Ознака: Џозеф Бајден
Свет 03.05.24 | 11:16

Бајден: Полицајците го претставуваат најдоброто во нас

Претседателот на САД, Џо Бајден синоќа во Северна Каролина се сретна со семејствата на четирите полицајци кои беа убиени за време на службена акција. Средбата доаѓа...

Свет 22.02.24 | 22:22

Бајден се сретна со сопругата и ќерката на Навални

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска се сретна со сопругата и ќерката на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, Јулија и Дарија Навални, јави...

Свет 22.02.24 | 20:40

Путин: Изјавата на Бајден дека сум „луд кучкин син“ е дрска

Рускиот претседател Владимир Путин реагираше на изјавата на неговиот американски колега Џо Бајден, кој го нарече „луд кучкин син“. Путин изјави дека изјавата на Бајден...

Свет 28.01.24 | 20:34

Бајден: Тројца американски војници загинаа во напад со дрон во Јордан

Тројца американски војници загинаа, а многумина беа ранети во напад со беспилотно летало врз американските сили стационирани во североисточниот дел на Јордан, во близина...

Свет 14.01.24 | 20:53

Бајден испратил „приватна порака“ до Иран за Хутите

По серијата напади врз цели на Хутите во Јемен, американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека САД доставиле „приватна порака“ до Иран за Хутите во Јемен. Имајќи...

Свет 13.01.24 | 08:44

Бајден ги нарече јеменските Хути „терористичка“ група

Американскиот претседател Џо Бајден ги нарече во петокот јеменските сили Хути „терористичка“ група откако американски и британски воени авиони, бродови и подморници...

Свет 12.12.23 | 21:49

Средба Зеленски-Бајден во Белата куќа

Во Овалната соба во Белата куќа во тек е средба меѓу американскиот и украинскиот претседател Џо Бајден и Володимир Зеленски. На почетокот на средбата Бајден му рече...

Свет 12.12.23 | 19:36

Бајден: Израел почнува да ја губи поддршката поради неселективното бомбардирање во Газа

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека Израел почнува да ја губи поддршката од меѓународната заедница со своето неселективно бомбардирање во Појасот...

Свет 19.11.23 | 10:01

Бајден: Не сум за прекин на огнот во Газа

Американскиот претседател Џо Бајден ги отфрли повиците за прекин на огнот во Газа, велејќи дека тоа нема да донесе мир. „Сè додека Хамас се придржува до својата идеологија...

Свет 22.10.23 | 20:54

„Да запре ескалацијата на конфликтот“ – Папата и Бајден разговараа за војната во Израел

Папата Франциск и американскиот претседател Џо Бајден во телефонски разговор разговарале за конфликтот меѓу Израел и Хамас и другите војни во светот, соопшти во неделата...

Свет 18.10.23 | 19:15

Бајден: Му поставив тешки прашања на Нетанјаху

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека Соединетите Американски Држави ќе направат се за безбедноста на Израел, во завршниот збор при посетата преку...

Свет 07.10.23 | 21:51

Вонредно обраќање на Бајден: САД цврсто и непоколебливо стојат зад Израел

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва се обрати од Белата куќа, со посебен осврт на ситуацијата во Израел, порачувајќи дека САД стојат зад Израел. -Никогаш нема...

Свет 07.10.23 | 19:41

Бајден: САД силно го осудуваат ужасниот напад на терористите на Хамас врз Израел

САД силно го осудуваат ужасниот напад на терористите на Хамас врз Израел, изјави американскиот претседател Џо Бајден. Во изјавата на Бајден, објавена на веб-страницата...

Свет 03.09.23 | 11:18

Бајден по ураганот Идалија: Ниту еден интелигентен не може да се сомнева во климатските промени

Американскиот претседател Џо Бајден вчера отпатува за Флорида за да го види степенот на штетата предизвикана од ураганот Идалија и да понуди поддршка за жртвите од...

Свет 10.08.23 | 09:13

Бајден нареди да се ограничат американските инвестиции во кинеската технологија

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша извршна наредба за ограничување на американските инвестиции во технолошкиот сектор на Кина, вклучително и развој на полупроводници,...

Свет 09.08.23 | 22:03

Агенти на ФБИ го убиле човекот кој му се заканувал на Бајден

Агенти на ФБИ застрелале и убиле маж од Јута додека се обидувале да го уапсат поради насилни закани кон претседателот Џо Бајден и њујоршкиот окружен обвинител кој го...

Свет 13.07.23 | 20:39

Бајден: Да сум на местото на Пригожин, би внимавал што јадам

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека основачот на руската приватна воена компанија „Вагнер“, Евгениј Пригожин, може да е во опасност. Бајден...

Свет 13.07.23 | 19:09

Бајден: Путин веќе ја изгуби војната во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден одржа заедничка прес-конференција со финскиот претседател Саули Ниинисто во Хелсинки. Тој порача дека војната во Украина не треба...

Свет 13.04.23 | 20:43

Нов гаф на Бајден – измеша репрезентација и воена формација

Американскиот претседател Џо Бајден е во посета на Ирска, а за време на еден од неговите говори направил гаф кој повторно го врати во фокусот на јавноста и медиумите. Имено,...

Свет 28.02.23 | 12:52

Поранешен лекар од Белата куќа предупредува: Бајден е голема опасност за Америка, поголем дел од времето не знае каде е

Влошеното ментално здравје на претседателот Џозеф Бајден е опасност за цела Америка, изјави поранешниот лекар од Белата куќа и републикански конгресмен Рони Џексон. „За...