Ознака: дипломатија
Свет 11.03.22 | 19:49

Харис: Путин не е заинтересиран за „сериозна дипломатија“

Владимир Путин не е заинтересиран за „сериозна дипломатија“ изјави во Романија потпретседателката на САД Камала Харис. Таа додаде дека САД се посветени на изнаоѓање...

Свет 22.02.22 | 20:36

ОН повикаа на дипломатија во Украина, конфликт би бил „катастрофален“

Обединетите нации продолжуваат да се надеваат на дипломатско решение на кризата во Украина и покрај воената ескалација на Русија, соопшти ОН. – Видовме дека тие сè...

Македонија 17.02.22 | 10:20

Аделина Марку: Проституцијата и дипломатијата се навистина меѓу најстарите професии на човештвото, додека градењето држава е сепак нова професија

Проституцијата и дипломатијата се навистина меѓу најстарите професии на човештвото… додека градењето држава е сепак нова професија… напиша на својот Фејсбук профил,...

Македонија 23.01.22 | 07:16

ВМРО-ДПМНЕ со трибина „Заштита на националните и државни интереси наместо пазар дипломатија“

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 11:00 часот во Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), ќе  одржи трибина „Заштита на националните и државни интереси наместо пазар дипломатија“. На...

Колумни 12.01.22 | 11:35

Казачок на руската мечка

Ја нарекуваат недела на интензивна дипломатија. Недела на американско-руски дијалог. Најважната недела во односите меѓу НАТО и Русија од распаѓањето на Советскиот...

Црна хроника 04.09.21 | 19:41

Ерменските медиуми јавуваат за апсењето на македонските дипломати кои му помогнале на корумпиран функционер да побегне од Ерменија

Ерменската новинска агенција Ерменпрес ја пренесува веста за апсењето на дипломатот во македонското МНР Миле Миленкоски. Миленкоски, заменик-шеф на македонската мисија...

Македонија 04.09.21 | 18:54

Пронајден уште еден од 215-те мафијашки пасоши на Спасовски: Евакуираниот Ерменец патувал со македонски пасош

Се проширува скандалот со македонскиот дипломат уапсен во Србија на барање на Интерпол затоа што од Ерменија со уште еден дипломат тајно евакуирал Ерменец баран за...

Твитови 24.03.21 | 11:05

Србин прецизно во две реченици ја опишува македонската дипломатија во моментов

Posljednjih 25 godina oko 870 Makedonaca završilo je Školu za međunarodne odnose i diplomaciju na prestižnim sveučilištima u Europi. Unatoč tome, ministar vanjskih poslova liječnik je iz Skoplja, a zamjenik ministra učiteljica engleskog jezika iz Tetova. — Luka Andrassy (@AndrassyLuka) March...

Колумни 13.03.21 | 12:10

И не ја видов Македонија во нивните очи!

За македонцките (дипломатски) работи. Помислувате ли понекогаш, каков срам ги јаде луѓето кои целиот свој животен век учеле, а подоцна низ животот истражувале и пишувале...

Колумни 22.01.20 | 15:54

Професионална дипломатија, реалност или мистификација?

Петар Поп-Арсов Лесно е да се води надворешна политика и да се фалиш со „дипломатски постигнувања“ во време кога имаш силен ветер во грб. Лесно е кога имаш силна поддршка...