Ознака: химарс
Свет 03.12.22 | 15:17

Естонија купува американски ракетни системи ХИМРАС за 200 милиони долари

Естонија, земја-членка на НАТО која граничи со Русија, ќе ги зајакне своите одбранбени капацитети со купување на високотехнолошкиот американски ракетен систем ХИМРАС. Договорот,...

Свет 06.08.22 | 22:54

Москва тврди дека убила 600 украински војници и уништила системи ХИМАРС

Руската војска соопшти дека убила околу 600 украински војници и припадници на нивните платенички одреди за време на неодамнешните воздушни и артилериски напади во јужниот...

Свет 02.08.22 | 20:58

Генерал Конашенков информира за 500 елиминирани украински војници, Шојгу за шест уништени системи Химарс

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал, Игор Конашенков, соопшти дека руските воздухопловни сили елиминирале „до 500 украински милитанти“...

Свет 29.07.22 | 13:28

Cеверна Кореја подготвена да му помогне на Донбас: Може да го испрати „Убиецот на ХИМАРС“ во Украина

Ракетните артилериски системи на Cеверна Кореја и Кина немаат еквивалентни во светот, а доколку завршат во рацете на Русија, тогаш американските ХИМАРС во Украина едноставно...

Свет 29.07.22 | 11:53

Украинците истрелале ракети од американски ХИМАРС врс руски затвор

Најмалку 40 лица загинале, а 130 се ранети кога украинските вооружени сили го гранатирале затворот во Јеленовка во Доњецката Народна Република (ДПР). Првиот заменик министер...

Свет 26.07.22 | 18:49

Украинците тврдат дека разнела руски систем С-300: Бил уништен од американските ХИМАРС

Украинската армија соопшти дека украинските сили уништиле руски противвоздушен систем С-300 во околината на Херсон. Оперативната команда Југ соопшти дека системот бил...

Свет 23.06.22 | 15:47

Американски ракетни системи „ХИМАРС“ пристигнале во Украина

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников соопшти дека во таа земја пристигнале американски артилериски ракетни системи (ХИМАРС). Благодарност до мојот американски...