Ознака: дисциплинска постапка
Црна хроника 05.09.22 | 18:02

Дисциплинска постапка против полицаец кој примил поткуп од 400 евра

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење...

Црна хроника 12.08.22 | 13:26

Дисциплинска за полицајците кои ја „опоменаа“ новинарката која објавила за прегазеното дете

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР постапувајќи по пријава од Здружението на новинари на Македонија за непрофесионално...

Македонија 29.12.20 | 15:48

Поведени дисциплински постапки против пет јавни обвинители

Оваа година водевме дисциплински постапки против пет јавни обвинители кои сториле повреди во текот на работењето, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на...

Црна хроника 28.09.20 | 16:06

Вработена во МВР се сликала полугола, внатрешна контрола и отвори дисциплинска

Полицајка се сликала полугола во униформа и фотографија ја објавила на социјалните мрежи, а Одделот за внатрешна контрола поведе дисциплинска постапка против неа....

Црна хроника 08.06.20 | 14:41

Дисциплинска постапка за полицајците кои не постапувале за време на полицискиот час во Чаир

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска соопшти дека за непостапување од страна на полициските службеници за одредени настани за време на полицискиот час...

Црна хроника 21.04.20 | 21:07

Дисциплинска за полицајците што го приведоа момчето

Лицето С.Б кој вчера околу 14:30  беше приведен од страна на полиција во улицата „Антон Панов”, во Скопје, бил надвор од својот дом, заедно со домашен миленик, спротивно...

Црна хроника 21.04.20 | 17:21

Дисциплинска постапка за полицајците кои го приведоа момчето, а не носеа заштитна маска и ракавици

Поведена е дисциплинска постапка за полициските службеници кои вчера приведоа момче кое го шеташе својот миленик надвор прекршувајќи го полицискиот час, а не носеа...

Македонија 12.04.20 | 22:52

Чулев: Најостро ќе бидат казнувани сите лица кои со своето однесување ќе го нарушат угледот на полицијата

Во однос на видеото кое се споделува на социјалните мрежи, а на кое се гледа лице кое постапува спротивно на мерките и одлуките на Владата за ограничување на движењето...

Црна хроника 12.04.20 | 20:58

Дисциплинска за инспектор од Карпош

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди по извршени соодветни проверки утврдил дека полицискиот службеник З.Р., самостоен...

Македонија 23.01.20 | 19:02

Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да си вдомат свои партиски...

Македонија 19.11.19 | 11:17

Дисциплинска постапка за адвокатот Даути, списите од ТНТ нема да се преведуваат на албански јазик

Судијата Огнен Ставрев побарал од Адвокатската комора поведување на дисциплинска постапка откако адвокатот Мерџан Даути побара од судот на албански јазик да се преведе...

Македонија 12.07.19 | 10:19

Дисциплинска постапка против инспекторот Ѓорѓи Илиевски

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски на 19 јули треба да се појави пред дисциплинска комисија во Државниот просветен инспекторат (ДПИ). Дисциплинската постапка е закажана...