Врвниот руски безбедносен функционер Дмитриј Медведев рече дека Русија не блефира кога зборува за можноста за употреба на тактичко нуклеарно оружје против Украина и предупреди дека конфликтот на Москва со Западот може да ескалира во сеопфатна војна.

За жал, ова не е ниту заплашување, ниту блефирање, рече Медведев.

Сегашниот воен конфликт со Западот се развива според најлошото можно сценарио. Постои постојана ескалација кога станува збор за огнената моќ на оружјето на НАТО што се користи. Затоа, денес никој не може да ја исклучи транзицијата на конфликтот кон завршна фаза, рече тој.

Русија смета дека целото оружје со долг дострел што го користи Украина е веќе под директен надзор на војници од земјите на НАТО. Ова не е воена помош, ова е учество во војната против нас, рече Медведев.

Медведев, кој стана еден од најтврдокорните јастреби на Кремљ, ги даде коментарите откако четворица американски официјални претставници во четвртокот за Ројтерс изјавија дека американскиот претседател Џо Бајден тивко го овластил Киев да лансира оружје доставено од САД кон воени цели во Русија, кои ја поддржуваат офанзивата против североисточниот украински град Харков.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.