Ознака: Еленко Миланов
Македонија 25.11.20 | 15:14

Миланов: „Траекторија“ се одржува и покрај тоа што Јанакиески има решение за изолација, сите во судницата се под ризик

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов во изјава за „Република“ ја објаснува денешната хаотична состојба која се случува во судот. Тој објаснува дека се одржа...

Македонија 13.11.20 | 23:44

Миланов: На Ибраими никој не можел да му го одземе правото за процедурално обраќање

Зекирија Ибраими се пријавил процедурално и својата можност ја искористил и самоволно ја отпеал албанската химна и на тоа бил испровоциран од пеењето на македонската...

Македонија 06.11.20 | 15:15

Миланов: Груби и Адеми потврдија дека никогаш не бил даден преку ред говор на Ибраими

Артан Груби и Џевад Адеми го потврдија она што го тврди и Трајко Вељаноски дека  никогаш не било дадено преку ред говор, односно процедурално на Зекирија Ибраими бидејќи...

Македонија 29.09.20 | 14:45

Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за случајот „Насилство во Центар“ затоа што во завршните зборови бараа ослободителна пресуда,...

Македонија 28.09.20 | 12:52

Миланов до судијата: Подметнато ви е кукавичко јајце!

Каква е оваа фарса и оваа глума, го запраша адвокатот Еленко Миланов судијата Душан Јосифовски во завршните зборови за случајот со насилствата пред општина Центар. Миланов...

Македонија 28.09.20 | 12:19

Миланов: Да беше Јанакиески близок соработник на Груевски, немало да биде прислушкуван

Адвокатот Еленко Миланов нагласува е чудно што Обвинителството во завршните збор го измени обвинителниот предлог во неколку битни елементи. Во новото обвинение го...

Црна хроника 23.09.20 | 15:07

Миланов за случајот „Општина Центар“: Не би требало да има ништо повеќе од условни казни

Миле Јанакиески е жртва во предметот за „случувањата пред Општина Центар“, вели неговиот адвокат Еленко Миланов. Тој прави споредба со предметите кои се водеа изминатите...

Македонија 14.09.20 | 11:31

Адвокатите на Јанакиески за случајот „Насилства во општина Центар“: Имаме ограничена доверба за фер правна постапка

Во случајот „Насилства во општина Центар“има направено многу процесни повреди во текот на главната расправа што доведува до ситуација во која навистина веруваме...

Црна хроника 21.08.20 | 11:22

Mобилните телефони вештачени од нелиценцирани вештаци, вели одбраната

Одбраната на обвинетите за настаните од 27 април бараат да не се прифати извештајот за вештачењето на мобилните телефони. Се работи за мобилните телефони на Трајко Вељановски...

Македонија 10.06.20 | 22:56

Миланов: Има сомнежи дека Нинџа се спогодувал со Обвинителството

Адвокатот на неколку од осомничените за случајот 27ми април, Еленко Миланов во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија за сведокот Александар Василевски – Нинџа...

Македонија 09.06.20 | 14:03

Дали постои договор меѓу Рускоска и Нинџа за да не и пропадне обвинението?

По денешното сведочење на Никола Василевски- Нинџа се поставува прашањето дали постои договор меѓу него и Обвинителката во случајот „27 април“, Вилма Рускоска. Нинџа...

Македонија 08.06.20 | 18:28

Миланов: Очекувам Нинџа да го повтори исказот што го даде како обвинет дека ВМРО-ДПМНЕ нема никаква поврзаност со „27 април“

Утре продолжува судењето за настаните од „27 април“. Предвидено е да сведочи  Александар Василевски-Нинџа еден од првично обвинетите во овој случај. На претходните...

Македонија 13.05.20 | 15:12

Сведокот ги сруши тврдењата на Рускоска дека ВМРО-ДПМНЕ било организатор на протестите

Kако што повеќе напредува судењето за настаните од „27 април“ така се повеќе излегува на виделина тенденциозноста на обвинителката Вилма Рускоска по секоја цена да...

Македонија 13.01.20 | 07:48

Наместо уредна покана за Страшевски, Џолев бара адвокат по службена должност да го застапува Трајковски

Додека Јовица Страшевски, адвокат на поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, обвинет во случајот ТНТ, е на одмор, претседателот на Кривичен суд, Иван...

Македонија 12.01.20 | 13:16

За да се реши мешаницата околу „ТНТ“, само треба Џолев и Судскиот совет да постапат законски

Како еден навидум обичен предмет, од оние на Т, на СЈО стана правосуден приоритет разговараме со адвокатот на еден од обвинитетите во случајот, поранешниот министер...

Македонија 18.11.19 | 21:52

Уставните судии утре на колегиум на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за утре закажал колегиум со судиите, на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик,...

Македонија 27.09.19 | 23:46

Миланов: Во право е Верушевски за „бомбите“, и СМС пораките може да биле променети

Во дебатата „24 анализа“, адвокатот Еленко Миланов, меѓу другото, се осврна и на сведочењето на Зоран Верушевски во кое тој пред судот кажа дека бомбите претрпеле страотно...

Македонија 26.09.19 | 23:57

Законот за СЈО вели дека специјалниот јавен обвинител може да воспостави надлежност врз предмети на ЈО, но не и обратно

Во вечерашната емисија на 24 анализа, поранешниот пратеник Насер Зибери и адвокатот Еленко Миланов, дебатираа за решението за предметите на СЈО – за кое и двајцата...

Македонија 26.09.19 | 21:28

Миланов: Она што го правеше Катица Јанева сега го прави некое друго обвинителство

Адвокатот Еленко Миланов во гостувањето во телевизија 24 го коментираше прекршувањето на Законот со затворање на истрагата пред да им се даде на осомничените право...

Македонија 07.09.19 | 16:36

Ако СЈО престане да постои сега, треба да бидат уништени и бомбите

Со специјалната обвинителка во притвор, нема легитимен правен застапник на судењата по предметите на СЈО, вели во интервју за Алфа еден од бранителите на обвинетите...