Ознака: евтина струја
Економија 06.12.23 | 14:37

Бислимовски вели дека евтината струја се врати кај граѓаните, но проблемот со броилата сѐ уште е актуелен

Додека проблемот со броилата сѐ уште е актуелен, Марко Бислимоски потврдува дека официјално евтината тарифа се врати кај домаќинствата игнорирајќи го овој проблем. Бислимоски...

Економија 01.12.23 | 07:57

Проверете: Само ако на броилото имате ознаки Т1 и Т2 од денеска ќе имате евтина струја

Стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13 до 15 часот. Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Економија 30.11.23 | 17:06

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Македонија (РКЕ) донесе Тарифен систем за продажба на електрична...

Економија 26.11.23 | 10:28

Од петок се воведува евтина струја, но најголем дел на граѓаните нема да можат да ја искористат!

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Македонија (РКЕ) донесе Тарифен систем за продажба на електрична...

Економија 19.11.23 | 11:21

Се враќа евтината дневна струја во Македонија

Од 1-ви декември 2023 година, во Македонија повторно ќе се воведе евтината дневна тарифа за електричната енергија. Оваа одлука е донесена од Регулаторната комисија за...

Економија 06.10.23 | 12:42

До 10 декември најголем дел од домаќинствата ќе имаат евтина дневна тарифа на струјата

Евтината дневна тарифа на електричната енергија започнува со примена од 1 декември во периодот од 13 до 15 часот и во првите 10 дена од декември најголем дел од потрошувачите,...

Економија 06.09.23 | 13:04

Од први декември ќе има евтина дневна тарифа, граѓаните да дозволат да се направи читање на броилата, порачуваат од компанијата

При крај сме со подготовките и како што ветивме до 1 декември годинава се ќе биде подготвено за воведување евтина дневна тарифа на електричната енергија, а до крајот...

Економија 29.05.23 | 18:40

Евтината тарифа за струјата нема да важи за сите граѓани одеднаш

ДДВ-то за струја ќе биде 18% и ќе почне да се применува од 1 јули кога ќе има и нови цени на струјата во тарифните блокови. Министерот за економија Крешник Бектеши уверува...

Економија 18.02.23 | 14:10

Можно е враќање на дневната евтина струја!

Можно враќање на дневната евтина тарифа за струјата, најави денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, кој рече дека ќе се разгледаат...

Економија 23.01.23 | 21:32

Иако Ковачевски им вети, нема поевтина струја за болниците и клиниките, а плаќаат и маржа

Наместо пониска од берзанската, добија струја по берзанска цена плус маржа. Неколку клиники и инситуции кон средината на декември склучиле договор со ЕСМ Продажба за...

Македонија 06.11.22 | 17:37

Големи компании преку направена „шема“ користат евтина струја

Големи компании се снабдуваат со поевтина електрична енергија, која според законот не им следува, преку отворање на мали фирми „ќерки“ со до 20 вработени и со закупување...

Економија 15.10.22 | 14:24

Се бара чаре за школите и болниците да плаќаат поевтина струја, вели Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека е можно да се најде решение за вклучувањето на сите училишта на регулираниот пазар на електрична енергија и за вклучување на...

Економија 29.09.22 | 14:03

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да ги достави контактите за набавка на евтина струја до ЕСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска и порача на ВМРО-ДПМНЕ контактите за набавка на евтина струја да ги достави до АД ЕСМ или до Министерството за економија. Тоа се...

Економија 28.06.22 | 19:51

Ќе поскапи евтината струја?

Можно е поскапување и на евтината струја, објави „Телма“. Какви точно ќе се знае утре, но според информациите можно е и цената за евтината тарифа која граѓаните најчесто...

Економија 20.05.22 | 15:43

Бектеши: Евтината тарифа од 22 до 7 часот нема да се менува

Нема да има никаква измена во делот на евтината тарифа од 22:00 – 07:00 часот, ќе се интервенира само во високата тарифа, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Колкава...