Паоло Сорентино се отвора, а со „Снежана на крајот умира“ на Кристијан Ристески се затвора ИФФК „Браќа Манаки“

Со филмот „Раката на господ“ на Паоло Сорентино ќе се отвори 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, што оваа година ќе...

Култура 20.07.22 | 14:07

43. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ од 20-27 август: Ги чествуваме оние кои се пионери во кинематограферската работа

Годинава ИФФК „Браќа Манаки“ ќе се одржува од 20-27 август во Битола. Годинава фестивалот ќе трае подолго, ќе трае осум дена и ќе изобилува со програми. Годинава имаме...

Култура 16.09.21 | 09:05

Вечерва под отворено небо во битолското Пацио со македонска премиера на „Сестри“ се отвора 42. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“

Вечерва (20 часот), на 16 септември, четврток, под отворено небо во битолското Пацио со премиера на македонскиот филм „Сестри“ на режисерката Дина Дума ќе биде отворено...

Култура 15.09.21 | 09:04

Жал ми е што не снимивме документарен филм за тоа како го организиравме ова издание на „Браќа Манаки“

Жал ми е што не снимивме документарен филм за тоа како го организиравме 42. издание на  Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ бидејќи работевме...

Култура 08.06.20 | 10:55

Физичкото одржување на Фестивалот „Браќа Манаки“ станува се понеизвесно

Игор Иванов – Изи, режисер и претседател на ДФРМ смета дека, за жал како минува времето, физичкото одржување на Фестивалот „Браќа Манаки“ станува се понеизвесно. По...

Култура 22.09.19 | 08:31

„Златна камера 300“ за француската кинематограферка Хелен Лувар

„Златна камера 300“ на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ меѓу 12 филма во конкуренција освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар за...

Култура 19.09.19 | 15:12

Публиката го избра филмот „Скопје 2020“ за најдобар во програмата „Мак поинт“ на „Браќа Манаки“

Доминик Велински, дистрибутерка-продуцентка од Франција и годинашен член на жирито во главна компетиција на ИФФК „Браќа Манаки“ и македонската режисерка Елеонора...

Култура 10.07.19 | 14:14

ИФФК „Браќа Манаки“: Јоргос Арванитис е лауреат на наградата за животно дело „Златна камера 300“

На  третата прес конференција посветена на јубилејното издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаkи“ директорката на Фестивалот, Гена Теоосиевска...

Култура 18.03.19 | 21:01

Во Белград на ИФФК „Браќа Манаки“ му беше доделена награда за исклучителен придонес во промоцијата на филмската уметност

Во присуство на познати имиња од светската кинематографија, на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ свечено му беше доделена Меѓународната...