Ознака: дивеење
Култура 26.12.19 | 13:05

Или „Шверцерите“ или директорката ќе ја надоместат штетата направена во МНТ, некој мора

Надоместокот од околу 4.000 евра за направената штета во Македонскиот народен театар (МНТ), направен за време на прославата на Денот за албанската азбука, ќе го плати навивачката...

Македонија 26.11.19 | 12:53

Исмаили: Вакви настани имало и ќе има, не можеме да контролираме поединци

Министерот за култура Хусни Исмаили изјави дека не чувствува одговорност за настанот од петокот вечерта во Македонскиот народен театар кога во продолжение на одбележувањето...

Македонија 26.11.19 | 09:39

Ајде мапите на маса и ножиците. Натаму оди, предупредува актерот Сашо Тасевски по дивеењето на „шверцери“ во МНТ

Aктерот Сашо Тасевски го коментира на Фејсбук дивеењето на навивачката група „шверцери“ во Македонски народен театар. Имале право да слават и притоа да дивеат низ...

Култура 26.11.19 | 09:34

Сашко Коцев за инцидентот во МНТ: Се извинувам ако сум изреагирал за ѕвонење на мобилен

По снимката на која се гледа како навивачката група „Шверцери“ дивее во Македонскиот народен театар, на социјалните мрежи имаше доста реакции од јавноста. Меѓу актерите...

Култура 25.11.19 | 15:08

Вељановски: Сè ова за 2.000 гласа!

Конечно најдовте начин како да го решите МНТ, бесно порача вчера македонскиот актер, професор и поранешен директор на Драмски театар Роберт Вељановски, кој повика на...

Македонија 25.11.19 | 14:50

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ – не е спорно само дивеењето, туку и поздравите од „Шверцери“

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ се само дел од скандирањата кои се слушнаа во салата на Македонскиот народен театар, каде со истакнати транспаренти и развиено...

Твитови 25.11.19 | 14:29

Не се клади на Шверцери


Македонија 25.11.19 | 13:54

Адеми: Ако немало говор на омраза, можеме да славиме како што сакаме

Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска коментирајќи го однесувањето на навивачката група „Шверцери“, која во петокот го оштети инвентарот во Македонскиот...

Македонија 25.11.19 | 13:31

Љутков: За едно сте во право, господине премиер

Целата македонска јавност е згрозена од синоќешниот вандализам и поганење на македонскиот народен театар, рече на денешната прес-конференција претседателот на Комисијата...

Македонија 25.11.19 | 11:38

Координаторот на прославата Груби со поздрав до „Шверцерите“: Честитки, пријатели

Честитки пријатели, драго ми е што преживеавме три децении во толку многу проблеми. Вака пратеникот Артан Груби им го честиташе јубилејот од 30 години постоење на навивачката...

Култура 25.11.19 | 10:53

МНТ одбил јубилејот 70 години КУД „Мирче Ацев“ да се прослави кај нив

За прославата за 70-годишниот јубилеј на Академското културно уметничко друштво „Мирче Ацев“ во Македонскиот народен театар не може да се најде термин, ни луѓе за да...

Македонија 25.11.19 | 00:05

Дурловски: Северџанистане, земјо свртена наопачки!

Барок VS брутализам, горчливо констатира оперскиот пејач Игор Дурловски, под видеото на кое навивачката група „Шверцери“ „културно прославува“ 30 години постоење...

Македонија 24.11.19 | 23:50

Кој пушти дивјаци во МНТ: Директорката Угриновска и министерот Исмаили мора да понесат одговорност веднаш!

Директорката на Македонскиот народен театар, пред сè, а потоа и министерот за култура, треба и мора веднаш да сносат одговорност за скандалот што се случи во петокот...

Македонија 24.11.19 | 23:28

Николоски повикува на оставки поради скандалот со „Шверцери“: Тоа е разликата-некој гради, некој уништува!

Оставка од директорката на Македонскиот народен театар, министерот за култура и одговорност од Зоран Заев, премиерот во заминување, побара вечерва потпретседателот...

Култура 24.11.19 | 23:13

Сквернавење на МНТ: „Шверцери“ како од синџир пуштени „прославуваа“ со дивеење и скокање во новиот театар

Министерството за култура дозволи во петокот навечер во Македонскиот народен театар навивачите на Шкупи да прослават 30 години постоење. „Шверцерите“ останаа доследни...

Фудбал 29.08.19 | 10:56

Гробари дивееле на автопат, со факели и метални прачки ги напаѓале сите

Навивачи на Партизан дивееле на автопатот „Милош Велики“ ноќта меѓу вторникот и средата. Како што пишува Република.рс, хулигани наоружани со палки, факли и друго оружје...

Црна хроника 19.06.19 | 10:47

Ирец дивеел на Кеј и ги вознемирувал гостите

Вчера околу 17.50 часот во Полициската станица Центар бил приведен В.М.С.(31) од Република Ирска поради тоа што во угостителски објект на „Кеј 13-ти Ноември“ го нарушил јавниот...

Балкан 03.01.19 | 09:41

14-годишник дошол дрогиран и со 4 промили алкохол, откако се отрезнил почнал да крши низ болница

Дете од 14 години со четири промили алкохол во крвта, на новогодишната ноќ кршело се пред себе во детската болница во Загреб, јавуваат хрватските медиуми. Тинејџерот...

Балкан 02.01.19 | 13:33

Македонец за Нова година дивеел со 254 км/час на автопат

Македонски државјанин дивеел со 254 километри на час вчера на автопатот А3 кај Нова Градишка, Хрватска, додека полицијата не го запрела, пренесе „Хина“ Бродско-посавската...