Ознака: датум
Твитови 29.10.19 | 16:17

Заев да се јави кај мене во Среќни коцки да му доделам гратис датум


Македонија 21.10.19 | 15:49

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите во ноември, Заев поканет во Рим

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и Албанија на маса во ноември на советот за општи работи (ГАК) кој ќе се одржи на 19-ти ноември. Од...

Балкан 19.10.19 | 19:38

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток...

Македонија 19.10.19 | 14:12

Заев ја оцени како историска грешка на ЕУ што не донесе одлука за отворање преговори со Македонија

Зоран Заев, претседаттелот на Владата на Македонија ја оцени како историска грешка тоа што Европската Унија (ЕУ) не успеа да донесе одлука за отворање преговори со Македонија...

Македонија 19.10.19 | 12:54

Уште нема конкретен датум за предвремените парламентарни избори

Јас сакам да ги слушнам сите. Имам свои очекувања. Важно е опозицијата што ќе каже затоа што и тие бараа предвремени избори. Секако треба да го слушнеме ставот на коалоционите...

Македонија 18.10.19 | 19:18

Прибе лично ги предупредил СДСМ: Името не е услов за влез во ЕУ, реформите се

Треба да сте целосен аматер и дилетант да го решите спорот со името, без  да побарате било каква гаранција на писмено дека ветувањето добиено за возврат, а во овој случај,...

Свет 18.10.19 | 19:01

Меркел жали што не е постигнат консензус за влез во ЕУ

Ангела Меркел изрази жалење што не постигнато единство околу датумот за преговори со  Македонија и Албанија на самитот на ЕУ. Германија смета дека со исполнување одредени...

Твитови 15.10.19 | 23:59

За датум – и гаќите


Македонија 15.10.19 | 23:56

Мицковски: Власта правела планови за славење на датумот

Знаете што ме нервира, настрана што ме нервира фактот дека најверојатно ќе извисиме со датумот. Ме нервира вашето сфаќање на политиката како брз секс, вашето политиканство...

Македонија 15.10.19 | 19:10

Хан им се извини на Македонија и Албанија што нема одлука за преговори

Еврокомесарот Јоханес Хан изрази разочарување и им се извини на граѓаните на Македонија и на Албанија, затоа што нема одлука за отворање на преговорите. Не е момент...

Македонија 15.10.19 | 17:52

Да нема раздвојување на Македонија и Албанија, бараат Париз, Берлин и Рим

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со  Македонија и Албанија, но...

Македонија 10.10.19 | 20:14

Џабе Северна – Франција останува против датум за преговори

Француски дипломатски извори денес во Брисел информирале дека Париз останува против отворањето на преговори со Македонија и со Албанија. Француските власти сметаат...

Македонија 03.10.19 | 09:38

Руте: Северна Македонија има постигнато повеќе од Албанија

Холандија е помалку загрижена за Северна Македонија, а повеќе за Албанија, во однос на одлуката за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ оваа есен, изјави...

Семејство 27.09.19 | 19:23

Бракот склучен на овој датум носи вечна среќа

Оние што ќе запловат во брачните води на овој датум, ќе ги следи среќа во текот на целиот живот. Според Керолајн Фокнер, најпознатиот астролог во Британија, ѕвездите...

Македонија 19.09.19 | 14:28

Германија ќе даде зелено светло за датум за преговори

Германија ќе ја поддржи Македонија и ќе одобри да се даде датум за старт на проговрите за пристап во Европската Унија. Ова го соопшти вицепремиерот Бујар Османи по средбата...

Македонија 19.06.19 | 19:31

Јован Донев: Датумот е неизвесен и во октомври

Додека Заев е сигурен за датум во октомври и отворање на преговорите до крајот на годината, сигналите за седумте земји членки на ЕУ кои се противеле на започнувањето...

Македонија 11.06.19 | 09:51

Пендаровски: Неспорно е дека ќе добиеме датум во наредниов период

Очекувам на средбите во Брисел да добијам целосна потврда дека заложбите на сите чинители таму се во насока нашата земја да добие датум за почеток на преговори, вели...

Македонија 24.05.19 | 17:29

Заев од Подгорица кажа нов датум за влез во НАТО

Нашите очекувања се дека на почетокот на декември во Лондон на НАТО Самитот ќе имаме полноправно членство“, изјави пред црногорски и стопанственици од нашата земја...

Македонија 18.05.19 | 11:18

ВМРО ДПМНЕ: Нема да има датум за почеток на преговори, на власта ѝ е поважен криминалот од проектите

Датум за почеток на преговори ќе нема затоа што на власта ѝ е поважен криминалот, отколку проектите, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската...