Ознака: градинки
Македонија 19.09.22 | 21:33

Тренчевска: Ако работат домаќински градинките ќе имаат доволно пари за да ја менаџираат зимава и да има греење за децата

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска во Штип изјави дека доколку градинките работат домаќински, ќе имаат средства добро да ја менаџираат...

Македонија 19.09.22 | 13:42

Тренчевска: Со домаќинско работење градинките ќе имаат пари да ја менаџираат зимската сезона

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска во Штип изјави дека доколку градинките работат домаќински, ќе имаат средства добро да ја менаџираат...

Скопје 19.08.22 | 10:34

Градинката „Лале“ ќе процвета во ново руво

Градинката „Лале“ добива модерен изглед. Градоначалникот на општина Аеродром денеска изврши увид во градежните активности на надворешниот дел од објектот „Лале“,...

Скопје 11.08.22 | 10:39

Општина Центар поставува заштитни нано филтри на сите прозорци во детските градинки

Здравјето и добросостојбата на нашите деца е еден од врвните приоритети во работата на Општина Центар и на градоначалникот Горан Герасимовски. Во таа насока, Општина...

Сервиси 24.07.22 | 08:25

Портоклова фаза: Градинките да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 17 часот

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во...

Скопје 03.06.22 | 09:56

За децата од Карпош нема место, зошто се запишани сите од Сарај

Општина Сарај не наплаќа даноци, пошто да плаќаш даноци у Северџанистан е ептен „каурски“. Оттука, Општина Сарај нема пари за градинки. Оттука, сите деца од Општина...

Економија 27.05.22 | 22:16

Доцни платата во градинките – Ќе има и казни

Вработените во градинките сѐ уште немаат земено плата за април. Министерката за труд најави дека ќе ја добијат следната недела, односно почетокот на јуни. Но, на тие...

Македонија 20.05.22 | 12:49

СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој се регулира исплатата на плати и придонеси на...

Македонија 20.05.22 | 09:15

Денеска ќе се утврдуваат платите на вработените во градинките

Во Министерството за труд и социјална политика претпладнево ќе се оддржи нова средба помеѓу министерката Јованка Тренчевска и претседателот на Синдикатот за образование...

Македонија 18.05.22 | 12:07

Градинките поскапуваат?

Штрајкот заврши, но не и проблемите во градинките. Откако економската криза и лошото менаџирање на власта предизвика рапиден раст на цените на стоките и услугите, градинките...

Скопје 16.05.22 | 19:44

ДОМ Ѓорче Петров: Итен ребаланс и пренамена на средства за нови градинки во Ѓорче Петров

Партијата ДОМ алармира до општината за потребата од нови градинки на територија на Ѓорче Петров. Според информациите од јавноста повеќе од 500 деца чекаат ред за прием...

Македонија 13.05.22 | 15:32

ВМРО ДПМНЕ: Заради неспособноста на МТСП над 2.400 деца во Скопје чекаат за прием во градинка

Заради неспособноста на МТСП над 2400 деца во Скопје чекаат за прием во градинка, со години немало изградба на нови објекти. Откако СДСМ е на власт 5 години како централна...

Скопје 13.05.22 | 12:01

Јакимовски: И Тито да стане од гроб нема да ја сменам одлуката

Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, во емисијата „Здраво Македонијо“ на „Канал 5“ ја потврди одлуката дека од 10 јуни годинава од градинките во општина Карпош...

Македонија 12.05.22 | 20:22

Власта останаа на своето: Вработените во градинките кои штрајкуваа нема да земат целосни плати

Вработените во градинките кои штрајкуваа нема да земат целосни плати за месец април. Ова го соопшти министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска по...

Македонија 27.04.22 | 08:05

Учениците остануваат дома, градинките ќе примаат деца од предучилишна возраст

Денеска ќе продолжи штрајкот на вработените во основното и средното образование. Новина е што  градинките пак ќе ги примаат децата од предучилишна возраст. Синдикатот...

Македонија 12.04.22 | 13:04

МТСП: Згрижувањето и воспитанието на децата во градинките продолжува непречено

Министерството  за труд и социјална политика ја информира јавноста дека од вкупно 75 Јавни установи за згрижување и воспитание на деца од предучилишна возраст,  во 25...

Македонија 11.04.22 | 22:01

Тренчевска: Покачувањето на платите што го бара СОНК не е соодветно во време на криза

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во емисијата „Топ Тема“ на Телевизија Телма истакна дека социјалниот дијалог со синдикатите треба да...

Македонија 11.04.22 | 19:52

СОНК ќе тужи директори на градинки кои го попречувале штрајкот

Првиот човек на Синдикатот на образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков, вечерва во „Топ тема“ на Телма рече дека подготвуваат кривични пријави против повеќе...

Македонија 11.04.22 | 14:42

Сериозни притисоци за прекин на штрајкот во градинки во Валандово и Гевгелија и во градинката „Орце Николов“ во Карпош, штрајкот на СОНК продолжува и утре

Сериозни притисоци за прекин на штрајкот имало во градинки во Валандово и Гевгелија и во градинката „Орце Николов“ во Карпош, но штрајкот на СОНК продолжува и утре,...

Сервиси 11.04.22 | 14:16

Од вкупно 75 во цела држава, денеска штрајкуваа дел од вработените во 54 градинки

Министерството за труд и социјална политика, ја известува јавноста дека утрово започна најавениот штрајк во јавните предучилишни установи за деца- детски градинки. Од...