Ознака: датум
Македонија 26.06.22 | 16:45

Николоски до Бујар Османи: Вистината боли ама мора да се кажува

Вистината боли. Особено го боли Бујар Османи, како и Зоран Заев и Димитар Ковачевски. Вчера кажав дека Бујар Османи работи Албанија да почне преговори со ЕУ, а за Македонија...

Македонија 21.05.22 | 14:36

Андоновски: Недобивањето датум за преговори со ЕУ треба да биде последниот знак дека оваа Влада треба да си замине

Недобивањето датум за преговори со Европската унија, за што се поизвесно е дека во јуни нема да ги отпочнеме преговорите, треба да биде последниот знак дека оваа Влада...

Калеидоскоп 23.04.22 | 11:47

Зошто Велигден не е секоја година на ист ден – како се пресметува датумот

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Празник неврзан за датум. Тој е секогаш во недела, но која недела и на кој датум? Денот не го менува,...

Македонија 14.03.22 | 12:57

Борел не сакаше да најави датум за преговори со Македонија

Не можам да ви ветам датум, но можем да ви ветам волја, а таму каде што има волја има и начин да се најде решение,  порача денес околу преговорите за членство на Македонија...

Македонија 16.01.22 | 08:21

Петков: Во Скопје доаѓам со подготвеност за нов почеток, а не со анекс на Договорот

Бугарскиот премиер Кирил Петков, кој во вторник пристигнува во земјава, на средби со новата Влада, вели дека со себе не носи никаков анекс на Договорот за пријателство,...

Македонија Балкан 07.01.22 | 20:02

Бугарскиот професор Ивајло Дичев: Бугарија против Македонија – има ли пат напред?

Професорот по културна антропологија на Универзитетот во Софија, Ивајло Дичев, во анализа за „Дојче Веле“ прави анализа дали новата про-европска влада во Софија ветува...

Македонија Балкан 05.01.22 | 13:27

Бугарскиот професор Инџов: Бугарија би можела да ја омекне својата позиција кон Македонија

Професорот на Универзитетот во Велико Трново, Иво Инџов, во традиционалната политичка анкета што софискиот весник „Дневник“ ја направи на стартот на новата 2022 година,...

Калеидоскоп 21.12.21 | 14:30

Денеска владее магичната низа 21.12: Што да правите за сѐ да ви се оствари?

На денот кога се одбележуваат броевите 1 и 2, имаме 3 важни астролошки и духовни настани – зимската краткоденица, магичната низа 21.12 и влегувањето на Сонцето во знакот...

Македонија 19.12.21 | 12:18

Заев и Османи секој месец велат дека ќе добиеме датум наредниот месец, тие ја уништуваат надежта за ЕУ

Бујар Османи и Зоран Заев секој месец измислуваат нов изговор зошто не сме добиле датум, и зошто наредниот месец сигурно ќе добиеме, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Освен тоа што...

Македонија 19.12.21 | 10:42

Османи за бугарската „Нова ТВ“: Бугарија веќе има Влада, уште во јануари може да има решение

Шефот на дипломатијата Бујар Османи потенцира дека фактот што Бугарија сега има политичка Влада го отвара патот за пронаоѓање решение на спорот и одблокирање на патот...

Македонија 18.12.21 | 08:43

Петков: Ќе ја надградиме бугарската позиција со дополнителни работни групи со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за неделната емисија „Панорама“ на Бугарската национална телевизија во врска со спорот меѓу Софија и Скопје, изјави дека...

Македонија 18.12.21 | 08:11

Додека ветото останува, Бугарија ќе ја надградува позицијата кон Скопје

Историјата не треба да е единствена тема во односите со Македонија, но, Бугарите мора да бидат спомнати во Уставот, а преговорите за пристапување во ЕУ да се поврзани...

Македонија 16.12.21 | 07:10

Ветото од Бугарија остануваа и со новата влада во Софија

Во пресрет на Советот на ЕУ во Брисел што треба да се одржи денеска и утре, бугарски официјални лица уште еднаш ја потврдија позицијата кон Македонија со што останува...

Македонија 15.12.21 | 13:59

Иванов: Стратешки интерес на Бугарија е Македонија да биде дел од ЕУ

Копретседателот на коалицијата Демократска Бугарија, Христо Иванов, порача дека Бугарија не треба да го менува својот став кон Република Македонија. Тој истакнува...

Македонија 15.12.21 | 13:56

Реџепи: Се наближува денот кога ќе добиеме датум

Пратеникот Кастриот Реџепи во изјава за „Фокус“ вели дека според пораката на Советот на Европа се поизвесно е дека се наближува денот кога ќе добиеме датум за започнување...

Македонија 14.12.21 | 22:20

Мицкоски: Алтернатива сега треба да излезе од владата, штом нема датум за преговори, тогаш треба да има избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за МТВ истакна дека штом земјава не доби датум за почеток на преговорите со Европската Унија, тогаш Алтернатива,...

Македонија 14.12.21 | 22:03

Мицковски: Датум за преговори нема, изгледа ова е петти пат како излажаа и така купуваа време

Датум за преговори нема, изгледа ова е петти пат како не излажаа и така купуваа време, издејствуваа едни предвремени, одржуваа политички консензус после изгубени локални,...

Македонија 14.12.21 | 19:39

Во заклучоците на ЕУ за Македонија и Албанија не се спомнува „меѓувладина конференција оваа година“

Земјите-членки на ЕУ успеаја да постигнат компромис за заклучоците за проширување, но амбицијата да се одржат првите меѓувладини конференции со Скопје и Тирана не е...

Македонија 08.12.21 | 21:00

Бугарија останува на ставот околу Македонија, но поддржува Албанија самостојно да ги почне преговорите

Бугарија нема да го промени ставот за почеток на преговорите со Република Македонија за членство во Европската Унија на Република Македонија. Ваков е ставот што за...

Македонија 08.12.21 | 20:42

Николоски: Заев три ипол години лаже за датум за ЕУ додека го корумпира општеството

Европските ставови се како ние ќе си ја завршиме домашната задача. Од една страна, Македонија има поддршка да почне преговори со ЕУ, но исто така мора да сме фер и да ги...