Ознака: флорида
Свет 01.10.22 | 10:21

Расте бројот на загинати во американскиот ураган Иан

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на 27, откако вчера попладне властите на Флорида ја потврдија смртта на неколку лица кои се удавија, како и други жртви,...

Свет 29.09.22 | 12:57

Ајкули пливаат низ улиците на Флорида – жителите во неверување гледаат што им донесе ураганот Иан

Невремето на ураганот Иан го подигна нивото на морето што ја поплави Флорида. На Твитер е споделено видео од ајкула како плива на улица во Форт Мајерс. Станува збор за...

Свет 29.09.22 | 10:36

Два милиони луѓе без струја на Флорида поради ураганот Ијан

Ураганот Ијан остави патека на уништување во југозападна Флорида и повеќе од два милиона луѓе без струја откако синоќа го погоди брегот со катастрофална сила. Носејќи...

Свет 27.09.22 | 22:05

Ураганот Јан се приближува до Флорида

Ураганот Јан денеска го зафати западниот дел на Куба и се придвижи на север кон Флорида. Ураганот е од трета категорија со максимална брзина на ветерот од околу 200 километри...

Свет 19.11.21 | 12:17

Флорида ги забрани строгите барања за задолжителна вакцинација во училиштата и компаниите

Флорида им забрани на училиштата и бизнисите да бараат вакцинација против Ковид-19 и почна со подготовки за можно повлекување на државата од федералната агенција која...

Свет 14.08.21 | 22:37

По само два дена од школската година на Флорида речиси 500 ученици се заразени со Ковид-19

Само два дена по почетокот на учебната година, речиси 500 ученици во округот Палм Бич, на Флорида се ставени во карантин поради Ковид-19. Ваквата бројка на новозаболени...

Здравје 14.08.21 | 08:30

Почна учебната година на Флорида и за два дена 500 ученици се заразија со Ковид-19

Речиси 500 ученици во округот Палм Бич, Флорида, се во карантин поради Ковид-19, само два дена по почетокот на учебната година. Информацијата за новозаболени меѓу ученици...

Свет 03.08.21 | 20:16

Во медитерански стил: Ова е куќата на фамилијата Бин Ладен на Флорида

Ибрахим бин Ладен, полубрат на некогашниот лидер на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, ја стави на продажба својата луксузна куќа во Лос Анџелес. Како што...

Свет 08.07.21 | 19:04

Од срушената зграда во Мајами извлечени уште шест тела, досега 60 жртви

Спасувачките екипи кои трагаа по урнатините на зградата во Мајами, Флорида, извлекоа тела на уште шест жртви, со што вкупниот број на жртви достигна 60, соопштија денеска...

Свет 07.07.21 | 18:55

Нови починати пронајдени под урнатините во зградата на Флорида

Извлечени се уште 10 тела од урнатините на станбената зграда во Флорида, со што бројот на жртвите достигна 46 лица, а повеќе од сто лица се уште се водат за исчезнати, 14...

Свет 27.06.21 | 23:46

Под урнатините на зградата на Флорида најдени уште четири тела

Спасувачките екипи во американската сојузна држава Флорида пронашле уште четири тела на настрадани во уривањето на зградата „Champlain Tower“ во Сарфсајд во четвртокот,...

Свет 26.06.21 | 19:35

Пожар избувна во урнатините на зградата на Флорида

Пожар изби денеска во урнатините на дел од зградата во сојузната американска држава Флорида и ги отежна напорите на спасувачите кои трагаат по 159 исчезнати лица. Пожарникарите...

Свет 26.06.21 | 17:21

Сопствениците на зградата на Флорида биле предупредени три години пред уривањето

Три години пред смртоносното уривање на станбената зграда на југот од американската сојузна држава Флорида, стручниот консултант поредупредил дека постојат докази...

Свет 24.06.21 | 18:21

Видео од рушењето на зграда на Флорида – има загинати

Најмалку едно лице загина, а десетмина се повредени при уривање на дел од зграда со 136 станови во Мајами Бич во американската држава Флорида. Во тек е голема акција за...

Свет 03.06.21 | 11:28

Две деца побегнале од дом за малолетници на Флорида, провалиле во куќа и отвориле оган од „калашников“ врз полицајците

Две деца побегнале од дом за малолетници на Флорида, провалиле во куќа и отвориле оган од „калашников“ врз полицајците кои дошле на местото на настано, соопштија властите...

Свет 17.03.21 | 15:47

Се роди првото бебе со антитела на Ковид-19: Мајката примила една доза во текот на бременоста

Жена од Јужна Флорида, која примила една доза вакцина против корона вирусот додека била бремена, неодамна се породила, а нејзиното дете е првиот регистриран случај во...

Свет 02.02.21 | 18:36

На Флорида убиени двајца агенти на ФБИ

Двајца агенти на американското Федерално биро за истраги (FBI) се убиени а уште тројца се ранети на Флорида во вторникот во обидот да извршат претрес, а осомничениот е...

Здравје 13.08.20 | 14:23

Научници во Флорида изолирале жив примерок на корона вирус од воздух

Група истражувачи од Универзитетот во Флорида успеале да изолираат жив примерок од корона вирусот од воздух, што на оддалеченост од два до пет метри бил земен од пациенти,...

Калеидоскоп 31.07.20 | 10:25

Пукал кон мајка и дете во хотел во Мајами оти не држеле дистанца

Еден маж е уапсен откако пукал на мајка и син во хотел во Мајами Бич, Флорида, изнервиран бидејќи не ги почитувале мерките за физичка дистанца. Вие не се придржувате кон...

Свет 18.03.20 | 10:42

Американците на Флорида не се грижат многу, полни се плажите

Додека властите од целиот свет апелираат и предупрeдуваат на почитување на воведените мерки за време на пандемија, Американците на Флорида не се грижат многу. Од пропишаната...