Ознака: Евросонг
Музика 14.05.22 | 22:11

Вечерва можеби нема да можете да гласате на Евросонг, руските хакери планираат да го нападнат телеволтингот

Финалето на Евровизија е во тек а стравувањето е дека системот на гласање ќе биде цел на  руски хакери. Руски сајбер хакери веќе го таргетираа овој натпревар за песна...

Музика 14.05.22 | 21:32

Гледајте ја Евровизија во живо

Започна финалната вечер на Евровизија во Торино. Гледајте ја во живо и видете дали ќе се остварат прогнозите дека Украина ќе ја однесе победата. Или тоа ќе биде Контракта...

Музика 08.05.22 | 16:05

Следете во живо: Свечено отворање на Евросонг

Venaria Reale, еден од симболите на богатата кралска историја на Торино, ќе ги пречека 40-те изведувачи кои учествуваат на Изборот за песна на Евровизија 2022 година со „Тиркизен...

Музика 12.11.21 | 22:03

Ова е песната од „Дајте музика“ за детскиот Евросонг

Децата од мегапопуларната детска серија „Дајте Музика“ се избрани од МРТ да ја претставуваат Македонија на годинешната Детска Евровизија. Песната кој вечерва беше...

Естрада 24.05.21 | 19:00

Италија за три децении на Евросонг стигна од Тото Кутуњо до мажи со штикли

Kолку Евровизија се има сменето покажува и примерот на Италија. Во 1990 година победник беше Тото Кутуњо со песната „Insieme“ која повикуваше на обединување на Европа. Три...

Естрада 21.05.21 | 09:33

Убавина, стас, глас: Вака се настапува на Евровизија

Српските претставнички „Хурикејн“ се апсолутни победнички на втората полуфинална вечер на Евросонг. Ивана, Сања и Ксенија со „Локо Локо“ ја покорија Европа и се главни...

Естрада 19.05.21 | 08:28

„Ураганките“ презгодни: Србинките доминираат на Евросонг

Србија  можеби ја  нема најдобрата песни на Евровизија но ги имаат најзгодните претставнички. За Србија настапуваат „Hurricane“, три девојки Ивана, Ксенија и Сања.Тие...

Естрада 17.03.21 | 10:03

Скандалите допреа до МТВ: Се формира комисија која ќе одлучи дали Гавранлиев ќе пее на Евровизија

Македонската Радио Телевизија (МРТ) оформи комисија која ќе утврдува и одлучува што ќе се случи со нашиот годинашен претставник на „Евровизија“, Васил Гарванлиев....

Македонија 14.03.21 | 18:13

Тасевски: Дечково сепак благонадежно б’лгарче си бил, кој е сега параноичен за знамето бугарско во неговиот спот?

По објавата дека македонскиот претставник на Евровизија, Васил Гарванлиев има бугарски пасош, со реакција во јавноста се огласи актерот Сашо Тасевски. Дечково сепак...

Музика 27.10.20 | 08:34

Не се откажуваме: Maкедонија пак ќе учествува на Евровизија

Музичкиот натпревар Евровизија следната 2021 година сигурно ќе се одржи а ќе учествува и Македонија. Полуфиналните вечери се резервирани за 18 и 20 мај, а финалето ќе се...