Ознака: гориво
Патувања 03.06.24 | 22:23

Прочитајте пред да тргнете на пат: Еве каде е најевтино да го наполните резервоарот до врв

Сезоната на годишни одмори и викенд прошетки започна.Најголем дел од нас тоа го прави со автомобил па еве ви водич каде е најевтино да го наполните резерворарот до врв. До...

Свет 29.05.24 | 13:31

Козлодуј ќе го раскине договорот со Русија за набавка на нуклеарно гориво

Бугарската нуклеарна централа Козлодуј ќе го раскине договорот со Русија за набавка на нуклеарно гориво, најави извршниот директор на компанијата Валентин Николов. Тој...

Економија 20.05.24 | 14:05

Нови цени на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се намалува за 1,50 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1)...

Патувања 28.04.24 | 12:31

Водич за патување за празниците: Каде е најевтино да наполните гориво во регионот

Погледнете детален преглед на цените на бензинот од 95 октани и еуродизелот, во земјите каде туристите од Македонија најчесто патуваат со автомобил за време на пролетните...

Економија 18.03.24 | 22:48

Од полноќ, нови цени на горивата

Цената на бензините се зголемува за 0,5, односно за 1 денар, додека цената на дизелот ќе се намали за 0,5 денари. Ова е одлуката на Регулаторната комисија за енергетика. Цената...

Економија 11.03.24 | 13:19

За половина денар поевтинуваат горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98,...

Свет 04.03.24 | 20:28

Куба се бори со сериозен недостиг на млеко, гориво и лекови

Куба денеска потврди дека побарала помош од Светската програма за храна (ВФП) поради недостиг на млеко во прав за деца, што е уште еден знак за тешката економска ситуација...

Економија 13.02.24 | 09:46

Ова се новите цени на бензините, што важат од денеска

Регулаторната комисија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,32% во однос на одлуката од 5.2.2024 година. Референтните...

Економија 02.02.24 | 18:28

Лоша вест во петок навечер: Значително поскапува дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат, односно остануваат...

Економија 29.01.24 | 09:24

Денеска нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата. Согласно минатонеделната одлука, цените не бензините и дизелот се зголемија на...

Свет 09.01.24 | 09:15

Куба најави 500 отсто поскапување на горивата од 1 февруари

Владата на Куба најави зголемување на цената на горивото за 500 отсто, од 1 февруари, пренесоа светските агенции. Цената на обичниот бензин ќе скокне од 25 пезоси на 132 пезоси,...

Црна хроника 27.12.23 | 09:46

Вработен на бензинската пумпа на МВР украл речиси тон гориво од ноември

Одделот за внатрешна контрола криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Б.М. поради постоење основи на сомнение за...

Патувања 07.11.23 | 21:52

Проверете: Колку километри може да извозите на резерва, во зависност од марката автомобил

Кога ќе ви се запали ламбичката за гориво, време е да размислите каде ќе наполните гориво наскоро. За да го одржите сигурното и безбедно возење, може да го примените правилото...

Македонија 27.10.23 | 13:42

Намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување...

Економија 24.10.23 | 11:48

Од полноќ нови цени на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажните...

Економија 12.10.23 | 18:36

Дизелот од ноќеска со нова поевтина цена

Малопродажната цена на Еуродизел од вечерва се намалува за два денара за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) согласно најновата...

Економија Свет 24.09.23 | 08:30

На светот му фали дизел – рафинериите не може да произведат доволно, а цената расте до рекорди

Светските рафинерии за нафта не можат да му обезбедат на светот доволно дизел гориво, пишува „Блумберг“. Во написот се наведува дека договорите за дизелот достигнале...

Црна хроника 12.09.23 | 12:09

Вработени краделе гориво од службените возила, фатени се на дело

Вчеравечер околу 21 часот во Маврови Анови, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар ги лишиле од слобода Д.С.(52) и С.М.(55), двајцата од...

Економија 11.09.23 | 13:20

Големо поскапување на дизелот, од вечер поскапи и бензините

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на...

Патувања 13.08.23 | 13:50

Српски туристи бесни и измамени на бензинска пумпа во Македонија

Српски туристи се бесни на бензинските пумпи во Македонија бидејќи на една од нив биле излажани, посебно сега, во време на годишните одмори. Многумина од туристите од...