Ознака: Диво Насеље
Црна хроника 16.02.20 | 20:52

Фатен кокаин во Идризово наменет за припадник на групата осудена за Диво Насеље

90 грама кокаин кои пред 17 дена се фатени во пакетите од посета во затворот Идризово биле наменети за припадниците на кумановската група кои се осудени на доживотни или...

Македонија 21.12.19 | 10:45

Се подготвува ли амнестија за „Диво насеље“?

„Сè ќе биде добро“. Ова премиерот во заминување Зоран Заев им го порачал на групата претставници на Албанците со потекло од Македонија, кои вчера го пресретнале во...

Македонија 20.12.19 | 22:12

Заев се сретна со гневот на Албанците што ги лажеше: Бараат слобода за албанските политички затвореници

На денешниот Самит на Западен Балкан во Тирана, на кој учествуваат премиерот Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, македонскиот...

Македонија 12.12.19 | 12:36

Обвинет од „Диво Насеље“ ѝ нудел бомби за „Монструм“ на Фетаи

Обвинетиот во случајот „Диво Насеље“ Шефчет Халачи, во јуни оваа година ѝ испратил прислушувани материјали на обвинителката Фатиме Фетаи, поврзани со случајот „Монструм”...

Црна хроника 19.11.19 | 14:03

Адвокатката на Кумановската група: Владата на Албин Курти ќе ги ослободи нашите момци!

Барањето за меѓународна истрага за случајот „Диво Насеље“ предизвика и реакцијата на познатата адвокатка Артене Исени, која ги брани некои од членовите на кумановската...

Македонија 16.11.19 | 15:38

Кого уценувал, а кого штител Јовче Ременски од списоците на сите полицајци, сведоци, докази и соработници во „Монструм“ и „Диво Насеље“?

Зошто му се на Јовче Ременски имињата на сите инволвирани полициски службеници, сведоци, докази и соработници во случаите Монструм и Диво Насеље? Дали уценувал или планирал...

Македонија 15.11.19 | 09:49

При претресот во куќата на Ременски најдени се документи, известени се надлежните институции

Обвинителството за организиран криминал ги потврди информациите на МКД.мк дека при претресот во куќата на осомничената пратеничка на СДСМ Фросина Ременски за новата...

Македонија 18.09.19 | 10:35

Командант Малишева: Оваа држава конечно треба да се подели, да работиме за Илирида да се обедини со Албанија

Апелацискиот суд вчера ја потврди првостепената пресуда за случајот „Диво Насеље“, односно сега и правосилно се осудени обвинетите, од кои седумина на доживотен затвор....

Македонија 18.09.19 | 09:48

АА: Пресудите за Диво насеље се максимални само зошто обвинетите се Албанци

Вчера режимот ВМРО-ДУИ со цел дефокусирање на вниманието на јавноста од скандалите на таканаречените бомби, го монтираше случајот Куманово, а денес новиот режим на...

Црна хроника 17.09.19 | 19:15

Апелација ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелацискиот суд ја потврди првостепената пресуда за случајот „Диво Насеље“, односно сега и правосилно се осудени обвинетите, од кои седумина на доживотен затвор....

Македонија 27.08.19 | 20:04

Терористичката група од Диво насеље во живо се вклучува на Фејсбук и бара донации

Затворените терористи од Диво Насеље на Фејсбсук се вклучиле во живо и најавиле дека на неколку албански медиуми ќе се појави сметка на која собираат донации. Тие креирале...

Македонија 11.07.19 | 10:00

Спасовски сигурен нема да има „Куманово среде Скопје“

Безбедносната состојба е стабилна, мирна и нема никакви индиции за нарушување на целата територија на државата, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Македонија 09.07.19 | 12:38

Или меѓународна истрага за Куманово или очекувај уште едно Куманово на сред Скопје

Зоран Заев, имам една порака која треба да ти ја пишам тебе и на сите оние околу тебе. Порака која не само што ќе го падне вашиот задник од фотелјата ако продолжеш така,...

Македонија 22.06.19 | 13:13

Пендаровски: Со тековниот процес за „Диво насеље“ не се опфатени оние кои дадоа наредба тоа да се направи

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за „360 Степени“ во врска со настаните од Диво Насеље истакнува дека во тековниот процес не се опфатени сите клучни актери...

Македонија 05.06.19 | 10:43

Полиција деноноќно ги чува осудениците од „Диво насеље“

Ел Чека ги крена на нозе сите во Истражниот затвор во Шутка, откако вчера испрати порака до  премиерот Зоран Заев дека им се подготвува нешто на тројцата обвинети во...

Македонија 17.05.19 | 15:43

За правните експерти меѓународна истрага за Диво Насеље е тежок преседан

Меѓународна истрага која што ја бараат првостепено осудените за настаните од кумановско Диво Насеље не може да има. Адвокатот Звонко Давидовиќ за Алфа, вели дека според...

Црна хроника 17.05.19 | 14:11

„Во Диво Насеље обвинетите правеле кафе, оружјето и униформите на УЧК не се доказ за тероризам“

Без метежот и тензиите од вчера, во полупразната сала во Врховниот суд во Скопје продолжи јавната седница за жалбите на обвинетите, како и на обвинителството на првостепената...

Македонија 16.05.19 | 19:30

Додека осудените од Диво насеље правеа ицнидeнти внатре, cyдиjкa се oбидeла да пpeгaзи пoлицajци нaдвop

Судијката Оља Ристова предизвикала cepиoзeн бeзбeднoceн ицнидeнт пред Kpивичниoт cyд во Скопје, откако со својот автомобил се обидела да пpeгaзи тројца пoлицajци, кои нe ѝ дoзвoлилe...

Македонија 16.05.19 | 14:19

Адвокатот за Диво Насеље: Кумановската група не е терористичка

Разочаран е адвокатот Насер Рауфи, бранител на некои од членовите на Кумановската група, од одлуката на јавниот обвинител да не се измени обвинителниот акт во врска...

Македонија 16.05.19 | 13:26

Kомандант Соколи во суд: Вие сте дојдени од Карпатите, таму треба да се вратите

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска во Апелациониот суд, каде во тек е сослушувањето за случајот “Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката...