Ознака: Дмитриј Медведев
Свет 21.04.24 | 11:11

Медведев за новиот пакет помош од САД за Украина: Тоа е русофобија

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес вчера гласаше со поддршка од двопартиското мнозинство за пакетот безбедносна помош од 95 милијарди долари за Украина,...

Свет 20.03.24 | 20:54

Медведев за испраќањето француска војска во Украина: Ќе бидeте уништени

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев денеска изјави дека уништувањето на француската армија ќе биде приоритетна задача на руските...

Свет 14.03.24 | 17:40

Медведев ја претстави руската формула за мир од седум точки

Поранешниот претседател на Русија и актуелен заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, на Телеграм ја претстави „руската формула за...

Свет 04.03.24 | 15:25

Медведев: Украина е Русија, нема преговори со Зеленски

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев, на денешниот Светскиот младински фестивал во Сочи, изјави дека Украина е дел од Русија и ја отфрли...

Свет 22.02.24 | 20:12

Медведев: Руско-американски односи со децении нема да се подобрат

Руско-американските односи нема да се подобрат во наредните години, па дури и децении, изјави во четвртокот заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија...

Свет 22.02.24 | 12:36

Медведев: Руските сили би можеле да стигнат до Киев

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека руските сили можат да стигнат до Киев, ако не сега, тогаш во втората фаза од конфликтот,...

Свет 23.01.24 | 10:15

Meдведев го нарече Зеленски наркоман

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев коментирајќи го потпишувањето на указот „за историско наследство на Украинците на територијата...

Свет 12.11.23 | 21:53

Медведев: Државата со три букви има корист од војната во Украина

Дмитриј Медведев, заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, го изрази своето мислење за евентуалното пристапување на Украина и Молдавија во Европската...

Свет 27.10.23 | 12:19

Медведев: Израел ќе изврши офанзива врз Газа

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев смета дека светот не треба да се залажува и оти израелската офанзива врз Газа ќе се случи. Израел продолжува да ја одложува...

Свет 09.10.23 | 16:50

Медведев до НАТО: Па, пријатели, разбравте сега? Ќе биде уште полошо

Поранешниот руски претседател и заменик-шеф на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, на платформата Х се осврна на војната на Блискиот Исток. Па, пријатели...

Свет 02.10.23 | 14:01

Медведев: Русија се турка во трета светска војна

Русија се турка во трета светска војна, предупреди заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев. Во објавата на Телеграм, тој реагираше...

Свет 03.09.23 | 11:31

Медведев: Русија регрутирала 280.000 војници во својата армија годинава

Околу 280 илјади луѓе се пријавиле за професионална служба во руските вооружени сили досега оваа година, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,...

Свет 30.07.23 | 19:24

Медведев: Ако украинската контраофанзива успее, мора да употребиме нуклеарно оружје

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност и поранешен претседател на Русија Дмитриј Медведев преку апликацијата Телеграм го честиташе Денот на руската...

Свет 17.07.23 | 12:01

Медведев: Главната работа е да се уништат терористичките водачи без оглед во кои пукнатини се кријат

Заменик – претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Дмитриј Медведев по експлозијата на мостот на Крим истакна дека светското и руското искуство...

Свет 12.07.23 | 22:23

Медведев: Советот Украина-НАТО ќе престане да постои, бидејќи една од земјите во него ќе исчезне

Советот Украина-НАТО ќе престане да постои, бидејќи една од земјите во него ќе исчезне, напиша на англиски заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј...

Свет 12.07.23 | 09:43

Третата светска војна е сè поблиску – тврди Медведев

Украина можеби никогаш нема да биде примена во НАТО, Алијансата едноставно се плаши тоа да го каже гласно, смета заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија...

Свет 08.06.23 | 20:47

Сакате хиперсонични напади: Медведев упати страшни закани

Поранешниот руски претседател и близок соработник на Владимир Путин, Дмитриј Медведев, се закани со хиперсонични напади на Телеграм, откако поранешниот генерален секретар...

Свет 01.06.23 | 09:10

Медведев: Глупавите Британци да се сметаат за легитимна цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена цел, изјави заменик-претседателот...

Свет 26.05.23 | 08:54

Медведев: Овој судир ќе трае многу долго, можеби и со децении

Главниот соработник на рускиот претседател Владимир Путин, поранешниот претседател на Федерацијата и актуелен заменик-претседател на моќниот Совет за безбедност,...

Свет 16.05.23 | 14:24

Очигледно е дека на Макрон му штетело дружењето со Зеленски, вели Медведев

Францускиот претседател Емануел Макрон очигледно бил „оштетен“ по комуникацијата со киевскиот „зависник“ Владимир Зеленски – изјави Дмитриј Медведев. Заменик-претседателот...