Ознака: флорида
Здравје 13.08.20 | 14:23

Научници во Флорида изолирале жив примерок на корона вирус од воздух

Група истражувачи од Универзитетот во Флорида успеале да изолираат жив примерок од корона вирусот од воздух, што на оддалеченост од два до пет метри бил земен од пациенти,...

Калеидоскоп 31.07.20 | 10:25

Пукал кон мајка и дете во хотел во Мајами оти не држеле дистанца

Еден маж е уапсен откако пукал на мајка и син во хотел во Мајами Бич, Флорида, изнервиран бидејќи не ги почитувале мерките за физичка дистанца. Вие не се придржувате кон...

Свет 18.03.20 | 10:42

Американците на Флорида не се грижат многу, полни се плажите

Додека властите од целиот свет апелираат и предупрeдуваат на почитување на воведените мерки за време на пандемија, Американците на Флорида не се грижат многу. Од пропишаната...

Калеидоскоп 06.09.19 | 09:56

Виолетово небо над Флорида

Небото над Флорида стана виолетово.  Стручњаците објаснуваат дека ваква боја на небото е можна кога ураганот „Доријан“ е во близина. Распрснување на сончевата светлина...

Свет 06.07.19 | 22:59

Голема експлозија во трговски центар на Флорида

Експлозијата речиси го разурна трговскиот центар во градот Палнетејшн на југот на Флорида. Полицијата и пожарникарите се на самото место, а на социјалните мрежи се...

Свет 02.05.19 | 12:22

Наставниците ќе можат да носат пиштол во училница во Флорида

Законодавната власт на Флорида одобри закон кој ќе им дозволува на наставниците да носат пиштол во училниците, како мерка за спречување ситуации како што беше смртоносниот...

Свет 04.01.19 | 08:30

Карамбол однесе најмалку шест животи

Најмалку шест лица загинаа, а осум се повредени во судирот на два автомобила со две цистерни за гориво на автопатот И-75 во близина на Гејсвил, во областа Алачуа на Флорида,...