Ознака: дритон абазовиќ
Балкан 19.08.22 | 18:30

Абазовиќ: Заплената на цигари во Бар, а не договорот со СПЦ е причината поради која сакаат да ја урнат Владата

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ кажа дека гласањето за (не)доверба на неговата Влада не е резултат на потпишувањето на Темелниот договор со Српската православна...

Балкан 10.08.22 | 15:18

Абазовиќ: Најголемиот срам на Црна Гора е бомбардирањето на Дубровник

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ го посети хрватскиот град Дубровник и по тој повод се осврна на војната и бомбардирањето на тој град во кој учествуваше и Црна...

Балкан 27.06.22 | 16:16

Абазовиќ најавува дека наскоро ќе се реши спорот со СПЦ

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска изјави дека потпишувањето на Темелниот договор со Српската православна црква (СПЦ) е обврска на државата и дека прашањето...

Балкан 14.06.22 | 10:21

Aбазовиќ го фали „Отворен Балкан“

На Самитот „Отворен Балкан“ во Охрид се случи „пресврт на што регионот треба да биде горд“, а Европа „виде еден поинаков Западен Балкан, што отворено разговара за...

Балкан 18.02.22 | 10:49

Црна Гора пред „Cеверна“ ќе добие Албанец премиер

Црногорскиот вицепремиер и лидер на ГП УРА Дритан Абазовиќ синоќа изрази надеж дека наскоро ќе биде формирана нова влада, а доколку тоа не се случи, не гледа проблем...

Балкан 03.02.22 | 12:00

Абазовиќ не е загрижен оти може да го сменат

Вицепремиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ изјави дека е „релаксиран“ по повод денешната вонредна седница на Собранието, на чиј дневен ред е иницијативата за негово...

Балкан 03.02.22 | 09:06

Црногорскиот парламент ќе го разрешува потпретседателот на Владата, Дритон Абазовиќ

Црногорското Собрание треба да расправа за предлогот на премиерот Здравко Кривокапиќ за разрешување на вицепремиерот Дритон Абазовиќ. На Колегиумот на претседателот...

Балкан 31.01.22 | 07:59

Пријател на Заев и Груби ќе се испитува за шверц на 500 килограми кокаин во банани

На седницата на Комисијата за безбедност и одбрана на црногорскиот Парламент денеска се очекува да се одржи контролна расправа со шефовите на Владата, полицијата и...

Економија 14.10.21 | 14:25

Заев и Абазовиќ споделиле искуства за привлекување странски инвестиции и развој на земјоделството и туризмот

Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ кој во организација...

Балкан 25.08.21 | 13:32

Устоличувањето на српскиот митрополит безбедносен проблем во Црна Гора

На територијата на Црна Гора нема, ниту ќе има странска војска, изјави денеска вицепремиерот Дритан Абазовиќ и ги повика граѓаните да не стануваат жртви на, како што...

Балкан 16.07.21 | 14:20

Заменик-премиерот на Црна Гора во Тирана на средба со Рама и Мета

Заменик-премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, кој престојува во посета на Тирана, оствари средби со претседателот Илир Мета и со премиерот Еди Рама. Претседателот...

Балкан 21.04.21 | 14:45

Црногорскиот вицепремиер: Апсењето на водачот на Кавачкиот клан е само првиот чекор, акцијата не завршува

Вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, изјави дека апсењето на наводниот водач на криминалниот Кавачки клан, Слободан Кашчелан, е најголем успех на црногорската...