Ознака: гласачки ливчиња
Балкан 21.02.21 | 15:35

Oд страв да не ги украдат: Гласачките ливчиња во Бугарија ги чува полиција

Бугарската вицепремиерка и координатор за подготовка на парламентарните избори на 4 април, Маријана Николова изјави за Бугарското национално радио дека машините за...

Македонија 20.07.20 | 17:11

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме физичко пребројување на сите употребени ливчиња во гласачките кутии

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со одлуката на Државната изборна комисија да ги одбие поднесените приговорите и да издаде Решение со таква одлука го наштети изборниот резултат...

Македонија 17.07.20 | 19:55

На ДИК му недостасуваат 2 013 гласачки ливчиња?

Според објавениот „Заклучок за објавување на резултатите од гласањето“ на предвремените парламентарни избори изминатава среда, врз основа на податоци од записниците...

Македонија 16.07.20 | 22:04

Коалиција „Сега е време“: Изборните резултати се спорни

Жално е што дури и скоро 24 часа по завршувањето на изборниот процес, прелиминарните резултати на Државната изборна комисија сè уште недостасуваат. Недостаток на официјални...

Македонија 16.07.20 | 21:01

Јанушев: ДИК повторно пребројува по барање на ВМРО-ДПМНЕ

По барање на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците, се со цел да се отстранат сите можности за било какви неправилности во однос на резултатите...

Македонија 10.07.20 | 10:18

Се подготвува гласачкиот материјал: Здравствени работници се откажуваат од спроведување на гласањето во понеделник

Ги повикувам граѓаните масовно да излезат на гласање, да не се плашат за своето здравје затоа што ние се погриживме да ги снабдиме сите избирачки одбори со заштитен...

Свет 28.04.19 | 15:17

Вкупно 270 лица умреле од прекумерно броење гласачки ливчиња

Десет дена откако во Индонезија се одржаа најголемите еднодневни избори во светот, повеќе од 270 лица ги загубија животите поради болести поврзана со прекумерна работа...

Македонија 18.04.19 | 13:55

Гласачките ливчиња ќе бидат без „Северна“

Претставниците на Државната изборна комисија, под силно полициско обезбедување, денеска од битолската печатница го подигнаа доверливиот гласачки материјал. Истите...