Ознака: Грчки парламент
Балкан 24.08.20 | 09:07

Во грчкиот Парламент договорите со Италија и Египет за Ексклузивните економски зони

Договорите на Грција со Италија и Египет за одредување на Ексклузивната економска зона, денеска ќе бидат разгледани пред парламентарната комисија за национална одбрана...

Балкан 29.07.20 | 13:42

Маската задолжителна и во грчкиот Парламент

Со одлука на претседателот на грчкиот Парламентот, а по препорака на здравствената парламентарна комисија, од денеска носењето маска е задолжително и за пратениците,...

Балкан 09.10.19 | 09:07

Грчкиот Парламент одобри прелиминарна истрага за ексминистерот од СИРИЗА

Со мнозинство од 173 пратеници, грчкиот Парламент кусо по полноќ го одобри предлогот на 30 пратеници од Нова демократија за формирање специјална парламентарна комисија...

Балкан 22.07.19 | 22:18

Грчкиот Парламент ѝ изгласа доверба на владата на Мицотакис

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот Парламент на крајот од тридневната расправа што почна во саботата попладне, а заврши...

Балкан 07.07.19 | 23:37

Крајни резултати во Грција: Нова Демократија со 158 пратеници, национиалистите Златна Зора без ниту еден

Со пребројани 81,9% од гласовите, според официјалните податоци од грчкото МВР, Нова демократија е прва со 39, 72%, односно 8,13% повеќе од СИРИЗА, додека пак изненадувањето на...

Балкан 15.05.19 | 07:48

Грчкиот Парламент ќе гласа за ратификација на договорите за граничните премини со Македонија

На пленарна седница закажана за 16 часот по локално време, грчкиот Парламент ќе гласа за ратификација на двата договори потпишани во март и април во Скопје за отворање...

Балкан 28.03.19 | 10:12

Следната седмица грчкиот Парламент ќе ја ратификува спогодбата за граничниот премин кај Преспа

Спогодбата меѓу Грција и Македонија за отворање на граничен премин кај Преспа, следната седмица ќе биде ратификувана од грчкиот Парламент, по што ќе следи и...

Балкан 21.03.19 | 10:17

Анагностопулу: Грчкиот Парламент наскоро ќе ја ратификува спогодбата за отворање граничен премин кај Преспа

Пред Велигден, Спогодбата за отворање на граничниот премина Лемос- Маркова нога во преспанскиот регион, ќе биде ратификувана од грчкиот Парламент, најави алтернативната...

Балкан 08.02.19 | 10:16

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Протоколот за членство во НАТО

Со задоцнување од 40 минути, започна расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за нацрт законот од Министерството за надворешни работи „Ратификација на Протоколот...

Македонија 05.02.19 | 12:44

Грчкиот Парламент в петок ќе гласа за Протоколот за НАТО

Протоколот за членство на Македонија во НАТО во четврток ќе биде доставен и ќе го разгледа надлежната Комисија за национална одбрана и надворешни работи на грчкиот...

Балкан 25.01.19 | 14:31

Со 153 грчки „не“ Македонија стана Северна

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно...

Балкан 25.01.19 | 10:40

Прв ќе си дадам: Каменос повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот „Твитер“ профил, утрово побара масовни оставки на пратениците...

Балкан 24.01.19 | 23:15

Со факели тргнаа кон Парламентот, полицијата ги растера со солзавец

Грчката полиција искористи солзавец за да ги растури групите на демонстранти кои се собраа пред парламентот во Грција да протестираат против ратификацијата на Договорот...

Балкан 24.01.19 | 22:08

Ципрас: Се наоѓаме еден чекор пред историски настан, ова е историски ден

Во овој момент се наоѓаме еден чекор пред историски настан, рече грчкиот премиер во неговото обраќање во грчкиот Парламент и додаде дека по речиси 30 години неактивност...

Балкан 24.01.19 | 21:02

Македонското знаме гори пред грчкиот Парламент

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет...

Балкан 24.01.19 | 20:43

Мицотакис: Грција во кој било момент ќе може да стави вето за членство на Скопје во ЕУ

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во неговиот говор во Парламентот за време на расправата за ратификација на Договорот...

Балкан 24.01.19 | 17:19

Одложено гласањето за ратификација на Договорот од Преспа

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време,...

Балкан 23.01.19 | 13:33

За збор пријавени 205 пратеници, можно гласање недоверба на Владата

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и координаторите на...

Балкан 23.01.19 | 10:34

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Со високи тонови претпладнево почна пленарната седница во грчкиот Парламентот за ратификација на Договорот од Преспа. Од Нова демократија, Демократска алијанса, Златна...

Балкан 16.01.19 | 11:57

Втор ден расправа во грчкиот Парламент, на полноќ ќе се гласа доверба на владата

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на полноќ со гласање...