Ознака: економска криза
Свет 21.09.23 | 22:51

„Добредојдовте во ерата на стагфлација“: Аналитичарот Рубини со „црна“ прогноза, загрижен за сигналите на ЕЦБ

Какви се шансите Европската централна банка да не доведе во подолг период на таканаречена стагфлација – состојба на економијата која се карактеризира со висока...

Свет 25.03.23 | 11:01

Дали е на повидок уште една банкарска криза? ЕЦБ, сепак, уверена во финансиската отпорност на еврозоната

Неодамнешното пропаѓање на банката „Силикон Вели“ (Silicon Valley Bank) во САД и кризата со „Кредит Свис“ (Credit Suisse) во Швајцарија во текот на викендот предизвика загриженост...

Економија 15.02.23 | 11:08

СДСМ: Економијата расте и тоа во услови на економска криза и во период на постковид криза

Економијата расте и тоа во услови на економска криза и во период на пост ковид криза. Осум квартали по ред се бележи раст на БДП, велат од СДСМ утрово преку соопштение. Од...

Економија 01.11.22 | 00:07

Предлагаме економски мерки насочени кон подршка на граѓаните

„Овде се работи за мерки кои се утре потребни на граѓаните, ние ги поднесовме во Собрание и сега е прашање на власта колку ќе има слух да ги прифати, да бидам искрен не...

Економија 27.10.22 | 16:44

Ковачевски ветува: Никого нема да оставиме сам да се справува со последиците од економско-енергетската криза

Заедно со последниот пакет антикризни мерки кој изнесува 360 милиони евра во текот на оваа година вкупниот пакет антикризни таргетирани мерки за најранливите категории...

Економија 26.10.22 | 10:23

Јовановиќ: Македонија најлошо се справува со кризата, ќе имаме нови 50.000 сиромашни граѓани

Економски аналитичар и поранашен советник во македонското Министерство за финансии Бранислав Јовановиќ, во вчерашното вклучување во емисијата „Топ тема“ потенцираше...

Економија 20.10.22 | 22:49

Јовановски: Сега е време на преживување, не за даночни реформи

Потпретседателот на ССМ Зоран Јовановски во гостување во вечерашното издание на емисијата „Клик плус“ на ТВ21 рече дека сега е време на преживување, а не за даночни...

Економија 20.10.22 | 22:41

Битиќи: Ако ја задржиме инфлацијата на 18,6% ќе сме среќни

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вели дека доколку ја задржиме инфлацијата на 18,6% ќе сме среќни, но  го...

Свет 11.10.22 | 17:21

ММФ предвидува рецесија за Германија и Италија, глобалниот раст се очекува да забави до 2,7 отсто

ММФ објави дека глобалниот раст се очекува да забави до 2,7 отсто следната година. Ваквата проценка на светското финансиско тело ги зема предвид тешкотиите со кои се...

Свет 24.09.22 | 19:36

Германските безбедносни органи очекуваат немири поради инфлацијата и цените на енергијата

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) предвидува дека инфлацијата и порастот на цените на енергијата може да имаат негативно влијание...

Македонија 23.09.22 | 19:06

Енергетската криза се трансформира во економска и финансиска криза

Во понеделник ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која на дневен ред се предлог-одлуките за одобрување на продолжување на рокот...

Економија 15.09.22 | 15:37

Мицкоски: Државата е во негативна спирала поради неспособноста на власта, потребни се 2 до 2,5 милијарди евра за да се излезе од кризата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ истакнува дека власта наместо да се фати за работа за да се спречи економската и...

Економија 14.08.22 | 13:38

Мицкоски: Енергетската криза со себе ќе повлече голема економска криза

Предупредував за сето ова дека ќе се случува. Предупредував уште во март месец и предупредував што треба да направи оваа Влада, но поради самобендисаноста на Владата...

Економија 11.08.22 | 10:33

Граѓаните ја плаќаат неспособноста на владата да се справи со економската криза

Катастрофата во справувањето со економската криза на неспособната власт на СДСМ ја плаќаат граѓаните, велат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде потенцираат дека за месец јули измерената...

Економија 31.07.22 | 14:58

Министерството за финансии работи денес на неработен ден за да подготви нови антикризни мерки

Владата и Министерството за финансии подготвуваат нови антикризни мерки за компаниите и граѓаните и штом ќе бидат изготвени тие ќе бидат презентирани на јавноста,...

Економија 30.07.22 | 13:30

Мицкоски: Нема да го поддржиме заемот од 100 милиони евра се додека не видиме каде отидоа парите на граѓаните од претходната енергетско кризна состојба

„Оптимизмот е дека ќе се набави јаглен, а не дека нема да имаме енергетска криза. А, не е оптимизмот по која цена и од каде пари. Еве сега да речеме повторно ќе дојде во...

Свет 30.07.22 | 09:23

Шпанскиот премиер ги повика функционерите и вработените во приватниот сектор да ги извадат вратоврските за да штедат

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска ги повика владините службеници и вработените во приватниот сектор во Шпанија да ја намалат потрошувачката на електрична енергија...

Свет 21.07.22 | 12:57

Секој трет Германец смета дека кај Меркел има вина за енергетската криза

Секој трет Германец смета дека поранешната канцеларка Ангела Меркел треба да се извини за енергетската криза, покажува истражувањето на јавното мислење. Истражувањето...

Економија 30.06.22 | 22:43

Бислимовски: Граѓаните на Македонија ќе мора да се прилагодат на состојбите кои ги наметнува кризата по воениот конфликт во Украина

Директорот на РКЕ, Марко Бислимовски во гостувањето во „Само интервју“ на Канал 5 говореше за состојбата со цените на електричната енергија во земјава и најавеното...

Свет 05.06.22 | 10:58

Бајден му одговори на Маск: Среќен ти пат до Месечината!

Американскиот претседател Џо Бајден на новинарско прашање за тврдењата на најбогатиот човек на светот Илон Маск дека има лошо чувство во економијата, му посака на Маск...