Ознака: гранатирање
Свет 03.11.22 | 09:32

Нуклеарната централа Запорожје исклучена од мрежата поради руско гранатирање

Руски напади беа пријавени низ големи области на Украина во четвртокот, а силното гранатирање во многу региони ја оштети инфраструктурата, вклучително и снабдувањето...

Свет 09.09.22 | 22:44

Гроси: Повикувам на итен прекин на гранатирањето на нуклеарна централа Запорожје

Гранатирањето ја уништи електроенергетската инфраструктура во украинскиот град Енерходар, каде што живее персоналот на руската нуклеарна централа Запорожје, што...

Свет 10.08.22 | 19:51

Светската агенција предупредува: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Грос, изјави дека гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекршило речиси...

Свет 27.07.22 | 15:10

Украинските сили го гранатирале единствениот мост преку Дњепар во областа Херсон

Украинските сили го нападнале единствениот мост на реката Дњепар во Херсонската област Како што соопшти заменик-шефот на управата на Херсонската област, Кирил Стремусов,...

Свет 27.05.22 | 08:05

Харков гранатиран, меѓу жртвите и бебе

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно бебе, при гранатирање на вториот најголем град во Украина, Харков. Повредени се 17 лица. Три други лица настрадаа во руските напади...

Свет 28.04.22 | 15:52

Украинските сили го гранатирале Херсон во јужна Украина

Силна експлозија одекна во близина на големата ТВ кула во центарот на украинскиот град Херсон, што е под контрола на руските сили. На видеото, чија автентичност е потврдена...

Свет 07.04.22 | 11:08

Украинските сили го гранатирале Доњецк

Украинските воени сили ја гранатирале населбата Доњецк. Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот во Луганск, соопшти дека при гранатирањето...

Свет 30.03.22 | 15:17

Путин: Гранатирањето на Мариупол ќе заврши кога украинските сили ќе се предадат

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека гранатирањето на обиколениот Мариупол ќе заврши кога украинските сили ќе се предадат, наведено е во изјавата на Кремљ. Француските...

Свет 16.03.22 | 10:09

Гранатирани две згради во Киев

Во текот на ноќта украинската армија презеде офанзивни операции надвор од Киев, уништувајќи значителен број непријателска воена опрема и сила, изјави советникот на...

Свет 04.03.22 | 08:54

Украинските сили гранатирале во Донбас

Украинските сили утринава повторно го гранатирале местото Докучајевск, што се наоѓа во Донбас. Испалени биле 10 ракети БМ-21 Град и 14 гранати со калибар 120 милиметри, соопштија...

Свет 17.02.22 | 13:27

Размена на обвинувања за гранатирање и прекршување на примирјето во Донбас

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека селото Станица во Луганск било гранатирано со тешко оружје и ги повика другите земји да го осудат...

Свет 03.07.21 | 19:50

Осуммина загинати при гранатирање во Идлиб, меѓу нив и деца

Сириските опозициски организации соопштија дека најмалку осум цивили, вклучително и деца, биле убиени во денешното гранатирање на бунтовничката провинција Идлиб. Како...

Свет 07.10.20 | 12:04

Азербејџан обвинува дека Ерменија гранатира села околу Нагорно Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека ерменската армија гранатирала шест нивни села околу Нагорно Карабах. Тие нè гранатираат, но ние соодветно одговараме...

Свет 05.10.20 | 09:57

Баку тврди дека се убиени 24 цивили во напад од ерменска страна, Ереван демантира

Канцеларијата на генералниот обвинител на Азербејџан откри во понеделникот дека „гранатирањето од ерменска страна“ за време на судирите во спорниот регион Нагорно...