Ознака: идризово
Македонија 31.01.24 | 21:27

Бунт во затворот Идризово – 50 затворенички најавуваат штрајк со глад

Во мувла и влага, ладни ѕидови и без топла вода, затвореничките во КПУ Идризово тврдат дека две недели живеат во нехумани услови. Иако бараат Управата да ги слушне нивните...

Црна хроника 30.12.23 | 16:18

Тепачка меѓу затвореници во Идризово, двајца вработени повредени обидувајќи се да ја смират

На 29.12.2023 во 12.13 часот во СВР Скопје од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив биле донесени две лица (вработени во КПУ Идризово) со повреди. Имено,...

Македонија 30.10.23 | 12:43

Затвореници од „Идризово“ од утре ќе штрајкуваат со глад, тврдат дека не им се помага на тешко повредените во акцијата

Осуденици од Казнено-поправната установа „Идризово“ бараат средба со Народниот правобранител и со Хелсиншкиот комитет, а во спротивно од утре најавуваат штрајк со...

Црна хроника 28.10.23 | 12:45

Повредени полицајци, пронајдени ножеви, телефони, дрога – полицијата утрово тресеше во „Идризово“

Министерството за внатрешни работи информираше дека полициски службеници од Бирото за јавна безбедност во координација со ОЈО Скопје, по претходно добиени оперативни...

Македонија 25.09.23 | 15:27

Затвореник им зел 4.000 на затворски командири ветувајќи им работа во МВР

Управата за извршување на санкции на 19 септември 2023 година изврши вонреден наздор во КПД Идризово со цел да се проверат наводите на осудените лица Тони Денковски и Јанко...

Македонија 16.09.23 | 18:01

Поранешниот заменик министер за култура Јаневски жртва на рекет и закани по живот во КПД Идризово

4000 евра во рок од 24 часа да бидат доставени кај командирот дома, или ќе те убиеме заедно со жена ти и децата. Затвореникот Јанко Јаневски тврди дека секојдневно добива...

Црна хроника 24.08.23 | 09:57

Приведен бегалец од затвор, вратен во Идризово

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Отсек потраги синоќа го привеле И.К.(39) од с. Моин, гевгелиско. Како што известија денеска од МВР,...

Црна хроника 10.08.23 | 21:12

Тројца затвореници избегале од КПД „Идризово“

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје и од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска околу 16.45 часот ги лишиле од слобода И.Ј.(36),...

Црна хроника 10.08.23 | 18:27

Затвореници од „Идризово” уценувале мајка на друг затвореник: Добиле скоро 15.000 евра

СВР Куманово поднесена кривична пријава против 35-годишниот Ш.И. од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“, соопшти МВР. Пријавениот,...

Црна хроника 17.07.23 | 19:36

Запален уште еден автомобил на чувар во „Идризово“

Уште едно возило на командир во затворот во Идризово било запалено, овојпат во село Кадино. На 16.07.2023 во 03.25 часот во СВР Скопје било пријавено дека во дворот на Б.Л.(48)...

Македонија 06.07.23 | 16:08

Миле Јанакиески однесен во „Идризово“: Не се чувствувам безбедно, но ќе се издржи

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, правосилно осуден за „Титаник“, е однесен во затворот „Идризово“. Тој за „Макфакс“ посочи дека не се чувствува...

Македонија 26.06.23 | 14:29

Во „Идризово“ по двајца затвореници спиеле во ист кревет: Што уште покажа Извештајот на Народниот правобранител?

Нечовечки и понижувачки третман кон осудените лица во казнено поправните установи ширум државата констатираше народниот правобранител во годишниот извештај на Националниот...

Црна хроника 20.06.23 | 13:08

Кривична за чувар во „Идризово“ кој му отворил врата на затвореник за да избега

Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) денеска (20.06.2023) до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција поднесе...

Црна хроника 17.06.23 | 11:13

Фатен бегалец од затвор осуден на петгодишна затворска казна, вратен во КПУ Идризово

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Отсек потраги вчера околу 21:15 часот на подрачје на Центар во Скопје го привеле Б.З.(24) од Тетово. Како...

Црна хроника 08.06.23 | 17:15

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување на безбедносни закани. Ова се случува по информациите во изминатиот период...

Црна хроника 30.05.23 | 20:32

Фатени двајца бегалци од КПУ Идризово, ќе бидат вратени во затворот

Полициски службеници денеска во Скопје лишиле од слобода двајца бегалци од Казнено-поправната установа Затвор Идризово, каде што издржувале затворски казни. Од МВР...

Црна хроника 20.05.23 | 17:14

Приведен разбојник кој утрово избегал од „Идризово“, имал 13 години и шест месеци „за лежење“

Приведениот разбојник, кој утрово избегал од Казнено-поправната установа Затвор Идризово, издржувал затворска казна од 13 години и шест месеци за сторени кривични дела...

Црна хроника 04.05.23 | 17:47

МВР му поднесе кривична пријава на Беким Мемети, затвореникот од Идризово кој имаше филмско бегство

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Б.М.(37) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „убиство во обид“ и „бегство на лице лишено...

Црна хроника 25.04.23 | 12:50

Изгоре „мерцедес“ на чувар во „Идризово“: За шест месеци петмина вработени заплашени

Нешто по полноќ на 25 април, е запален „мерцедес“, сопственост на чувар од затворот „Идризово“. Ова е петто возило во шест месеци што изгоре под чудни околности. Неофицијално,...

Црна хроника 20.04.23 | 20:33

Специјалци го тресат затворот „Идризово“, блокирани се влезовите и излезите од две одделенија

Припадници на специјалната едница на МВР повторно прават претреси во затворот „Идризово“ во кординација со затворската управа. Како што известува „Макфакс“, блокирани...