Финалето на Евровизија е во тек а стравувањето е дека системот на гласање ќе биде цел на  руски хакери.

Руски сајбер хакери веќе го таргетираа овој натпревар за песна на Евровизија особено откако се говори дека ќе победи  Украина да добие признание.

Килнет групата предлага блокирање на серверите за гласање преку Интернет. Во објава на Телеграма со логото на Евровизија, Килнет напиша:

Не можете да гласате онлајн. Можеби за се е виновен нашиот напад DDOS.

Дали ова ќе се оствари ќе видиме за неколку часови кога почнува гласањето.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.